sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
5
گروه‌های سیاسی رژیم‌صهیونیستی برای کنارزدن نتانیاهو تلاش می‌کنند

ائتلاف برای مرگ سیاسی «بی بی»

چند روز از اعلام نتایج انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی می‌گذرد و تلاش‌های نتانیاهو برای باقی‌ماندن در قدرت راه به جایی نمی‌برد، چرا که «بنی گانتز»، رییس ائتلاف «آبی سفید»، دیگر رقیب او که در این دور از انتخابات آرای بیشتری را به دست آورده است، قصد دارد با مشارکت دیگر گروه‌های سیاسی سرزمین اشغالی حتی گروه عرب، به دوران حیات سیاسی نتانیاهو پایان دهد و با بیشتر گروه‌های سیاسی اراضی اشغالی حتی گروه عرب نیز ائتلاف کرده است تا مرگ سیاسی نتانیاهو را رقم زنند.

پیوستن افسران یک تیپ از ائتلاف سعودی به مقاومت یمن

صبح نو

گروه‌های سیاسی رژیم‌صهیونیستی برای کنارزدن نتانیاهو تلاش می‌کنند

ائتلاف برای مرگ سیاسی «بی بی»

چند روز از اعلام نتایج انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی می‌گذرد و تلاش‌های نتانیاهو برای باقی‌ماندن در قدرت راه به جایی نمی‌برد، چرا که «بنی گانتز»، رییس ائتلاف «آبی سفید»، دیگر رقیب او که در این دور از انتخابات آرای بیشتری را به دست آورده است، قصد دارد با مشارکت دیگر گروه‌های سیاسی سرزمین اشغالی حتی گروه عرب، به دوران حیات سیاسی نتانیاهو پایان دهد و با بیشتر گروه‌های سیاسی اراضی اشغالی حتی گروه عرب نیز ائتلاف کرده است تا مرگ سیاسی نتانیاهو را رقم زنند.

عقب‌نشینی نتانیاهو از جنگ مجدد در غزه
این برای نخستین‌بار طی سال‌های اخیر است که نتانیاهو و حزبش شرایط مناسبی در انتخابات را ندارند؛ مسأله‌ای که گمانه‌زنی‌ها درباره پایان دوران حیات سیاسی نتانیاهو را افزایش داده است. او برای نجات سیاسی خود به فکر جنگ غزه بود؛ اما با پاسخ‌های قاطع و هشدارهای به موقع سیدحسن نصرالله، نتانیاهو موفق به اقدام در چنین موضوعی نشد.

حمایت‌نکردن ترامپ از نتانیاهو
«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که در آستانه انتخابات اراضی اشغالی، پرونده‌های فسادش، رسوایی‌های فراوانی برایش به وجود آورده است، تلاش داشت تا با ایجاد برخی تنش‌ها در منطقه و جنگ غزه، افکار عمومی را برای حضور دوباره‌اش در عرصه سیاسی رژیم اشغالگر صهیونیستی آماده کند تا شاید از مرگ سیاسی که در انتظار اوست، رهایی یابد؛ اما تمام این تلاش‌ها راه به جایی نبرد و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا هم دیگر حمایتی از او نشان نداد؛ حتی از هدیه‌های کاغذی ترامپ برای جلوگیری از سقوط نتانیاهو که در دوره قبلی انتخابات برایش فرستاده بود، خبری نشد.دونالد ترامپ در انتخابات فروردین گذشته رژیم اسرائیل، با فرستادن هدیه‌ای کاغذی که نشانگر پیوستن منطقه جولان سوریه به اسرائیل بود، تلاش داشت تا نتانیاهو را نجات دهد و حتی اشغال جولان را برای رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و همچنین قدس را به‌عنوان پایتخت اراضی اشغالی اعلام کرد تا مگر با این تب تبلیغاتی، حزب سیاسی نتانیاهو در انتخابات پیروز شود؛ اما اکنون دیگر خبری از آن حمایت‌های کاغذی ترامپ دیده نمی‌شود. گویا رییس‌جمهوری آمریکا هم دریافته که زمان مرگ سیاسی نتانیاهو فرارسیده است.

پاسخ قاطع حزب‌الله و ترس نتانیاهو
نتانیاهو حتی نتوانست از فرصت چندماهه‌ای که پس از انحلال کنست برایش باقی مانده بود، استفاده و حمایت جامعه صهیونیستی را با خود همراه کند؛ البته پاسخ قاطع و سریع حزب‌الله لبنان به تجاوزهای پهپادی و سقوط آن‌ها در آسمان لبنان و سخنرانی هشداردهنده سیدحسن نصرالله، رهبر مقاومت لبنان، در مرگ سیاسی نتانیاهو و شکست او از دیگر رقیبش، بی‌تأثیر نبود، چرا که نتانیاهو دریافته بود که دیگر زمان «بزن در رو» پایان یافته و اگرچه در انتخابات گذشته کنست با بمباران غزه یا شلیک موشک به سوریه یا شهادت فلسطینی‌ها می‌توانست آرای عمومی را به سوی خود جلب کند ولی در این دوره از انتخابات جراتی برای شلیک یک موشک به غزه یا دیگر نقاط نداشت، چرا که در پیام اخیر نصرالله دریافته بود که با پاسخ قاطع و سریع مقاومت روبه‌رو می‌شود و این‌گونه شد که فقط به چند مصاحبه تلویزیونی اکتفا کرد و جرات شلیک موشک به غزه یا لبنان و سوریه را نداشت.
اعتمادنکردن شهروندان اراضی اشغالی
 به نتانیاهو
افزون بر این، جامعه صهیونیستی از عدم تحقق وعده‌های نتانیاهو و همچنین افزایش یهودی‌ستیزی و ایجاد ناامنی از ترس موشک‌های گروه‌های مقاومت و ناتوانی سپر آهنین رژیم اسرائیل در برابر این موشک‌ها خسته شده‌اند و حتی سفرهای متعدد نتانیاهو به مسکو یا اروپا هم نتوانست او را به قهرمان دیپلماتیک صهیونیست‌ها تبدیل کند؛ این‌گونه بود که نداشتن عملکرد و برنامه مناسب و رو شدن شوهای تبلیغاتی و ژست‌های سیاسی او نتوانست نگاه جامعه صهیونیستی را به سویش معطوف کند و این‌گونه نبض سقوط سیاسی وی به شماره افتاد.

رسیدن زمان کناره‌گیری نتانیاهو
یهودی‌ستیزی و ایجاد ناامنی از ترس موشک‌های گروه‌های مقاومت و ناتوانی سپرآهنین رژیم اسرائیل در برابر این موشک‌ها موجب شده است تا سران رژیم صهیونیستی و جامعه اسرائیلی از این‌گونه مقاومت‌ها خسته شوند و هرچند بار دیگر به نتانیاهو رأی دادند؛ اما اخیراً و در راستای مطرح شدن موضوع معامله قرن یا توطئه آمریکایی در فلسطین شاهد اعتراضات گسترده مردمی در این‌باره هستیم که موجب واکنش‌هایی به رژیم صهیونیستی شده است. نتایج مطلوب‌نداشتن این موضوع برای تل‌آویو موجب شده است تا نبض سقوط سیاسی نتانیاهو به شماره افتد. 

اقدام فهرست مشترک عربی و مخالفت حماس
ائتلاف مرگ سیاسی نتانیاهو آن‌قدر با استقبال ساکنان اراضی اشغالی روبه‌رو شده است که حتی یک فهرست مشترک عربی برای حمایت از دیگر رقیب او برای نخست‌وزیری یعنی «بنی گانتز»، رییس ائتلاف «آبی سفید»، منتشر شده است تا مرگ سیاسی نتانیاهو زودتر فرارسد. هر چند حماس از اقدام فهرست مشترک عربی در حمایت از رییس ائتلاف «آبی‌سفید» ابراز تأسف کرده است اما این موضوع ائتلاف همه جامعه اراضی اشغالی در سرنگونی و پایان حیات سیاسی نتانیاهو را نشان می‌دهد. تأسف حماس از حمایت گروه به این خاطر است که رییس ائتلاف «آبی‌سفید» یعنی گانتز در زمان حمله به غزه در سال‌۲۰۱۴ رییس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی بوده است.

عزیزی: جامعه سیاسی اسرائیل متفق‌القول شدند تا به عمر سیاسی نتانیاهو پایان دهند
این موضوع که جامعه سیاسی اسرائیل متفق‌القول شدند تا به عمر سیاسی نتانیاهو پایان دهند، موضوعی است که محمد عزیزی، کارشناس امور فلسطین بر آن صحه می‌گذارد و به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: بر اساس انتخابات اسرائیل، حزبی پیروز انتخابات است که حداقل 60 کرسی را به دست آورد؛ اما از آنجا که نتانیاهو و گانتز نتوانستند 60 صندلی را به دست آورند باید با دیگر احزاب ائتلاف کنند تا بتوانند کابینه را تشکیل دهند.
این کارشناس امور فلسطین ادامه داد: هیچ‌یک از احزاب موجود قادر نیستند به‌تنهایی کابینه تشکیل دهند و حتماً باید ائتلافی داشته باشند؛ اما آنچه اخبار و گزارش‌های خبری نشان می‌دهد حاکی از آن است که پیشتازی گانتز نسبت به نتانیاهو بیشتر است چرا که بعضی از احزاب و گروه‌های سیاسی با او ائتلاف کرده‌اند و در نظر دارند تا به هر طریقی که شده است نتانیاهو را از عرصه سیاسی اسرائیل دور کنند.

طولانی‌شدن انحلال کنست
عزیزی با اشاره به چرایی همراه شدن لیست عربی با ائتلاف گانتز گفت: این به معنای این نیست که آن‌ها اقدامات گانتز را تأیید می‌کنند چرا که گانتز هم از ژنرال‌های صهیونیستی است که به غزه حمله کرده است، بلکه تلاش می‌کنند تا مرگ سیاسی نتانیاهو زودتر برسد و شکست نتانیاهو را یک پیروزی برای خود می‌دانند؛ موضوعی که دیگر احزاب سیاسی اسرائیل هم بر آن متفق‌القول هستند تا نتانیاهو شکست بخورد.وی افزود: پیش‌تر «احمد الطیبی» عضو لیست مشترک عربی کنست به «روین ریولین» رییس رژیم اسرائیل توصیه کرده بود که «بنی گانتز» رییس حزب آبی و سفید منصب نخست‌وزیری این رژیم را به‌دست گیرد. الطیبی همچنین ادعا کرده بود که تمام نیروی خود را به‌کار می‌گیرم تا به حیات سیاسی بنیامین نتانیاهو به‌عنوان نخست وزیر اسرائیل پایان دهم.
 وی با بیان اینکه جامعه صهیونیستی دیگر انحلال کنست را تحمل نمی‌کند، یادآور شد: اکنون چند ماه از انحلال کنست گذشته و نتانیاهو هم نتوانسته در دور گذشته انتخابات کابینه را تشکیل دهد؛ اکنون هم که از رقیب خود عقب افتاده، کارنامه نه‌چندان موفق نتانیاهو در اسرائیل و عدم اقبال عمومی و نارضایتی ساکنان اراضی اشغالی موجب شده است تا در روزهای آتی تزلزل و پایان عمر سیاسی نتانیاهو را بشنویم.

موافقت‌نکردن گانتز با ائتلاف با نتانیاهو
بنی گانتز، رییس ائتلاف «آبی و سفید» معتقد است که نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی «بنیامین نتانیاهو» در انتخابات فلسطین اشغالی شکست خورده است و با او ائتلافی انجام نمی‌دهد.
طبق گزارش رسانه‌های صهیونیستی در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، ائتلاف آبی و سفید به رهبری گانتز ۳۳ کرسی و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو ۳۲ کرسی به‌دست آورد. هیچ‌یک از احزاب از ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل کابینه برخوردار نیستند و برای تشکیل کابینه باید ائتلاف تشکیل دهند. گزارش‌های رسانه‌های محلی اسرائیل نشان می‌دهد که احزاب دیگر اسرائیل متفق‌القول هستند تا نتانیاهو را از عرصه سیاسی دور کنند و مرگ سیاسی او را رقم زنند؛ از این رو است که با بنی گانتز رییس ائتلاف «آبی و سفید» همراه شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین