sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
15
برندگان نخستین جایزه ادبی و مردمی شهیداندرزگو امروز معرفی می‌شوند

آغاز جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب

نخستین دوره جایزه شهیداندرزگو عصر امروز در حوزه هنری، برگزیدگان خود را خواهد شناخت؛ جایزه‌ای که در حوزه تاریخ انقلاب برگزار خواهد شد و البته محدوده بررسی این جایزه هم کتاب‌های داستان و رمان در حوزه‌های بزرگسال و رمان است. یک روز قبل از این نشست، آقای سیدصادق رضایی، دبیر علمی این جایزه، به‌همراه آقای میثم نیلی، عضو شورای سیاست‌گذاری این جایزه، روبه‌روی خبرنگاران نشستند و درباره آن صحبت کردند.

خبر

صبح نو

خبر

پویش کتابخوانی «بخوان» 
در شهر زیرزمینی آغاز می‌شود

معاونت فرهنگی و اجتماعی متروی تهران دومین مرحله از پویش کتابخوانی «بخوان» را با محوریت 100 کتاب آغاز می‌شود.
آقای احسان بیسادی، معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران، با اشاره به اجرای مرحله دوم پویش فرهنگی «بخوان» گفت: در مرحله دوم پویش «بخوان»، بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب در قطارهای مترو معرفی می‌شود.
 در این پویش، از نویسندگان، پژوهشگران حوزه ادبیات، استادان دانشگاه و بزرگان فرهنگ و هنر و شهروندان خواسته‌ایم کتاب‌های مناسب را برای مخاطبان معرفی کنند. در پویش مذکور، هریک از این گروه‌ها با معرفی بخشی از یک کتاب آن را به مخاطبان توصیه می‌کنند. معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران درادامه با اشاره به نوع انتخاب محتواها گفت: این محتواها براساس امتیاز جذابیت محتوا به‌صورت خاص برای مخاطب انتخاب شده است؛ به‌طوری‌که علاقه‌مندان بعد از خواندن این برش‌ها به مطالعه همه کتاب راغب شوند و آن را تهیه کنند. در مرحله نخست این پویش، از دیدگاه‌های استادانی چون آقایان غلامحسین دینانی و مجید انتظامی بهره برده‌ایم و در حوزه نویسندگان هم از نویسندگان نام‌آشنایی مثل آقای رضا امیرخانی و خانم سارا عرفانی
 استفاده کرده‌ایم.
 
یک روایت معتبر 
درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری
مدیرعامل به‌نشر، انتشارات آستان قدس رضوی، از انتشار کتاب «یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» همزمان با فرارسیدن آغاز هفته دولت و سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر خبر داد.
آقای حسین سعیدی گفت: «یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» یکی از آثار این مجموعه است که به‌قلم آقای سعید زاهدی در آستانه سالروز شهادت آقایان رجایی و باهنر و آغاز هفته دولت به بازار نشر عرضه شد.
 وی با بیان اینکه مجموعه «یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» روایتگر وقایع ۸شهریور۱۳۶۰ و جلسه شورای عالی امنیت ملی در ساختمان دفتر نخست‌وزیری است که به شهادت محمدعلی رجایی، رییس‌جمهوری و حجت الاسلام محمدجواد باهنر، نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران، منجر شد، تأکید کرد: در این اثر، چگونگی به‌شهادت‌رسیدن یاران امام راحل و وقایع پس‌از‌آن به‌همراه ناگفته‌هایی از این انفجار روایت می‌شود که در پایان بخش‌هایی از زندگی این دو شخصیت گرانقدر انقلاب اسلامی ایران گنجانده شده است. 
سعیدی با اشاره به اینکه در این اثر اطلاعات معتبری از آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، روزنامه اطلاعات، روزنامه کیهان و روزنامه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۰ گردآوری شده است، خاطرنشان کرد: مجموعه «یک روایت معتبر» نتیجه ۱۰ سال تلاش و کار پژوهشی جمعی از نویسندگان حرفه‌ای و انقلابی است.

کتاب «سرکار علیه» منتشر شد
«سرکار علیه» مجموعه روایتی است از زبان یک مادر و دختر که تلاش می‌کنند به‌شکلی ملموس ذره‌بین دست بگیرند و گره‌های موجود در کلاف هویتی زنان را شرح دهند؛ روایت‌هایی که از دل لحظه‌های زندگی به‌دست آمده و تمام افراد جامعه به‌نحوی با بخشی از آن سروکار دارند؛ اما شاید فرصت فکر‌کردن و تعامل درباره  آن‌ها چندان وجود نداشته باشد. نویسندگان این کتاب تلاش کردند با بیان عینی و مصداقی مسائل، از یک طرف مشکل هویتی زنان را بهتر درک کنند و از طرف دیگر مسیری برای گفت‌و‌گو میان دو نسل متفاوت بازکنند.
در توضیح مختصر «سرکار علیه» آمده است: «زن آدم نیست؟ زن نمی‌تواند به چیزی علاقه داشته باشد؟ برایش تلاش کند و با شوق آن زندگی کند؟ اگر نتواند هویتش را طبق چیزی که دوست دارد شکل دهد، پس چه تسلطی بر زندگی‌اش دارد؟ 
دیگر چگونه می‌تواند به نقطه مطلوب در جهان هستی برسد؟» نشر کتابستان معرفت این کتاب را به‌قلم خانم‌ها زهره عیسی‌خانی و ریحانه کشتکاران در ۱۱۹ صفحه و با قیمت ۱۷هزار تومان منتشر کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین