sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
6
امسال حدود 3.5میلیون ایرانی راهی سفر معنوی اربعین می‌شوند

تمرکز بر حمل‌و‌نقل در راه زائران حسینی

حذف ویزای عراق برای زائران اربعین و بازگشایی مرز خسروی عواملی هستند که امسال موجب افزایش زائران در ایام اربعین حسینی خواهند شد. ازاین‌رو، ستاد مرکزی اربعین حسینی خود را برای ارائه خدمات به بیش از 3.5میلیون زائر ایرانی ایام اربعین آماده می‌کند. دیروز در دوازدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی که در وزارت کشور برگزار شد، مسوولان مرتبط آمار و برنامه‌های تهیه‌شده برای برگزاری هرچه‌باشکوه‌تر ایام اربعین را تشریح کردند.

ثبت‌نام ۸۵۲هزار و ۲۲ نفر در سامانه سماح تاکنون

 نکته

تفاوت طبقاتی پشت نیمکت‌های درس

صبح نو

امسال حدود 3.5میلیون ایرانی راهی سفر معنوی اربعین می‌شوند

تمرکز بر حمل‌و‌نقل در راه زائران حسینی

حذف ویزای عراق برای زائران اربعین و بازگشایی مرز خسروی عواملی هستند که امسال موجب افزایش زائران در ایام اربعین حسینی خواهند شد. ازاین‌رو، ستاد مرکزی اربعین حسینی خود را برای ارائه خدمات به بیش از 3.5میلیون زائر ایرانی ایام اربعین آماده می‌کند. دیروز در دوازدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی که در وزارت کشور برگزار شد، مسوولان مرتبط آمار و برنامه‌های تهیه‌شده برای برگزاری هرچه‌باشکوه‌تر ایام اربعین را تشریح کردند.


مسوولان انتظامی و کشوری در روزهای اخیر، توصیه‌ها و مطالب لازم برای سفر زائران اربعین را اعلام کرده‌اند. تعداد بسیاری از هموطنان نیز از همین روزها در تدارک سفر معنوی و بزرگ اربعین حسینی هستند. در سوی مقابل، نهادها و دستگاه‌های مرتبط که می‌توانند خدمات موردنیاز را به زائران ارائه کنند، دست به‌کار شده‌اند تا نواقص موجود در سال‌های قبل را برطرف کنند. این 
در حالی است که امسال باتوجه‌به حذف روادید برای سفر اربعین و نیز بازگشایی مرز خسروی، پیش‌بینی می‌شود که تعداد زائران افزایش یابد.
آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، دیروز در دوازدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین با ارائه آماری، از تدارکات پیش‌بینی‌شده خبر داد. وی درباره مسأله حمل‌و‌نقل زائران که در سال‌های گذشته نیز موردتوجه بود و البته برخی ناهماهنگی‌ها دردسرهایی برای زائران به‌وجود آورده بود، اظهار کرد: ۱۲هزار دستگاه اتوبوس و کامیون و همچنین وسایل نقلیه دیگری برای جابه‌جایی زائران اربعین در داخل کشور پیش‌بینی شده است. وی با اشاره به اینکه 14 کمیته در ستاد اربعین حسینی نقش‌آفرین هستند، تأکید کرد: باتوجه‌به بازگشایی مرز خسروی و حذف روادید، پیش‌بینی می‌شود امسال برای حضور در راهپیمایی اربعین بیش از سه‌میلیون زائر داشته باشیم. وزیر کشور همچنین به آمار دومیلیون و 500هزار زائر اربعین در سال ۱۳۹۶ اشاره و اظهار کرد: براساس اعلام دستگاه‌های مرتبط در این جلسه، آمادگی تهیه و توزیع ۱۶۴میلیون وعده غذایی و برپایی ۲۶۰۰ موکب را داریم. این را هم یادآوری کنم در سال گذشته، ۶۴میلیون وعده غذایی و ۲۰۸۰ موکب برپا شده است و همان‌طورکه می‌بینید، خدمات برای این مراسم به‌مدت پنج روز افزایش پیدا کرده است.
افزایش بازه زمانی خدمت‌رسانی
رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش زمان خدمات‌دهی به زائران اربعین اشاره کرد. وی در‌این‌باره اظهار کرد: زمان خدمات‌دهی را افزایش دادیم و برای بازه زمانی بیشتری به زائرانی خدمت ارائه می‌دهیم که قصد شرکت در این مراسم را دارند. بحث حمل‌و‌نقل یکی از اولویت‌های ما بوده است. مشکلی در تأمین و تردد وسایل نقلیه مثل قطار، هواپیما و... نداریم و با ۱۲هزار دستگاه اتوبوس و کامیون آماده‌تر از سال گذشته هستیم. وزیر کشور همچنین با اشاره به خدمات در حوزه امنیت گفت: منظور از خدمات در حوزه امنیت هم در داخل عراق و هم در داخل ایران است. در‌این‌زمینه، تمامی تدابیر لازم را اندیشیده‌ایم و به استانداران مرزی گفته‌ایم با استانداران عراق دیدار داشته باشند و تصمیمات لازم در حوزه تأمین امنیت زائران را بگیرند. وی خاطرنشان کرد: در موضوع اربعین، محور اصلی مردم هستند. هر کمکی که دولت بخواهد در این مراسم انجام دهد، مربوط به مباحث عمومی و زیرساختی است. وزیر کشور افزود: مردم باید در بحث اربعین فعال باشند و باید اربعین را مردمی برگزار و سعی کنیم مراسمی ماندگار در ذهن مردم نقش ببندیم.

400 دستگاه خودرو کاپوتاژ می‌شوند
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز روز گذشته درباره کاپوتاژ یا همان مجوز لازم برای تردد خودروهای ایرانی در عراق سخن گفت. آقای حسن ذوالفقاری دراین‌باره گفت: سقفی که برای کاپوتاژ در نظر گرفته‌ایم، ۴۰۰ دستگاه برای کل کشور است. وی با اشاره به آخرین وضعیت کاپوتاژ ماشین‌ها برای مراسم اربعین امسال اظهار کرد: سال گذشته، بدون هماهنگی ستاد اربعین تعداد زیادی از اتوبوس‌ها کاپوتاژ و از چرخه حمل‌و‌نقل داخل کشور خارج شده بودند. وی افزود: امسال تصمیم گرفتیم سقفی برای کاپوتاژ در نظر بگیریم که البته آن هم برای گروه‌های خاص است؛ مانند معلولان، افراد مبتلا به مشکل جسمی و... . تعداد مشخصی به هر استان اعلام می‌کنیم و استان‌ها بیش‌از‌این تعداد اعلام‌شده حق ندارند کاپوتاژ کنند و اتوبوس از چرخه حمل‌و‌نقل عمومی خارج شود.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: یکی از مشکلاتی که در این ایام داریم، بحث حمل‌ونقل در داخل کشور است؛ به‌همین‌منظور، تصمیم گرفتیم ۷۵درصد از ظرفیت حمل‌و‌نقل کشور را برای پیک اربعین در نظر بگیریم. بااین‌حال، باتوجه‌به پیش‌بینی‌هایی که انجام می‌دهیم، جمعیت در اربعین امسال بیشتر می‌شود و این تعداد ماشینی که دراختیار حمل‌و‌نقل عمومی است، قطعا جوابگو نیست و درنهایت، مجبور می‌شویم تعداد کاپوتاژها را کم کنیم. ذوالفقاری در‌باره وضعیت خروج از کشور خودروهای شخصی نیز چنین گفت: ماشین‌های شخصی می‌توانند به گمرکات مراجعه کنند و براساس توافقاتی که با طرفین عراقی شده است، می‌توانند وسائط نقلیه خودشان را با پرداخت عوارض در‌نظر‌گرفته‌شده از کشور خارج و به عراق سفر کنند. وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی‌بر اینکه کاپوتاژ ماشین‌ها از کدام مرزها انجام می‌شود، گفت: فعلا مرزهای چذابه و خسروی برای کاپوتاژشدن در نظر گرفته شده و مشکل اصلی ما مرز مهران است؛ چراکه این مرز ازدحام بیشتری دارد و البته این را هم بگویم برای کاپوتاژشدن از مرزها به‌ویژه مرز چذابه، باید حتما با طرف عراقی هماهنگ کنیم که مشکلی برای تردد به‌وجود نیاید.

captcha
شماره‌های پیشین