sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
15
برندگان نخستین جایزه ادبی و مردمی شهیداندرزگو امروز معرفی می‌شوند

آغاز جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب

نخستین دوره جایزه شهیداندرزگو عصر امروز در حوزه هنری، برگزیدگان خود را خواهد شناخت؛ جایزه‌ای که در حوزه تاریخ انقلاب برگزار خواهد شد و البته محدوده بررسی این جایزه هم کتاب‌های داستان و رمان در حوزه‌های بزرگسال و رمان است. یک روز قبل از این نشست، آقای سیدصادق رضایی، دبیر علمی این جایزه، به‌همراه آقای میثم نیلی، عضو شورای سیاست‌گذاری این جایزه، روبه‌روی خبرنگاران نشستند و درباره آن صحبت کردند.

خبر

صبح نو

برندگان نخستین جایزه ادبی و مردمی شهیداندرزگو امروز معرفی می‌شوند

آغاز جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب

نخستین دوره جایزه شهیداندرزگو عصر امروز در حوزه هنری، برگزیدگان خود را خواهد شناخت؛ جایزه‌ای که در حوزه تاریخ انقلاب برگزار خواهد شد و البته محدوده بررسی این جایزه هم کتاب‌های داستان و رمان در حوزه‌های بزرگسال و رمان است. یک روز قبل از این نشست، آقای سیدصادق رضایی، دبیر علمی این جایزه، به‌همراه آقای میثم نیلی، عضو شورای سیاست‌گذاری این جایزه، روبه‌روی خبرنگاران نشستند و درباره آن صحبت کردند.

در مقابله با جریان تطهیر پهلوی
 غفلت کرده‌ایم
میثم نیلی، عضو شورای سیاست‌گذاری این جایزه گفت: بیش از سه سال، از آغاز فرآیند و جریان جدی ادبیات با دغدغه و هدف مقابله و مبارزه با جریان رسانه‌ای تطهیر پهلوی می‌گذرد و امسال به نقطه رسمی خودش رسیده است. جریان جنگ امروز را باید در حوزه روایت‌ها دانست؛ چنان‌که در همه‌جای دنیا، تقابل پس از حماسه‌ها و شکست اراده‌ها را در این حوزه شاهدیم. در‌این‌میان، تولیدات فرهنگی برای روشنگری نقش جدی‌تری دارند؛ همچنان‌که در فرهنگ خودمان با روایت‌های درست از حماسه‌ها و آنچه به ظاهر شکست به‌نظر رسیده، موفقیت‌هایی تمدنی به‌دست آورده‌ایم که بزرگ‌ترین مصداقش ماجرای کربلا و عاشوراست. همین روایت‌های درست، تحکیم‌کننده مسیر آرمانی جامعه است. نیلی با بیان اینکه افرادی با نگاه فرهنگی و هنر قلم و بیان باید سراغ ثبت روایت‌های پیروزی‌ها و فعالیت فرهنگی جامعه بروند، گفت: در سال‌های انقلاب، حرکت‌ها و تولیداتی در مقابله با دوره سیاه و پلیدی‌های پهلوی داشته‌ایم؛ اما در ۲۰ سال گذشته، در‌این‌زمینه به‌شدت غفلت شده است؛ آن‌هم زمانی که ظلمت‌پرستان و تحریف‌کنندگان تاریخ انقلاب اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای، دنبال روایت مغلوط از پهلوی و تاریخ انقلاب ما هستند. امروز نویسندگان، شاعران و اهالی قلم متعهد کشور باید اثبات کنند ادامه‌دهنده مسیر انقلاب اسلامی هستند. در‌همین‌‌زمینه، جایزه شهیداندرزگو آغازی بر جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب است و امیدواریم با همت و هنر زبردستان قلم، آخرین دست‌وپازدن‌های بندگان طاغوت را هم مأیوس کنیم.

 وضعیت جوایز ادبی در دنیا متنوع‌تر، پیشرفته‌تر و متکثرتر از کشور ماست
میثم نیلی در پاسخ به پرسشی درباره چرایی برپایی جایزه شهیداندرزگو تأکید کرد: حتما تاکنون در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی غفلت‌هایی کرده‌ایم که با این جوایز سعی می‌کنیم این خلأها را پر کنیم. معتقدم وضعیت جوایز ادبی در دنیا حتی بسیار متنوع‌تر، پیشرفته‌تر و متکثرتر از کشور ماست. اینکه جایزه‌ای ادبی برای موضوع مهمی برپا شود، موجد انگیزه‌ای برای تولیدات مضاعف‌تر است. وی با اشاره به چندین نهاد فرهنگی پشتیبان جایزه شهیداندرزگو عنوان کرد: ما به‌دنبال تشدید تولیدات فرهنگی درزمینه فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی خواهیم بود. متأسفانه کسانی که انقلاب اسلامی را هم دیده‌اند، به‌نوعی دربرابر بندگان طاغوت رها کرده‌ایم و با سکوت منفعلانه عملا باعث شده‌ایم روایت غالب از حماسه انقلاب، همان روایت‌های دشمن باشد. در تأسیس این جایزه، از نقد خودمان تا عزم برای اثرگذاری بیشتر بر ادبیات انقلاب اسلامی مدنظر ماست. این جایزه‌ای ترویجی است و امتداد مبارزه انقلابی مجاهدان و مبارزان انقلاب به زبان قلم؛ به‌طوری‌که فقط به‌دنبال جایزه‌دادن به یک کتاب نیستیم، بلکه باید وارد کار رسانه‌ای شد تا مفهوم انقلاب بر نسل فعلی هم اثرگذار شود.
نیلی اضافه کرد: جریان تولید ادبیات انقلاب در حال شکل‌گیری است که این خود نیز به تبلیغ و کار رسانه‌ای نیاز دارد. در شکل‌گیری جایزه شهیداندرزگو نیز خوشبختانه مراکز سندی و تاریخی انقلاب اسلامی که پشتوانه سندی برای بیان روایی هستند، با این جایزه همدل شدند و در سه سال اخیر نیز، از حضور و تصمیم‌سازی‌های مؤثر این نهادها بهره برده‌ایم. مشکل این است که اسناد ما هنوز قابلیت استفاده برای عموم جامعه پیدا نکرده‌است. این جایزه در تلاش است مراکز تاریخ‌پژوهی را با تشکلات نشری گره بزند تا دست به روایت‌های دل‌نشین و جذاب‌تر برای مخاطب بزنند. این جایزه هم به نویسنده و هم به ناشر و هم به مخاطب تعلق دارد و فارغ از هدیه مادی به پنج نویسنده متعهد و برتر، به ناشران کتب برگزیده نیز مجوز خرید اثر خواهد داد و از ۱۴ عنوان کتاب نامزد دوهزار نسخه برای کتابخانه‌های مساجد، مدارس و عمومی خرید خواهد شد.

 جایزه شهیداندرزگو قطعا دنبال تکرار نیست
درادامه این نشست، سیدصادق رضایی، دبیر علمی جایزه شهیداندرزگو، خاطرنشان کرد: در نخستین دوره، مؤلفان و ناشران 475 اثر را به دبیرخانه ارسال کردند که از‌این‌بین، 235 اثر مرتبط با جایزه انتخاب و دراختیار داوران قرار گرفت. در بخش «روایت تاریخ»، 132 کتاب و در بخش «داستان بلند و رمان بزرگسال»، 56 اثر و در حوزه «داستان کودک و نوجوان»، 47 اثر ارزیابی شدند. پنج اثر نیز در این سه بخش به‌عنوان برنده جایزه معرفی شده‌اند که دو کتاب در بخش کودک و نوجوان، دو اثر در حوزه داستان بلند و رمان بزرگسال و یک اثر در حوزه تاریخ شفاهی خواهیم داشت. همچنین علاوه‌بر نویسنده کتاب، از ناشران آثار هم حمایت خواهیم کرد. درواقع، از ۱۴ اثری که به‌عنوان نامزد دریافت جایزه شهیداندرزگو معرفی شده‌اند، حمایت خواهد شد.
رضایی درباره نامزدهای دریافت جایزه در بخش روایت تاریخ چنین گفت: داوران در این بخش به سه کتاب «1318» نوشته علی احمد محرابی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، «پل پیروزی، سرزمین قحطی» نوشته محمدقلی مجد و ترجمه علی فتحعلی آشتیانی از مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و «یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار» نوشته موسی حقانی از مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران رسیده‌ایم که در‌این‌میان، یک کتاب به‌عنوان اثر برگزیده معرفی خواهد شد.
رضایی درباره کیفیت کتب حائز دریافت جایزه اعلام کرد: ما با آثاری باکیفیت در فرم و محتوا روبه‌رو بوده‌ایم؛ خصوصا در حوزه کودک و نوجوان. هرچند باید تصدیق کرد آثاری با این کیفیت، داوری را هم برای داوران ما سخت کرده بود. ما به‌عنوان متولیان ادبیات باید چند گام جلوتر از حال باشیم و بالاخره داوران جایزه در اختتامیه، توصیه‌هایی به نویسندگان 
خواهند کرد.
همچنین در این نشست، سیدصادق رضایی با اشاره به برگزاری این مسابقه ادبی و در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر تعدد جوایز ادبی در کشور گفت: اتفاقاً ما کمترین جوایز ادبی را در میان کشورهای صاحب فرهنگ و ادبیات داریم. جایزه شهیداندرزگو قطعا دنبال تکرار نیست؛ همچنان‌که معتقدم بسیاری از نهادها و ناشران داخلی هم می‌توانند سراغ برگزاری جوایز دیگری هم بروند. وی بر برپایی دبیرخانه دائمی جایزه از دوره بعد تأکید کرد و افزود: در نخستین دوره، فقط روی کتب سه سال اخیر متمرکز شدیم؛ اما در دوره‌های بعدی، ارزیابی جایزه روی کتب منتشرشده یک سال اخیر خواهد بود. 
مراسم اختتامیه نخستین دوره جایزه شهیداندرزگو از ساعت 17 امروز در تالار سوره حوزه هنری واقع در تقاطع خیابان حافظ و سمیه 
برگزار می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین