sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
3
دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا صرفا در جمع سران کشورهای عضو توافق هسته‌ای امکان‌پذیر است

روحانی - ترامپ؛ فقط با قاب 1+ 5

با در پیش‌بودن نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، تحلیل‌ها و اخبار پخته و خامی از احتمال دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا مطرح می‌شود. روز گذشته، خبرنگار ارشد شبکه «سی‌ان‌ان» یکی از این اخبار را منتشر کرد؛ خبری که خیلی زود وزیر خارجه کشورمان به آن واکنش نشان داد.

با استادانم در دانشکده اقتصاد

دکتر سیدامیر سیاح

ظریف «قاطعانه» احتمال دیدار روحانی با ترامپ را رد کرد

صبح نو

دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا صرفا در جمع سران کشورهای عضو توافق هسته‌ای امکان‌پذیر است

روحانی - ترامپ؛ فقط با قاب 1+ 5

با در پیش‌بودن نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، تحلیل‌ها و اخبار پخته و خامی از احتمال دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا مطرح می‌شود. روز گذشته، خبرنگار ارشد شبکه «سی‌ان‌ان» یکی از این اخبار را منتشر کرد؛ خبری که خیلی زود وزیر خارجه کشورمان به آن واکنش نشان داد.

اظهاراتی که بی‌خود بزرگ شد
در آستانه برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان که این روزها در نیویورک به‌سر می‌برد، روز قبل با کریستین امان‌پور، خبرنگار ارشد شبکه سی‌ان‌ان، درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به گفت‌وگو نشست. پیش از انتشار رسمی این گفت‌وگو، امان‌پور در توییتی با انتشار عکسی از مصاحبه خود با دکترظریف مدعی شد: «ظریف در گفت‌وگو با من اعلام کرد رییس‌جمهوری، روحانی، حاضر است همین هفته با دونالد ترامپ در نیویورک دیدار کند، به‌شرط آنکه رییس‌جمهوری آمریکا تحریم‌های ایران را لغو کند». او همچنین درادامه به‌نقل از دکترظریف افزود: «ایران حاضر است در ازای این لغو تحریم‌ها، اجازه بازرسی دائمی از تأسیسات هسته‌ای بدهد».

واکنش ایران
ادعاهای خبرنگار سی‌ان‌ان خیلی زود در فضای رسانه‌ای بزرگ‌نمایی شد. دکترظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، درباره اظهارات منتسب به خود گفت: «درصورت اجرای فوری تعهد به‌وسیله ایالات متحده، دیداری در چارچوب 1+5 صورت خواهد گرفت». وزیر خارجه در‌عین‌حال تأکید کرد: «حرف رسمی من در مصاحبه به‌زودی پخش خواهد شد». آقای سیدعباس موسوی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان، نیز درباره محور اظهارات دکترظریف در گفت‌وگو با رسانه آمریکایی گفت: «نکاتی که آقای ظریف در مصاحبه اخیر مطرح کرد، قبلا نیز به‌نوعی مطرح شده و هدف آن بن‌بست‌شکنی است، برای اینکه نشان دهیم جمهوری اسلامی ایران ایده و ابتکار دارد و همواره درِ دیپلماسی باز است». او همچنین اضافه کرد: «ایده‌های جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام و توافقات خواهد بود و اگر بپذیرند و صداقت داشته باشند، عملی خواهد بود؛ اما متأسفانه این صداقت و آمادگی در طرف مقابل، به‌ویژه آمریکا نیست؛ زیرا اگر بود، همین ابتکارات را می‌توانستند بررسی کنند و از این بن‌بستی که خودشان به‌دست خودشان ایجاد کرده‌اند، خارج شوند». اظهارات خبرنگار رسانه آمریکایی از قول دکترظریف مبنی‌بر احتمال دیدار ترامپ و دکترروحانی، موضوع چندان عجیب و از‌غیب‌آمده‌ای نبود. جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها‌و‌بارها اعلام کرده بود درصورت لغو همه تحریم‌های آمریکا، ایران حاضر است با مقام‌های ایالات متحده دیدار و رایزنی کند؛ اما در چارچوب ۱+۵.

گروکشی به‌سبک آمریکایی
مسأله دیدار دوجانبه رؤسای جمهور ایران و آمریکا مدتی است با تواتر فزاینده‌ای در حال مطرح‌شدن است. این مسأله آن زمان جدی‌تر شد که شخص ترامپ با پیشنهاد امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، مبنی‌بر راه‌اندازی خط‌اعتباری 15میلیارددلاری برای پیش‌خرید نفت ایران مخالفت کرد. پس از آن ابراز مخالفت، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی حاضر در برجام دیدار بلاواسطه و مستقیم مقام‌های تهران-واشنگتن را شرط به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات جاری اعلام کردند. در‌این‌میان، مقام‌های تهران ضمن رد سیاست گروکشی اروپا و آمریکا، تأکید کردند تنها وضعیتی که می‌تواند دیدار مقام‌های ایران و آمریکا، آن‌هم به شکل چندجانبه را تسهیل کند، الغای یک‌باره همه تحریم‌های کاخ‌سفید علیه ایران خواهد بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، اخیرا در بیاناتی ضمن رد مذاکره دوجانبه با آمریکا، تأکید کردند: «اینکه این‌ها اصرار به مذاکره دارند، اینکه بعضی از اروپایی‌ها را می‌اندازند وسط که مدام اصرار کنند اگر بیایید با رییس‌جمهوری آمریکا یک جلسه [برگزار] بکنید، همه مشکلات شما حل خواهد شد، به‌خاطر این است که اثبات کنند فشار حداکثری سیاست موفقی است و این را باید درمقابل ایران به‌کار بست». باوجوداین، ایشان برای دیدار چندجانبه با مقام‌های آمریکایی این شرط را گذاشتند: «اگر آمریکا حرف خودش را پس گرفت و به آن معاهده هسته‌ای که نقض کرده بود، برگشت و توبه کرد و شد عضو کشورهای معاهده‌کننده، آن‌وقت در جمع کشورهای معاهده‌کننده که شرکت می‌کنند و با ایران صحبت می‌کنند، او هم شرکت کند».
آقای حسن روحانی، ريیس‌جمهوری کشورمان، نیز بر امر بدیهی مذاکره چندجانبه با آمریکا تصریح کرده بود. او اخیرا در گفت‌وگوی تلفنی با مکرون، امکان گفت‌وگو درصورت استقرار تحریم‌های آمریکا را نشدنی دانست. دکترروحانی گفت: «در‌صورتی‌که توافقات با اروپا نهایی شود، آماده‌ایم به تعهدات برجامی برگردیم و جلسه ایران و ۱+۵ نیز تنها زمانی امکان‌پذیر است که تحریم‌ها برداشته شود. از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد».

طرح ایران برای استقرار امنیت در منطقه
علاوه‌بر آمادگی ایران برای گفت‌وگو با همه طرف‌ها درصورت لغو تحریم‌های بانیان آن، ريیس‌جمهوری کشورمان چند روز پیش در مراسم رژه نیروهای مسلح به‌مناسبت آغاز هفته دفاع‌مقدس، طرح جمهوری اسلامی برای ثبات و صلح در منطقه، به‌ویژه در تنگه استراتژیک هرمز را رونمایی کرد. او با اشاره به در پیش‌بودن سفرش به نیویورک برای حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «ما امسال در سازمان ملل متحد با شعار ائتلاف امید و هرمز، صلح برای منطقه و ابتکار صلح هرمز که خلاصه آن حُب و امید خواهد بود، حضور می‌یابیم». رییس‌جمهوری کشورمان همچنین با اشاره به جزئیات این طرح و چرایی عنوان آن در سازمان ملل در روزهای آینده تأکید کرد: «ما طرحی در روزهای آینده در سازمان ملل پیش روی جهانیان خواهیم گذاشت مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای منطقه می‌تواند و اعلام می‌کند امنیت منطقه، خلیج‌فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با کمک کشورهای منطقه به‌وجود خواهد آورد و به دنیا اعلام می‌کند حضور نیروهای خارجی می‌تواند برای منطقه، آبراه‌های جهانی و امنیت کشتی‌رانی، نفت و انرژی مشکل‌زا و خطرناک باشد». طرح ایران برای استقرار صلح در منطقه خلیج‌فارس با واکنش‌های مختلفی مواجه شد. ترامپ روز گذشته در‌این‌باره اظهار کرد: «حاضرم طرح پیشنهادی حسن روحانی برای امنیت در خلیج‌فارس را بشنوم. من همیشه حاضرم». او در‌عین‌حال درباره احتمال دیدارش با دکترروحانی در حاشیه نشست سازمان ملل گفت برنامه‌ای برای این دیدار ندارد.
در‌همین‌باره، دکترروحانی روز قبل در آستانه ترک تهران به مقصد نیویورک، در اظهاراتی با اشاره به طرح امنیت خلیج‌فارس گفت: «همه کشورهای ساحلی خلیج‌فارس و منطقه هرمز در آن دعوت می‌شوند و سازمان ملل نیز برای حضور در این طرح دعوت شده و برای تأمین و تضمین امنیت منطقه فعال خواهد شد». رییس‌جمهوری کشورمان افزود: «امیدواریم بتوانیم با این طرح به دنیا اعلام کنیم ایران به‌دنبال صلح بلندمدت در منطقه است».
 

captcha
شماره‌های پیشین