sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
10

تایید وجود «ضایعات در گندم» از سوی سازمان استاندارد

گزارش «صبح‌نو» درباره ظهور و بروز ثروتمندان هزارمیلیاردتومانی در اقتصاد کشور را بخوانید

غول‌هایی که سرمایه می‌بلعند

یکی از مشکلات جوامع توسعه‌نیافته نبود توزیع عادلانه و متناسب دارایی‌ها و ثروت ملی بین مردم آن کشورهاست. در چنین جوامعی که سقف درآمد و مایملک افراد از قانون مشخصی پیروی نمی‌کند و سرمایه‌های مکتسبه زیر ذره‌بین واکاوی‌ها و بررسی‌ها قرار نمی‌گیرد، نقدینگی بیشتر مساوی است با اختلاف طبقاتی فاحش‌تر و همین امر ناعدالتی اجتماعی را سبب می‌شود.

 مقایسه با پنج کشور اروپایی

صبح نو

تایید وجود «ضایعات در گندم» از سوی سازمان استاندارد

هفته گذشته اخبار ضد و نقیضی درخصوص وجود ضایعات در گندم منتشر شد. عکس‌های منتشرشده نشانگر ناخالصی در گندم و قوت اصلی مردم بود اما وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را تکذیب کرد. با این‌حال روز گذشته معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در نشست خبری خود این موضوع را تأیید کرد.
آقای وحید مرندی‌مقدم وجود ضایعات در سیستم خرید تضمینی گندم را تأیید کرد و گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در خرید تضمینی گندم در مواردی برای اینکه بتوانند پول بیشتری از خریدار گندم دریافت کنند، گندم را با ناخالصی‌هایی مخلوط کرده‌اند؛ من در بازدیدی که از یکی از کارخانه‌های آردسازی داشتم این موضوع را از نزدیک دیدم اما به‌دلیل اینکه سازمان ملی استاندارد مسوول نظارت بر کیفیت گندم نیست، از میزان دقیق آن اطلاعی ندارم. معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد درباره این موضوع کار نکرده و گزارشی ندارد، درباره میزان این ناخالصی‌ها در گندم اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: سازمان ملی استاندارد فقط میزان فلزات سنگین و مایکوتوکسین‌ها در گندم وارداتی را کنترل می‌کند. آن‌طور که ایسنا نوشته است، دلیل این اظهارات معاون سازمان ملی استاندارد مبنی بر عدم تهیه گزارشی از سوی استاندارد در این رابطه، این است که طبق قانون سازمان ملی استاندارد ایران مسوولیتی در زمینه نظارت بر کیفیت گندم نداشته و به گفته غلامرضا امینی - مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی این سازمان - «گندم مشمول مقررات استاندارد اجباری نیست و سازمان ملی استاندارد هیچ کنترل و نظارتی بر موضوع گندم نداشته و در این رابطه مسوولیتی بر عهده این سازمان نیست بلکه متولی اصلی محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی است و بررسی‌ها و کنترل‌ها بر گندم در مؤسسات تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود.» وی همچنین گفته بود که «با توجه به اینکه سازمان ملی استاندارد در حوزه واحدهای تولیدی فعالیت دارد و گندم ماده اولیه واحدهای آردسازی است، این واحدها را موظف کردیم از گندم منطبق بر استاندارد در فرایند تولید استفاده کنند، چراکه اگر گندم دارای استانداردهای کیفی پایین‌تری باشد، هزینه و وقت زیادی را به کارخانه‌های آرد تحمیل خواهد کرد».
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران درباره اینکه کدام نهاد باید به موضوع وجود ضایعات در گندم خرید تضمینی رسیدگی کند، تصریح کرد: مسوولیت این موضوع با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غله است که خرید تضمینی گندم را انجام می‌دهند، چرا که اگر میزان ضایعات به درستی اعلام شده باشد، این پول از جیب مردم رفته و به نفع عده‌ای از فروشندگان گندم تمام می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین