sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
10

تایید وجود «ضایعات در گندم» از سوی سازمان استاندارد

گزارش «صبح‌نو» درباره ظهور و بروز ثروتمندان هزارمیلیاردتومانی در اقتصاد کشور را بخوانید

غول‌هایی که سرمایه می‌بلعند

یکی از مشکلات جوامع توسعه‌نیافته نبود توزیع عادلانه و متناسب دارایی‌ها و ثروت ملی بین مردم آن کشورهاست. در چنین جوامعی که سقف درآمد و مایملک افراد از قانون مشخصی پیروی نمی‌کند و سرمایه‌های مکتسبه زیر ذره‌بین واکاوی‌ها و بررسی‌ها قرار نمی‌گیرد، نقدینگی بیشتر مساوی است با اختلاف طبقاتی فاحش‌تر و همین امر ناعدالتی اجتماعی را سبب می‌شود.

 مقایسه با پنج کشور اروپایی

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره ظهور و بروز ثروتمندان هزارمیلیاردتومانی در اقتصاد کشور را بخوانید

غول‌هایی که سرمایه می‌بلعند

یکی از مشکلات جوامع توسعه‌نیافته نبود توزیع عادلانه و متناسب دارایی‌ها و ثروت ملی بین مردم آن کشورهاست. در چنین جوامعی که سقف درآمد و مایملک افراد از قانون مشخصی پیروی نمی‌کند و سرمایه‌های مکتسبه زیر ذره‌بین واکاوی‌ها و بررسی‌ها قرار نمی‌گیرد، نقدینگی بیشتر مساوی است با اختلاف طبقاتی فاحش‌تر و همین امر ناعدالتی اجتماعی را سبب می‌شود.

درمقابل، شاهد هستیم مردمان کشورهایی حتی مثل فنلاند، نروژ، ایسلند و... که اتفاقا محدوده جغرافیایی اندک و منابع درآمدزایی محدودی دارند، به‌دلیل رعایت همان اصل توزیع متعادل ثروت، زندگی آسوده‌تر و به‌نسبت هم‌سطحی تجربه می‌کنند. در این قبیل کشورها، قطعا مسأله رانت، فساد اقتصادی، بده‌بستان‌های پشت‌پرده، سقف نامحدود ثروت‌اندوزی، نوسان‌های تورمی و... معنایی ندارد و درنتیجه، کسی نمی‌تواند بی‌قاعده صاحب سرمایه‌های هنگفت شود.
 چرا کشوری مثل ایران که از ذخایر معدنی فراوان و متنوع، گاز طبیعی و نفت، آب‌و‌هوای مناسب برای کشاورزی در چهار فصل سال، نیروی انسانی مستعد و جوان، توانمندی‌های پزشکی، ظرفیت‌های توریسم، تکنولوژی پیشرفته در برخی زمینه‌ها مثل نانو و... برخوردار است، نباید به‌اندازه داشته‌های خدادادی‌اش از مواهب زندگی بی‌دغدغه و اقتصاد روبه‌رشد برخوردار باشد؟
البته عامل مهم و انکارناپذیر تحریم‌های اقتصادی را نمی‌توان در شکل‌گیری وضعیت امروز اقتصاد ایران نادیده گرفت؛ اما آیا واقعا کل مشکلات امروز ما به همین مسأله بازمی‌گردد؟ آیا به‌لحاظ مسائل مدیریتی و نوع پی‌ریزی پایه‌های اقتصاد کلان کشور، دچار اشتباهات فاحش نشده‌ایم؟ آیا راهی برای نجات‌یافتن از شرایط بد اقتصادی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی وجود ندارد؟
به‌نظر می‌رسد پاسخ تمام این پرسش‌ها، ما را به ایده مشترکی رهنمون می‌سازد که اگر بخواهیم درست زندگی کنیم، می‌توانیم تأثیر اغلب عوامل بیرونی را کم‌رنگ کنیم و با تغییر نقشه راه اداره امور اقتصادی کشور، شرایطی در شأن ارج و منزلت مردم ثروتمند به‌لحاظ سرمایه‌های خدادادی، اما غالبا فقیر به‌لحاظ نوع زندگی کنونی خود پدید آوریم. البته قدم اصلی و مهم‌ترین گام در شروع این جراحی بزرگ اقتصادی، مبارزه با فساد پیدا و پنهان رسوخ کرده در بسیاری از منافذ اجرایی و تصمیم‌گیری کشور است.

پدیده‌ای به‌نام آدم‌های هزارمیلیاردتومانی
آیا می‌دانید در کشور ما افرادی وجود دارند که مجموع سرمایه‌های نقد و غیرنقد آن‌ها بیش از یک‌هزارمیلیارد تومان است؟ تعداد این اَبَرثروتمندان چندصد نفر تخمین زده می‌شود (به‌تعبیری 312 نفر شناسایی شده‌اند که حداقل هزارمیلیارد تومان سرمایه نقد و غیر نقد دارند و البته در بین آن‌ها، ثروتمندان 9هزارمیلیاردتومانی هم دیده می‌شود). چرا در حالی‌که می‌توان در راستای قانون شفاف‌سازی درآمدها و نحوه کسب‌و‌کارها، صاحبان ثروت‌های کلان را شناسایی و راه‌های ثروت‌اندوزی آنان را بررسی کرد، چنین کاری تاکنون انجام نشده است؟ کمترین فایده این مسأله اخذ مالیات از کسانی است که در دوران پرمشقت و دشوار اقتصاد امروز، شاهانه زندگی می‌کنند و سهمی مقایسه‌ناشدنی از امکانات کشور می‌برند. به‌راستی چرا در‌حالی‌که می‌توان حساب دارایی‌های منقول و غیرمنقول را به‌راحتی استخراج کرد، تاکنون سراغ چنین رویه‌ای رفته نشده است؟
اگر ثروتی براثر کار و زحمت و در طول زمان به‌دست آمده که هراسی از بازخواست نیست؛ در‌غیر‌این‌صورت چه اشکالی دارد که زالوصفتان سو‌ءاستفاده‌کننده از مشکلات اقتصادی امروز کشور، پای میز محاکمه کشیده شوند که خوشبختانه ظاهرا چنین تفکری اخیرا به‌عنوان نیاز ضروری بر دستگاه قضا حاکم شده است.

مسأله این است: از کجا آورده‌اید؟
محاکمه اختلاس‌گران و متخلفان چند‌ده‌میلیاردی و چند‌صدمیلیاردتومانی شروع حرکت امیدوارکننده‌ای برای پاکسازی بدنه اقتصاد از ویروس فساد است؛ اما نیشتر شفابخش باید به رگ‌های اصلی این بدن رنجور و چرکین اصابت کند تا علاج عاجل و کامل محقق شود. خوشبختانه سامانه ثبت دارایی مقام‌ها، مسوولان و کارگزاران نظام آغاز به کار کرده است و به‌گفته حجت‌الاسلام شهریاری، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه ‌قضاییه، مسوولان تا اول آبان۱۳۹۸ فرصت دارند اموال خود را اعلام کنند. به‌گفته شهریاری، حدود ۲۵۰هزار نفر مشمول ثبت دارایی و اموال در سامانه می‌شوند که یک ماه فرصت دارند اموال خود را در سامانه ثبت کنند.
این اتفاق در حالی روی داده است که این روزها مبحث شفاف‌سازی امور نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است و در این رهگذر، چه ایرادی دارد که ثروت‌های کلان بررسی شود. البته منظور این نیست که هر شخص متمول و ثروتمندی لزوما از راه غیرصواب به مکنت و مال رسیده است؛ اما این شفاف‌سازی دو فایده مهم دارد: یکی اینکه سرمایه‌داران به‌ثروت‌رسیده از راه‌های قانونی سهم واقعی خود در سیستم پرداخت مالیات بر درآمد را ادا خواهند کرد؛ دیگر اینکه صاحبان ثروت‌های نامشروع شناسایی و حقوق متصرف‌شده از آن‌ها بازستانده خواهند شد. درواقع این همان محکمه «از کجا آورده‌ای است؟» که باعث مشخص‌شدن بسیاری از واقعیات و بازگرداندن بیت‌المال به جیب صاحبان اصلی آن خواهد شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین