sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
10

تایید وجود «ضایعات در گندم» از سوی سازمان استاندارد

گزارش «صبح‌نو» درباره ظهور و بروز ثروتمندان هزارمیلیاردتومانی در اقتصاد کشور را بخوانید

غول‌هایی که سرمایه می‌بلعند

یکی از مشکلات جوامع توسعه‌نیافته نبود توزیع عادلانه و متناسب دارایی‌ها و ثروت ملی بین مردم آن کشورهاست. در چنین جوامعی که سقف درآمد و مایملک افراد از قانون مشخصی پیروی نمی‌کند و سرمایه‌های مکتسبه زیر ذره‌بین واکاوی‌ها و بررسی‌ها قرار نمی‌گیرد، نقدینگی بیشتر مساوی است با اختلاف طبقاتی فاحش‌تر و همین امر ناعدالتی اجتماعی را سبب می‌شود.

 مقایسه با پنج کشور اروپایی

صبح نو

 مقایسه با پنج کشور اروپایی

مقایسه بین وضعیت اقتصادی ایران با پنج کشور اروپایی که اتفاقا مساحت، جمعیت و تنوع محصولات صادراتی بسیار کمتری از کشورمان دارند، خود گویای ناگفته‌های عدیده‌ای است:
فنلاند: مساحت 340هزار کیلومترمربع، جمعیت پنج‌میلیون و 400هزار نفر، صادرات عمده شامل الوار، موادشیمیایی، آهن‌آلات، کاغذ و خمیرکاغذ، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، دارای کمترین فساد اقتصادی و بیشترین کیفیت زندگی در بین کشورهای اروپایی و بهترین نظام آموزشی دنیا.
نروژ: مساحت 385هزار کیلومترمربع، جمعیت پنج‌میلیون و 200هزار نفر، صادرات عمده شامل فرآورده‌های دامی (گوشت و شیر)، آبزیان دریایی، پتروشیمی (به‌میزان یک‌چهارم تولید ناخالص ملی این کشور‌)، گاز طبیعی و نفت خام. تنها قسمت کوچکی از این کشور قابلیت کشاورزی دارد. راضی‌ترین مردم دنیا در این کشور زندگی می‌کنند و بیشترین شاخص توسعه انسانی نیز مربوط به نروژ است.
ایسلند: مساحت 103هزار کیلومترمربع، جمعیت 350هزار نفر، صادرات عمده شامل شیلات و کشاورزی (خصوصا سیب‌زمینی). صنعت گردشگری بسیار موفقی دارد و در آخرین آمار جهانی، مرفه‌ترین کشور دنیا به‌لحاظ سطح زندگی مردم محسوب می‌شود.
سوئد: مساحت 450هزار کیلومترمربع، جمعیت 10میلیون نفر، صادرات عمده شامل ماشین آلات صنعتی، کاغذ، چوب، موادشیمیایی و محصولات آهنی. نرخ تورم در این کشور صفر درصد است و به آرام‌ترین کشور دنیا به‌لحاظ نوسانات اقتصادی شهرت دارد. نرخ بیکاری در سوئد بسیار کم و اقتصاد آن برپایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.
بلژیک: مساحت 30هزار کیلومترمربع، جمعیت 10میلیون و 500هزار نفر، صادرات عمده شامل اتومبیل، تولیدات غذایی، آهن و فولاد، منسوجات، پلاستیک، شکلات و مواد پتروشیمی. بنادر و شبکه راه‌آهن سراسری این کشور در قلب یکی از مهم‌ترین مناطق صنعتی جهان قرار دارد و بسیاری از کالاهای ترانزیتی ازطریق سیستم حمل‌و‌نقل بین‌المللی آن جابه‌جا می‌شود و سهم بسزایی از درآمدهای بلژیک را به خود اختصاص می‌دهد. درواقع، اقتصاد بلژیک به‌شدت به بازرگانی خارجی وابسته است و ازنظر شاخص توسعه انسانی و طبق اعلام سازمان ملل، بلژیکی‌ها جزء 10 کشور برتر دنیا به‌شمار می‌آیند. جالب اینجاست که بسیاری از کشورهای اروپایی تا زمان جنگ جهانی دوم جزو ممالک فقیر دنیا به‌حساب می‌آمدند و از دهه ۱۹۵۰ به‌بعد، رشد اقتصادی درخورتوجهی را تجربه کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین