sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
7
قوای مجریه و قضاییه به‌کمک کارگران می‌آیند

یاریگران هپکو

«صبح‌نو» دلایل ناکارآمدی مدیریت پسماند در سواحل شمالی کشور را بررسی می‌کند

سرریز شیرابه‌های سمّی به خزر

دریای زیبای خزر سال‌هاست که گرفتار معضلات مختلفی شده است. تصرف ساحل از یک سو و آلودگی ساحل با زباله‌ها و شیرابه‌ها اصلی‌ترین معضلات هستند؛ پسماندهایی که گاهی مسافران از خود به‌یادگار می‌گذارند و گاهی کشورهای همسایه. البته کارخانه‌های همجوار هم از کمبود نظارت سوءاستفاده کرده و فاضلاب‌های صنعتی خود را به دریا می‌ریزند. در‌این‌میان، رفتار برخی شهرداری‌ها هم به این فاجعه دامن می‌زند؛ وقتی‌که آن‌ها به‌جای انتقال زباله‌ها به مکان مناسب، زباله‌سوزی یا بازیافت آن، پسماندها را درکنار رودخانه دپو می‌کنند.

صبح نو

قوای مجریه و قضاییه به‌کمک کارگران می‌آیند

یاریگران هپکو

درحالی‌که موضوع اعتراض کارگران کارخانه هپکو و سرنوشت آن‌ها همچنان موضوع داغ رسانه‌هاست، روز گذشته سخنگوی دولت از چهار اقدام مهم خود برای حل ریشه‌ای مسائل کارخانه هپکو خبر داد و گفت: «دستور پرداخت حقوق‌های معوقه»، «مالکیت کنسرسیومی»، «انتخاب یکی از مدیران موفق کشور به‌عنوان مدیرعامل» و «صلاحیت‌سنجی خریداران» اقدامات دولت برای رفع مشکل هپکوست.
آقای علی ربیعی در نشست خبری خود افزود: دولت برای حل مسائل کارگری کارخانه هپکو، اقداماتی در دستورکار قرار داده که نگاه بلندمدت و ریشه‌ای آن می‌تواند مرهمی بر زخم آن‌ها شود و به‌جای راه‌حل‌های کوتاه‌مدت و مسکّن، تأثیر درازمدتی داشته باشد. ربیعی همچنین هسته اصلی ایجاد عوارض هپکو را مرتبط با عواملی همچون «کاهش بازار فروش»، «استهلاک سرمایه ثابت»، «انجام‌ندادن خریداران به تعهدات‌» و «ایجاد شرکت‌های فرعی در میان شرکت اصلی» دانست و وعده داد ابتدا حقوق‌های عقب‌افتاده ازطریق یکی از بانک‌های کشور پرداخت شود. سپس، برای به‌جریان‌انداختن چرخ‌ها و افزایش ظرفیت، مالکیت این بنگاه تولیدی مهم کشور به‌دست کنسرسیومی قدرتمند سپرده شود.
آن‌گونه که سخنگوی دولت گفته، این کنسرسیوم از شرکت‌های معدنی بزرگ کشور تشکیل شده که امکان تولید محصولات موردنیاز این صنعت را دارند. ربیعی معتقد است خصوصی‌سازی هپکو ناسالم نبوده، بلکه این افراد بوده‌اند که نتوانستند از عهده تعهدات خود بربیایند. به‌نظر می‌رسد حالا که مدیریت دولت در سطح عالی وارد موضوع شده، می‌توان به نتیجه‌بخش‌بودن این تصمیمات امیدوار بود. همچنین می‌توان درباره برخی واحدهای مهم صنعتی که با مشکلات مشابهی مواجهند، پیش از بغرنج‌شدن وضعیت، با تصمیمات اساسی اینچنینی مانع بروز مشکل شد.
سخنگوی دولت درباره اقدامات دولت درقبال مسأله اعتراض کارگران هپکو گفت: ما درباره پرداخت حقوق عقب‌مانده کارگران تصمیماتی گرفتیم و بنا بر این شد که یکی از بانک‌ها مکلف به پرداخت حقوق عقب‌مانده این عزیزان شود. وی ادامه داد: اساسا بحث هپکو بحث مالکیت است و کارگران این مجموعه که با شخص من زیاد در ارتباط هستند، عنوان می‌کنند انتظار دارند امنیت شغلی‌شان حفظ شود و مطمئن شوند مالکی اینجا خواهد آمد که بتواند برای کارگران تولید ایجاد کند؛ چون اساسا هیچ چیزی برای کارگران شیرین‌تر از امنیت شغلی و تولید نیست.
با‌این‌حال، روز گذشته حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رییس قوه ‌قضاییه، با اعلام اینکه اقدام دولت درباره شرکت هپکو را درخورتقدیر، اما در‌عین‌حال ناکافی است، گفت: شرکت‌ها و کارخانجات زیادی در کشور هستند که خصوصی‌سازی در آن‌ها پیامدهایی داشته و مشکلاتی ایجاد کرده است. در بسیاری از این شرکت‌ها ضوابط قانونی خصوصی‌سازی رعایت نشده است، کارخانه دچار رکود شده است، کارگران بیکار شده‌اند، کارگران حقوق نگرفته‌اند، به اعتراضات توجهی نشده و نهایتا قوه‌ قضاییه درگیر موضوع شده است. بر‌این‌اساس، باید در ساختارها و رفتارها بازنگری و اشکالات را رفع کرد تا شاهد بروز این مسائل نباشیم. رییس قوه قضاییه افزود: در خصوصی‌سازی، نخستین نکته اشکالات ساختاری است که باید حتما برطرف شود و در نوع واگذاری اشکالاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود.
رئیسی گفت: درباره خصوصی‌سازی توجه به این نکات می‌تواند آینده را در‌این‌زمینه تضمین کند. خصوصی‌سازی از ضروریات کشور است؛ اما باید این کار با رعایت مقررات و توانمندی‌های فردی که به او واگذار می‌شود و رعایت همه‌ جوانب صورت گیرد. علاوه‌براین، آقای کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 نیز از پیگیری وزارت کار برای آزادی کارگران بازداشتی هپکو خبر داد و گفت: پیگیری‌های تا رفع بازداشت از همه کارگران ادامه دارد. وی همچنین دلیل تشدید مشکلات هپکو را اجرانشدن مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید عنوان کرد و گفت: در مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تصمیم گرفته‌اند وزارت راه و شهرسازی با تأمین اعتبار از سازمان برنامه‌و‌بودجه قرارداد خرید ۲۴۰۰ دستگاه ماشین‌آلات هپکو را منعقد کند و این مهم باید صورت پذیرد تا مشکلات حل‌و‌فصل شود.
 
توضیح روابط‌عمومی ماشین‌سازی اراک درباره یک گزارش
روز شنبه ۳۰شهریور۱۳۹۸، روزنامه «صبح‌نو» گزارشی با عنوان داغ بی‌تدبیری بر پیکر هپکو در صفحه 7 خود منتشر کرد که نویسنده مطلب در روتیتر گزارش و در جمله «صبح‌نو» «روند اعتراض‌های کارگری ماشین‌سازی اراک را بررسی می‌کند» به‌اشتباه واژه ماشین‌سازی اراک را به‌جای صنعت ماشین‌آلات راه‌سازی کشور نوشته بود. این در حالی است که شرکت ماشین‌سازی اراک یکی از شرکت‌های بزرگ فعال در استان مرکزی است و ارتباطی بین این شرکت با هپکو نیست. براین اساس و برطبق قانون مطبوعات، این توضیح به‌منظور تنویر افکار عمومی منتشر می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین