sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
4
نیویورک‌تایمز از چگونگی لغو حمله به‌دستور رییس‌جمهوری آمریکا پرده برداشت

شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند

یکی از رسانه‌های آمریکایی به‌نقل از منابع آگاه در کاخ‌سفید گزارشی درباره شبی که قرار بود آمریکا در واکنش به سرنگونی پهپاد خود به‌دست نیروهای ایرانی، حمله محدودی به خاک ایران تدارک ببیند، منتشر کرده و از چگونگی لغو حمله به‌دستور ترامپ پرده برداشته است.

صبح نو

نیویورک‌تایمز از چگونگی لغو حمله به‌دستور رییس‌جمهوری آمریکا پرده برداشت

شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند

یکی از رسانه‌های آمریکایی به‌نقل از منابع آگاه در کاخ‌سفید گزارشی درباره شبی که قرار بود آمریکا در واکنش به سرنگونی پهپاد خود به‌دست نیروهای ایرانی، حمله محدودی به خاک ایران تدارک ببیند، منتشر کرده و از چگونگی لغو حمله به‌دستور ترامپ پرده برداشته است.


نشریه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» چند روز پیش گزارشی به‌نقل از مقام‌های آگاه در کاخ‌سفید منتشر کرد که بیانگر اتفاقاتی است که در اتاق وضعیت کاخ‌سفید در شبی که ترامپ تصمیم گرفت به ایران حمله نظامی انجام دهد، رخ داده است.
در آن زمان، یعنی 20ژوئن2019 (30خرداد1398) که به تابستان داغ تنش‌های تهران و واشنگتن نیز معروف شده است، ایران یک فروند پهپاد آمریکایی را هدف قرار داده و منهدم کرده بود که در آسمان کشورمان جاسوسی می‌کرد. در آن شب، ترامپ تصمیم گرفته بود به توصیه مشاورانش، ازجمله جان بولتون و مایک پمپئو، گوش دهد و حمله‌ای هرچند کوچک و جزئی به پایگاه‌ها یا مواضع نظامی ایران کند که بتواند آبروی از‌دست‌رفته آمریکا در جهان را احیا کند. این اقدام آن‌چنان که رسانه‌های آمریکایی می‌گویند، در دقیقه 90 لغو شد و هواپیماهایی که از روی ناو آبراهام لینکلن در خلیج‌فارس پریده بودند تا ایران را هدف قرار دهند، درنهایت، هیچ دستوری از کاخ‌سفید دریافت نکردند و به مقر خود بازگشتند.
آن شب ازنظر تعداد زیادی از کارشناسان سیاست خارجی آمریکا شبی بود که دولت ترامپ نشان داد به همین سادگی نمی‌توان به ایران حمله نظامی کرد و درعین‌حال، ثابت کرد خود ترامپ نیز آن‌قدر شخصیت متزلزلی دارد که در گرفتن یک تصمیم هم بارها‌و‌بارها دچار تردید می‌شود و کار برای مشاوران و حتی نیروهای نظامی ایالات‌ متحده را بسیار سخت می‌کند.
بر‌اساس این گزارش، در بعدازظهر 20 ژوئن، ترامپ از تعدادی از رهبران کنگره خواسته بود که برای مشورت درباره نوع مقابله با رفتار ایران به کاخ‌سفید بروند. بااین‌حال، او قبل از دیدار با نمایندگان کنگره تصمیم خود را برای حمله به برخی مواضع نظامی ایران گرفته بود و چیزی در جمع نمایندگان بیان نکرد.
ترامپ بر خلاف عادت همیشگی خود که فقط‌و‌فقط می‌خواهد خودش متکلم وحده باشد و از همان اول بحث نیز بیان می‌کند که تصمیمش را از قبل گرفته است، این‌بار چیزی از تصمیمش به رهبران کنگره نگفت و اجازه داد آن‌ها نظراتشان را بیان کنند. یکی از رهبران جمهوری‌خواه در‌این‌باره به او گفت: «چرا سکوهای پرتاب موشک ایران را هدف قرار نمی‌دهی؟» ترامپ با اشاره به این قانون‌گذار آمریکایی گفت: «خُب اگر این را می‌خواهی، باید بگویم از تصمیمی که گرفته‌ام، خوشحال می‌شوی».
بااین‌حال، سه ساعت بعد ترامپ تصمیمش را کاملا تغییر داد. او بدون اینکه با معاون خود، مایک پنس مشورت یا با مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه‌اش گفت‌وگو کند؛ درحالی‌که کشتی‌ها آماده شلیک موشک‌های تام‌هاوک بودند و هواپیماها نیز از روی عرشه ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن برخاسته بودند تا ۱۰ دقیقه بعد اهدافی در ایران را هدف قرار دهند، تصمیمش را عوض کرد. زمانی‌که مایک پمپئو و سایر مقام‌ها به کاخ‌سفید بازگشتند تا در جریان عملیات نظامی قرار بگیرند و گمان می‌کردند شبی طولانی را در پی خواهند داشت تا به مانیتور و نظاره‌کردن رفتار ایران بنشینند، به‌یک‌باره متوجه شدند عملیات به‌کلی لغو شده است!
ترامپ که تهدید کرده بود می‌تواند دشمنان ایالات ‌متحده را به‌کلی از روی زمین محو و نابود کند و درعین‌حال، بیان کرده بود نیروهای ایالات ‌متحده را به‌صورت کامل از خاورمیانه خارج می‌کند، بعدازآن شب، به فرمانده‌ای تبدیل شد که دیگر از محدودیت‌های به‌کار‌بردن زور آگاهی یافته بود.
هنوز بعد از گذشت سه ماه از لغو این حمله، بسیاری از متحدان ترامپ معتقدند قدم‌های برداشته‌شده تهران در منطقه به این دلیل بوده است که ایران متوقف‌شدن عملیات نظامی در شب 20ژوئن را نشانه‌ای از ضعف ایالات ‌متحده دانسته است. آن‌ها که ایران را مقصر اصلی در حادثه حمله به تأسیسات نفتی عربستان می‌دانند، بر همین مسأله تأکید می‌کنند که ساقط‌کردن پهپاد آمریکایی و پاسخ‌ندادن آمریکا به این مسأله، به ایران جرأت بیشتری برای تحرکات منطقه‌ای و ضربه‌زدن به منافع آمریکا و متحدانش در منطقه داده است. اما ترامپ معتقد است تصمیمش نشان‌دهنده خویشتن‌داری کشوری است که تاکنون هم منابع مالی و جان‌های زیادی در خاورمیانه قربانی کرده است. برداشت ایران از این مسأله هرچه باشد، نشان‌دهنده ضعف آمریکا دربرابر این کشور است.
ترامپ قبل از این جلسه در جمع خبرنگاران بیان کرد: «زمانی‌که وارد رقابت‌های انتخاباتی شدم، همه گفتند وای! می‌خواهد جنگ راه بیندازد و همه‌چیز و همه‌کس را بسوزاند. خُب این آسان‌ترین کاری است که می‌توانم انجام دهم و می‌توانم آن را همین ‌الان انجام دهم».
بیشتر از اینکه جنگ مدنظر ترامپ جنگی واقعی در صحنه نظامی باشد، جنگی 280 کاراکتری در توییتر بود. او ثابت کرد عمیقا تمایلی برای جنگیدن در میدان نبرد نظامی واقعی ندارد. دیگران آن را نشانه ضعف می‌دانستند؛ ولی او در کمال تعجب، آن را نشانه قدرت می‌دانست. چند ساعت بعد از هدف قرارگرفتن پهپاد آمریکایی، ساعت هفت صبح با جان بولتون که در آن زمان مشاور امنیت ملی‌اش بود، قرار صبحانه گذاشت. در این جلسه، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه، ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش و پاتریک شاناهان که برای پست وزارت دفاع انتخاب شده و در همان حال استعفا داده و قرار بود دو روز دیگر مارک اسپر جای او را بگیرد، حضور داشتند.
در این جلسه موارد متعددی برای حمله در نظر گرفته شد. ترجیح پنتاگون این بود که یکی از قایق‌های ایرانی دارای پایه موشک ایرانی هدف قرار بگیرد که آمریکا آن را برای مدتی در خلیج عمان زیرنظر داشت. قرار بود آمریکایی‌ها به سرنشینان قایق اخطار دهند که آن را ترک کنند و از این منظره فیلم گرفته و سپس قایق را با موشک هدف قرار دهند. در نتیجه این اقدام کسی کشته نمی‌شد و جوابی هم به اقدام ایران در زدن پهپاد آمریکایی داده می‌شد. شاناهان و ژنرال دانفورد معتقد بودند این پاسخ مناسبی به هدف‌قرار‌دادن پهپاد 130میلیون دلاری آمریکاست؛ اما بولتون و پمپئو بر این عقیده بودند که حمله باید در خاک ایران انجام شود و اگر چنین حمله‌ای در بیرون از ایران انجام شود، چندان هم قاطعانه به‌نظر نمی‌رسد. آن‌ها معتقد بودند مناطق نظامی یا محل‌های قرارگیری رادارهای موشکی ایران که پهپاد را هدف قرار داده، باید مورد حمله قرار گیرد. در ساعت 11 صبح، مشاوران بیشتری در اتاق وضعیت کاخ‌سفید برای ارائه توضیحات به رییس‌جمهوری گرد آمدند. این جلسه یک ساعت طول کشید و گزینه‌های مختلف در آن بررسی شد.
آن‌ها ترامپ را قانع کرده بودند که اگر حمله‌ای به این مناطق صورت گیرد، حدود 150 نفر کشته می‌شوند. وقتی مشاوران از جلسه بیرون آمدند، همه بر این عقیده بودند که ترامپ با گزینه آخر موافقت کرده است و قرار بود که حمله در ساعت 9 شب انجام گیرد. بااین‌حال، پنتاگون نگرانی‌های دیگری داشت. ژنرال دانفورد بر این عقیده بود که کشتن 150 ایرانی باعث می‌شود حملات دیگری از سوی ایران صورت گیرد و تنش‌ها را به‌شدت بیشتر کند. او معتقد بود این حملات و تنش‌ها به درگیری‌ای ثابت و همیشگی تبدیل و همین مسأله باعث می‌شود دولت آمریکا مجبور شود نیروهای بیشتری به منطقه بفرستد. بعدازاین گزارش ترامپ که در جلسه با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا بود، گفت: فکر می‌کنم این کار عمدی نبوده باشد! او بعدازاین در جلسه با خبرنگاران هم بیان کرد که به‌نظرم این کار ایران عمدی نبوده است...». بولتون بر این عقیده بود که اصلا اهمیتی ندارد که تهران به فرماندهانش دستور داده باشد که هرکدام از نظامیان‌شان می‌توانند چنین کاری انجام دهند یا نه، بلکه مهم این است که این کار انجام ‌شده است. این مسأله به نکته مهمی در صحبت‌های ترامپ تبدیل شده بود. ترامپ بر این عقیده بود: «مردم آمریکا واقعا نمی‌دانند که او ازنظر احساسی چقدر روی این مسأله حساس است که آمریکایی‌ها بیخود‌و‌بی‌جهت و بدون ضرورت نمی‌میرند».
در ساعت سه بعدازظهر، ترامپ با نمایندگان کنگره دیدار کرد. به‌نظر می‌رسید بیش از پیش درباره اینکه با ایران چه باید بکند، تردید دارد. دموکرات‌ها هم به او هشدار دادند که حمله نظامی به ایران می‌تواند باعث بی‌ثباتی در منطقه شده و کل منطقه را در دستان ایران بگذارد. ترامپ برای اولین‌بار با دیدگاه دموکرات‌ها مخالفتی نکرد. درواقع، ترامپ درباره واکنش ایران نگران بود. آدام اسمیت، نماینده دموکرات از کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، دراین‌باره به نیویورک‌تایمز گفت: «درنهایت حسی که از ترامپ گرفتم، این بود که او واقعا به‌صورت هوشمندانه‌ای نگران بود که وارد درگیری گسترده‌تری بشود. به‌نظرم این خیلی خوب بود که او در‌این‌باره با ما مشورت کرد. او برای اولین‌بار ما را به کاخ‌سفید دعوت نکرده بود که برای یک‌ونیم ساعت فقط سرمان داد بکشد و پارس کند. او به ما گوش می‌کرد که واقعا مرا شگفت‌زده کرد».
ترامپ تصمیم نهایی‌اش را با نمایندگان در میان نگذاشت
زمانی که قرار شد حمله صورت بگیرد و همه منتظر فرمان ترامپ بودند، او به‌ناگهان با اشاره به اینکه 150 نفر قرار است بمیرند، حمله را متوقف کرد. این درصورتی است که پیش‌ازاین وکلای کاخ‌سفید و نمایندگان پنتاگون به او بارها این مسأله را خاطرنشان کرده بودند؛ ولی او به‌گونه‌ای برخورد کرد که گویی تازه این خبر را می‌شنود. بسیاری در کاخ‌سفید بر این عقیده‌اند که او در دقیقه آخر به این نتیجه رسیده بود که انتخاب‌شدن دوباره‌اش به‌عنوان رییس‌جمهوری با این کار به‌خطر می‌افتد؛ به‌همین‌دلیل دستور حمله نهایی را به همین بهانه لغو کرد.
در آن زمان، بولتون و پمپئو در کاخ‌سفید نبودند و رییس‌جمهوری هم از آن‌ها نخواست که به کاخ بازگردند. زمانی‌که مشاوران رییس‌جمهوری به کاخ‌سفید بازگشتند و دریافتند که چه اتفاقی افتاده است، مات و مبهوت ماندند. پمپئو نمی‌توانست چیزی که شنیده باور کند. بولتون خونش به جوش آمده بود.

captcha
شماره‌های پیشین