sobhe-no.ir
771
دوشنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
8

خبر

چند نما از اقتصاد ایران در بهار1398

بازار سکه بورس و مسکن

با افزایش فشار تحریم‌ها و شدت‌یافتن ركود تورمی، اقتصاد ایران درمقایسه‌با سال ۱۳۹۷ با مشكلات بیشتری دست‌و‌پنجه نرم كرد. مقایسه چند شاخص و بررسی وضعیت چند بازار نمای بهتری از اقتصاد ایران پیش روی خوانندگان گرامی قرار می‌دهد.

صبح نو

خبر

تخصیص لاستیک به کامیون‌ها 
در ۲۱ استان کشور
مدیرکل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اجرای طرح تخصیص متمرکز لاستیک سنگین ناوگان شهری در۲۰ استان با همکاری معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد. خانم مرضیه حصاری با بیان ضرورت تسریع در توزیع لاستیک یارانه‌ای بین مالکان ناوگان فعال حمل‌و‌نقل شهری، گفت: با اجرای این طرح، نقش واسطه‌گری از زنجیره عرضه لاستیک حذف می‌شود و این کالای اساسی با کمترین هزینه و بروکراسی و بدون ایجاد صف و مبتنی‌بر سازوکار ارزیابی عملکرد، به‌صورت عادلانه دراختیار مالکان واجد صلاحیت ناوگان حمل‌و‌نقل بار و مسافر شهری قرار می‌گیرد. وی همچنین اعلام کرد: پس از عملیاتی‌کردن مرحله آزمایشی در استان قزوین و پایش نتایج به‌دست‌آمده، مرحله اول طرح سراسری در استان‌های البرز، زنجان، مرکزی، همدان، کرمانشاه، گلستان، چهارمحال‌و‌بختیاری، لرستان، سمنان و یزد در نیمه دوم تیر سال جاری اجرا شده و تخصیص سیستمی لاستیک با استفاده از حواله‌های الکترونیک در این استان‌ها در حال انجام است.

نحوه احتساب خدمت سربازی به‌عنوان سابقه بیمه
قائم‌مقام سازمان تأمین اجتماعی گفت: براساس ماده 95 قانون تأمین اجتماعی، اگر فردی قبل از خدمت سربازی بیمه باشد و بعد از خدمت هم بیمه شود، بدون پرداخت وجه مدت زمان خدمت سربازی به‌عنوان سابقه بیمه اضافه می‌شود. آقای محمد‌حسن زدا درباره نحوه احتساب مدت زمان خدمت سربازی به‌عنوان سوابق بیمه‌ای و شرایط آن اظهار کرد: کسانی که این شرایط را ندارند؛ یعنی قبل از خدمت سربازی بیمه نبودند و بعد از سال ۱۳۸۵ بیمه شدند، با مراجعه به شعب بیمه تأمین اجتماعی و درخواست بیمه خدمت سربازی می‌توانند با پرداخت وجهی این بیمه را به سنوات خود اضافه کند. زدا بیان داشت: شعب تأمین اجتماعی با بررسی حقوق و مزایای دو سال آخر بیمه‌شده و با اخذ 7درصد از میانگین حقوق و مزایا بیمه خدمت سربازی را برقرار می‌کنند. خرید خدمت سربازی تقسیط 12ماهه نیز دارد و میزان مبلغ هر فرد با‌توجه‌به پایه حقوق و میانگین دو سال آخر متفاوت است.

توقیف 600 میلیارد کالای قاچاق در پایتخت
رییس پلیس پایتخت از کشف بیش از 600میلیارد ریال کالای قاچاق به‌وسیله مأموران پلیس امنیت اقتصادی خبر داد. سردار حسین رحیمی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در عملیات پلیس امنیت اقتصادی تهران بالغ بر ۲۷ کامیون حامل کالای قاچاق توقیف شدند که اغلب از جنوب و غرب کشور وارد پایتخت شده بودند. وی ادامه داد: در بازرسی از این خودروها مقادیر زیادی پارچه، ظروف بلور و کریستال و لوازم جانبی تلفن‌همراه قاچاق کشف شد. به‌گفته این مقام ارشد انتظامی، در این عملیات ۷۳۳ دستگاه ماینر نیز کشف شد که برای تولید بیت‌کوین به‌کار می‌رود. وی افزود: ارزش ریالی کل کشفیات را کارشناسان 600میلیارد ریال برآورد کرده‌اند. سردار رحیمی با اشاره به اینکه قرار است اموال مکشوفه به گمرک تحویل داده شود، خاطرنشان کرد: چهار متهم اصلی در این عملیات دستگیر و تحویل مراجع مسئول شدند. وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون درمقایسه‌با مدت مشابه سال قبل، با افزایش 82درصدی کشفیات پارچه قاچاق مواجه بوده‌ایم، تصریح کرد: در این بازه زمانی، کشفیات کالای قاچاق نیز 70درصد رشد کرده است.

۳۱شهریور؛ آخرین مهلت سنجش سلامت نوآموزان
رییس سازمان آموزش‌و‌پرورش استثنایی ضمن اعلام آخرین آمارهای طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان گفت: خانواده‌ها تا ۳۱شهریور فرصت دارند برای سنجش سلامت مراجعه کنند و در نظر داشته باشند که ارائه برگه از سنجش برای ثبت‌نام الزامی است و مدرسه‌ای که بدون برگه سنجش ثبت‌نام کند، تخلف می‌کند و با مدیر برخورد می‌شود. آقای مجید قدمی آخرین وضعیت سنجش سلامت نوآموزان را تشریح کرد و گفت: تا ۲۱مرداد، ۸۷۰هزار و ۷۶۴ نفر نوبت‌ گرفتند و ارزیابی ۷۸۳هزار و ۴۰۰ نوآموز به‌اتمام رسیده است. وی افزود: حدود ۱۰۰هزار نفر در نوبت‌اند که به‌تدریج تکمیل می‌شود و خانواده‌ها طبق نوبت‌های داده‌شده به پایگاه‌ها مراجعه می‌کنند. رییس سازمان آموزش‌و‌پرورش استثنایی با اشاره به هدف‌گذاری انجام سنجش برای یک‌میلیون و ۴۱۰هزار کلاس اولی گفت: هنوز حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰هزار نفر مراجعه نکرده‌اند. توصیه می‌کنیم خانواده‌ها از آخرین لحظات استفاده کنند.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین