sobhe-no.ir
775
یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
1
صهیونیست‌های وحشت‌زده برای در امان‌ماندن از پاسخ مقاومت لبنان دست‌به‌دامان آمریکا شدند

دست رد حزب‌الله به معامله فریب آمریکا

آمریکا برای کمک به رژیم صهیونیستی وحشت‌زده، یکی از مقام‌های لبنانی را واسطه قرار داد تا با پیشنهاد تحریم‌نشدن حزب‌الله، مانع این پاسخ شود؛ اما حزب‌الله اعلام کرد صهیونیست‌های متجاوز همچنان منتظر پاسخ حتمی و قطعی حزب‌الله باشند. آمریکا در حالی این روزها به مذاکره با حزب‌الله لبنان ابراز تمایل کرده است که رژیم صهیونیستی از تهدیدهای جدی سید‌حسن نصرالله، رهبر این گروه مقاومت، مبنی‌بر پاسخ قاطع به تجاوزهای اخیر این رژیم درهراس است و علاوه‌بر عقب‌نشینی از برخی اقدامات نظامی خود دربرابر مقاومت، دست‌به‌دامان آمریکا شده تا مبادا پاسخ کوبنده‌ نیروهای حزب‌الله را دریافت کند.

عراقچی تاکید کرد:

خرید نفت ایران شرط بازگشت  به تعهدات

«شادمانی» در آغاز محرم پر کشید

بنده خوب خدا  میهمان سفره ارباب

گزارش «صبح‌نو» از هیات‌های گوشه و کنار تهران را که این روزها میزبان عزاداران هستند، بخوانید

به مجلس عزای امام حسین(ع)خوش آمدید

قدیم‌ترها محرم که می‌شد افراد به نزدیک‌ترین هیات یا تکیه محل خود می‌رفتند و صرف‌نظر از اینکه سخنران یا مداح مراسم کیست هیات محل خود را در اولویت می‌دانستند؛ اما امروزه ملاک‌های انتخاب هیات‌ها کمی متفاوت شده است. برخی‌ها سخنرانان مراسم برایشان مهم است و بسیاری مداحان را مهم‌ترین عنصر یک هیات خوب می‌دانند و برخی‌ها هم نوع نذری که بین عزاداران پخش می‌شود. فضای آرام و داشتن جای پارک مناسب نیز یکی دیگر از مواردی است که برخی از عزاداران در انتخاب هیات خود به آن توجه می کنند. همین موارد سبب می شود که این شب‌ها افراد زیادی از گوشه و کنار شهر برای رفتن به هیات مورد نظرشان تا آن طرف دیگر شهر بروند و ساعت‌ها در ترافیک بمانند. حتی برخی از مداحان معروف، مستمعینی از شهرستان‌های دور دارند. اگر به این هیات‌ها سر زده باشید، حتما افرادی را دیده‌اید که برای شرکت در مراسم این مداحان کیلومترها راه را تا تهران آمده‌اند. در شهر تهران پراکندگی هیات‌ها در مناطق مختلف شهر دستخوش تغییر شده است. شاید یکی از دلایلی که افراد به هیات دیگری تردد می‌کنند، همین موضوع باشد. در ادامه این گزارش برخی هیات معروف تهران را در نقاط مختلف شهر معرفی می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: رزمایش ارتش در 20‌درصد آب‌های سرزمینی ایران برگزار می‌شود

آغاز رزمایش اقتدار در دریای خزر

رزمایش «امنیت و اقتدار پایدار در دریای خزر» از امروز یکشنبه، 10 شهریور کلید می‌خورد. این خبری بود که روز گذشته فرمانده نیروی دریایی ارتش آن را خبری کرد.

دختر صدام دست‌خطی منتشر کرده است که پدرش دستور داده وزیر نفت ایران شکنجه نشود

شکنجه‌گر دروغگو

در حالیکه دختر صدام با انتشار دست خط رییس‌جمهوری معدوم عراق سعی کرده وی را تطهیر کند بازخوانی خاطرات محسن یحیوی از همراهان شهید تندگویان در کتاب «ده سال تنهایی» نشان می‌دهد که تنها اعتراض به سرنوشت وی در اسارت منجر به شکنجه طولانی مدت وی شده است.

«صبح‌نو» از ابعاد مختلف پدیده حجاب در کشور گزارش می‌دهد

حجاب یک مسأله قانونی است

در حالی که این روزها برخی‌ها از حجاب اختیاری و نوع برخورد با این پدیده سخن می‌گویند، اخیراً رهبر انقلاب مسأله حجاب را نه فقط یک موضوع شرعی، بلکه یک مسأله قانونی دانستند که دستگاه‌های ذی‌ربط باید برای احیای آن تلاش کرده و آن را جدی بگیرند.

امیرحسین قاضی‌زاده با اشاره به طرح مجلس برای احصای خسارات نفتی از آمریکا و انگلیس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اموال آمریکایی‌ها را با هدف جبران خسارت مصادره خواهیم کرد

مجلس شورای اسلامی در ماه‌های اخیر، برای مقابله با اقدامات زیاده‌خواهانه آمریکا طرح‌ها و مصوبات زیادی داشته است. یکی از این طرح‌ها، طرح‌های 10گانه ضدآمریکایی فراکسیون اقدام پیش‌دستانه علیه تهدیدهای آمریکا بود. یکی از بندهای این طرح، دولت را به بازپس‌گیری درآمدهای آمریکا و انگلیس از نفت ایران بعد از کودتای 28مرداد ملزم می‌کرد.

  سر مقاله

 نفوذ را فراموش نکنید

به‌سراغ یکی از رویدادهای هنری مرتبط با محرم رفتیم

«شور و شین» محرم در یک انجمن علمی

حوزه هنر و فرهنگ در بسیاری از کشورهای جهان، تحت مدیریت شهرداری‌ها قرار دارد و به همین واسطه، این حوزه‌ها به‌طورمستقیم با مسائل و رویدادهای موردتوجه مردم، ارتباط عملی پیدا می‌کنند و راه‌های مشارکت مردمی در رویدادهای هنری از همین طریق به‌روی جامعه گشوده می‌شود. یکی از جلوه‌های کوچک تجربه چنین اتفاقی در کشور ما، ایام محرم و عزای حسینی است که مشارکت مردمی در جای‌جای این تجمع سالانه مشاهده می‌شود. با‌این‌همه، کمتر اتفاق افتاده است که این دست فعالیت‌ها، در قالب‌های هنری معمول چون تئاتر، تجسمی و موسیقی بازتاب پیدا کند؛ چراکه تولیت این قالب‌ها دولتی و تحت نظارت و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. با‌این‌حال، به‌نظر می‌رسد وزارت ارشاد به ابزارهای خود برای مشارکت در این این فعالیت همگانی بی‌توجه است و از هیچ همایش و رویداد هنری هم‌سو با این ایام خبری نیست. در‌این‌میان، به‌دنبال یکی از معدود اتفاقات در حوزه تجسمی درباره محرم رفتیم.

تحلیل زمینه حماسه عاشورا در گفت‌وگو با دکتر محمدرحیم عیوضی

قیام آزادی‌خواهانه علیه جبری‌مسلکی

نهضت امام حسین؟ع؟ تاکنون از جنبه‌های گوناگونی تحلیل و بررسی شده است؛ اما یکی از منظرهایی که می‌توان بیشتر از این درباره‌اش سخن گفت، تحلیل پارادایم فکری این قیام دربرابر تفکر مسلطی است که پس از پیامبر اکرم ؟ص؟ ترویج می‌شد. در‌این‌باره با دکتر محمدرحیم عیوضی، استاد علوم سیاسی دانشگاه شاهد، گفت‌وگو کردیم. عیوضی مطالعات و مقالات بسیاری درزمینه انقلاب اسلامی، هویت، آینده‌پژوهی و حوزه‌های گوناگون دانش علوم سیاسی داشته است. او همچنین مقاله‌ای علمی درباره زمینه‌های تاریخی، سیاسی و اجتماعی نهضت عاشورا نوشته است.

چند پیشنهاد ویژه محرم برای کتابخوانان

روایت روضه

امروز اول محرم‌الحرام سال 1441 قمری است؛ ماه عزا و ماتم سیدالشهدا. بنا به سنت هر ساله کتاب‌های مناسب این ماه را معرفی می‌کنیم؛ از کتاب‌هایی در حوزه مقتل تا روایت و داستان.

شماره‌های پیشین