sobhe-no.ir
789
سه شنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۸
1
گزارش تحلیلی صبح نو از اکران‌تابستانی‌سینمای‌ایران

خرماپزان‌بافیلم‌های خسته‌‌کننده

در تقویم سالانه سینمایی، پس از ایام نوروز، فصل تابستان دومین دوره اکرانی است که سینماگران به آن علاقه‌مندند. به‌دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، معمولا از فیلم‌های در حال اکران در این فصل استقبال بیشتری می‌شود؛ ازاین‌رو، بسیاری از صاحبان آثار تلاش می‌کنند به اکران تابستان برسند.

امسال حدود 3.5میلیون ایرانی راهی سفر معنوی اربعین می‌شوند

تمرکز بر حمل‌و‌نقل در راه زائران حسینی

حذف ویزای عراق برای زائران اربعین و بازگشایی مرز خسروی عواملی هستند که امسال موجب افزایش زائران در ایام اربعین حسینی خواهند شد. ازاین‌رو، ستاد مرکزی اربعین حسینی خود را برای ارائه خدمات به بیش از 3.5میلیون زائر ایرانی ایام اربعین آماده می‌کند. دیروز در دوازدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی که در وزارت کشور برگزار شد، مسوولان مرتبط آمار و برنامه‌های تهیه‌شده برای برگزاری هرچه‌باشکوه‌تر ایام اربعین را تشریح کردند.

گزارش «صبح‌نو» درباره ظهور و بروز ثروتمندان هزارمیلیاردتومانی در اقتصاد کشور را بخوانید

غول‌هایی که سرمایه می‌بلعند

یکی از مشکلات جوامع توسعه‌نیافته نبود توزیع عادلانه و متناسب دارایی‌ها و ثروت ملی بین مردم آن کشورهاست. در چنین جوامعی که سقف درآمد و مایملک افراد از قانون مشخصی پیروی نمی‌کند و سرمایه‌های مکتسبه زیر ذره‌بین واکاوی‌ها و بررسی‌ها قرار نمی‌گیرد، نقدینگی بیشتر مساوی است با اختلاف طبقاتی فاحش‌تر و همین امر ناعدالتی اجتماعی را سبب می‌شود.

چند روایت از حضور زنان و مادران در جنگ را انتخاب کرده ایم

مادر برام قصه بگو

دفاع‌مقدس در ایران مختص مردان نبود. اگرچه عملیات‌ها در ایران با حضور مردان رزمنده صورت می‌گرفت، حضور زنان در پشت صحنه جنگ اتفاقی تعیین‌کننده بود. در سال‌های پس از جنگ و در پی انتشارات خاطرات رزمندگان دفاع‌مقدس، کم‌کم روایت‌هایی از حضور زنان در جنگ منتشر شد. سر خط این کتاب‌ها «دا» بود که استقبال فوق‌العاده از آن باعث انتشار خاطرات زنان از جنگ شد. این روایت‌ها عمدتا به پشت‌صحنه جنگ می‌پرداخت؛ جایی‌که زنان در آن تمام جزئیات و حوادث زندگی را در غیاب رزمنده‌شان مدیریت می‌کنند. آقای مرتضی سرهنگی درباره روایت‌های زنانه از جنگ تعبیر عجیبی دارد. او که سال‌ها خود را وقف جمع‌آوری روایت‌های جنگ کرده است، می‌گوید: «کتاب خاطرات زنان صدای جنگ را رساتر می‌کند». این نشان‌دهنده اهمیت حضور این طیف است. هنوز به‌یاد داریم رهبر انقلاب وقتی از کتاب «نورالدین پسر ایران» تجلیل کردند، تنها نقص آن را غیبت همسر نورالدین بیان کردند که این هم نشان‌دهنده اهمیت خاطرات و روایت‌های زنانه از جنگ است. در این صفحه، چند برش کوتاه از خاطرات زنان در جنگ برای شما انتخاب کردیم.

سر مقاله

 دست و پا زدن بیهوده

سردار سنایی راد در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از پیام‌های رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین گفت

خلیج‌فارس؛ جولانگاه قدرت‌های مستقل

بحبوحه تشکیل ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس بود که خبر برگزاری رزمایش دریایی میان ایران و روسیه پیامی روشن از ایران به واشنگتن و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن ارسال کرد که اصلی‌ترین آن ائتلاف مستحکم میان ایران و روسیه درصورت بروز هر اتفاقی در خلیج‌فارس بود. حال با دیپلماسی نظامی ایران، چین نیز ضلع سوم این ائتلاف شده است: مثلث قدرت در شرق عالم که قطعا توانایی مقابله با هر اتفاقی را خواهند داشت.

دکتر عباس‌زاده در نشست «فلسفه معرفت»:

فلسفه اسلامی معرفت‌شناسی هم دارد

کرسی ترویجی «فلسفه معرفت» به همت گروه معرفت‌شناسی پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با ارائه دکتر مهدی عباس‌زاده، عضو هیات علمی گروه معرفت‌شناسی این پژوهشگاه برگزار شد.

اخلاص شهیدان و اختلاس دست‌های آلوده

غلامرضا بنی‌اسدی

با استادانم در دانشکده اقتصاد

دکتر سیدامیر سیاح

«صبح‌نو» از بازار خانه‌فروشی و وضعیت بنگاه‌های معاملات ملکی گزارش می‌دهد

انتظار سود بالا از بازار کم‌جان مسکن

6ماه از سال 98 می‌گذرد و بازار مسکن همچنان در رکود است. قیمت‌هایی که یک‌شبه با 80درصد افزایش روبه‌رو شدند، همچنان جایگاه کاذب خود را حفظ کرده و این به کاهش حجم معاملات منجر شده است. همین موضوع سبب کسادی بازار بنگاه‌های مشاور املاک شده است. مصطفی قلی‌خسروی درباره کاهش درآمدها به «صبح‌نو» می‌گوید: «نرخ حق‌الزحمه مشاوران املاک پایین است و این روند باید تغییر پیدا کند تا مشاوران املاک و فروشنده‌ها به سمت اقدامات خلاف نروند؛ اما این موضوع ارتباطی با کسادی بازار مسکن ندارد.»

«صبح‌نو» دلایل ناکارآمدی مدیریت پسماند در سواحل شمالی کشور را بررسی می‌کند

سرریز شیرابه‌های سمّی به خزر

دریای زیبای خزر سال‌هاست که گرفتار معضلات مختلفی شده است. تصرف ساحل از یک سو و آلودگی ساحل با زباله‌ها و شیرابه‌ها اصلی‌ترین معضلات هستند؛ پسماندهایی که گاهی مسافران از خود به‌یادگار می‌گذارند و گاهی کشورهای همسایه. البته کارخانه‌های همجوار هم از کمبود نظارت سوءاستفاده کرده و فاضلاب‌های صنعتی خود را به دریا می‌ریزند. در‌این‌میان، رفتار برخی شهرداری‌ها هم به این فاجعه دامن می‌زند؛ وقتی‌که آن‌ها به‌جای انتقال زباله‌ها به مکان مناسب، زباله‌سوزی یا بازیافت آن، پسماندها را درکنار رودخانه دپو می‌کنند.

مقایسه وضعیت فرهنگی ایران و عربستان مبتنی بر سندهای چشم‌انداز دو کشور در گفت‌وگو با پژوهشگر حوزه عربستان

عربستان در افق 2020 چهار سینما خواهد داشت

عربستان‌سعودی با اخبار متعدد آزادی‌های اجتماعی و توسعه فضاهای فرهنگی‌اش، کشور جنجالی و خبرساز سال‌های اخیر خاورمیانه بوده است. حالا یک پژوهشگر حوزه عربستان‌سعودی می‌گوید همان‌قدر که مقایسه اوضاع فرهنگی ایران، با عقب‌ماندگی‌های عربستان، یک‌جور شوخی سیاسی به نظر می‌رسد، قدرت مانور رسانه‌ای آن‌ها در بزرگ جلوه‌دادن اقدامات کوچک‌شان با ساختار رخوت‌زده رسانه‌های دولتی ایران قابل قیاس نیست. در ادامه گفت‌وگوی «صبح‌نو» را با دکتر بردیا عطاران ، پژوهشگر و تحلیلگر می‌خوانید.

دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا صرفا در جمع سران کشورهای عضو توافق هسته‌ای امکان‌پذیر است

روحانی - ترامپ؛ فقط با قاب 1+ 5

با در پیش‌بودن نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، تحلیل‌ها و اخبار پخته و خامی از احتمال دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا مطرح می‌شود. روز گذشته، خبرنگار ارشد شبکه «سی‌ان‌ان» یکی از این اخبار را منتشر کرد؛ خبری که خیلی زود وزیر خارجه کشورمان به آن واکنش نشان داد.

صبح نو

سر مقاله

 دست و پا زدن بیهوده

 شواهد و قرائن حاکی از آن است که تلاش برای متهم‌کردن ایران به حملات موشکی اخیر به تاسیسات نفتی سعودی‌ها باز هم ناکام مانده است. سعودی‌ها و بعضی مقامات آمریکایی در چند روز اخیر تلاش زیادی کردند تا در ویترین رسانه، ایران را عامل این حملات معرفی کنند. فارغ از اینکه چنین سیاستی چقدر در عمل جواب خواهد داد اما از همان ابتدا مشخص بود که این بیشتر یک شوی رسانه‌ای-سیاسی علیه جمهوری اسلامی است. حالا چند روز از این تلاش‌ها گذشته و ناکام بودن تلاش محور سعودی-آمریکایی بیشتر خود را نشان می‌دهد. برای تحلیلگران سیاسی و نظامی که تحلیل‌هایشان بر مبنای واقعیات میدانی وقایع منطقه است از همان ابتدا مشخص بود که سعی مقامات سعودی، دست و پا زدن بیهوده است. مقامات ایالات متحده که در اوج تنش با ایران و منهدم‌شدن پهپاد جاسوسی، طرح حمله ولو محدود و جزئی به ایران را در نهایت به‌دلیل نگرانی از پاسخ جمهوری اسلامی کنار گذاشته بودند، چگونه حاضر بودند برای نزاع سعودی-یمنی، از اعتبار و آبروی خود خرج کنند! راهی جز این نبود که وزیر امور خارجه یانکی‌ها راهی ریاض شود تا بلکه آمریکا در مقام شعار، حمایت خود را از متحد مرتجع خود در غرب آسیا نشان دهد و نهایت در بازی ضدایرانی رسانه‌های سعودی شرکت کند. این‌ها از واقعیات تلخ دنیای امروز است. دیپلماسی بدون اتکا به قدرت، صرفاً شویی شیک است که به درد تدریس در دانشکده‌های حقوق جهان سوم می‌خورد. 

captcha
شماره‌های پیشین