sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
10
آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران، هشداری برای شیوه حفاظت از جنگل‌ها

آب به آتش نمی‌رسد

نام جنگل‌های ارسباران را در روزهای گذشته حتما بارها شنیده‌اید؛ منطقه جنگلی بکری که در استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی مشترک بوده و جزء سرمایه‌های ملی است که پرونده آن برای ثبت در فهرست میراث جهانی نیز در دست بررسی است. این جنگل‌ها از دوشنبه گذشته دچار آتش‌سوزی‌های پراکنده شدند. اگرچه روز گذشته خبر رسید که حریق این جنگل‌ها به‌طور کامل مهار شده است اما تعدد آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع از ابتدای امسال و نیز ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی یکی از عمده‌ترین ضعف‌های محیط زیست کشور را بیش از پیش نمایان کرد.

تهدید برزیل برای خاموش کردن آمازون

صبح نو

آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران، هشداری برای شیوه حفاظت از جنگل‌ها

آب به آتش نمی‌رسد

نام جنگل‌های ارسباران را در روزهای گذشته حتما بارها شنیده‌اید؛ منطقه جنگلی بکری که در استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی مشترک بوده و جزء سرمایه‌های ملی است که پرونده آن برای ثبت در فهرست میراث جهانی نیز در دست بررسی است. این جنگل‌ها از دوشنبه گذشته دچار آتش‌سوزی‌های پراکنده شدند. اگرچه روز گذشته خبر رسید که حریق این جنگل‌ها به‌طور کامل مهار شده است اما تعدد آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع از ابتدای امسال و نیز ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی یکی از عمده‌ترین ضعف‌های محیط زیست کشور را بیش از پیش نمایان کرد.

معمولا زمانی که در گستره‌های طبیعی همانند جنگل‌ها که دسترسی از طریق زمین به آن ممکن نیست، آتش‌سوزی می‌شود، انواع هلیکوپتر و هواپیماهای آب‌پاش برای خاموش کردن حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در حادثه اخیر که در جنگل‌های ارسباران روی داد، تعلل در اعزام بالگرد موجب گسترش و طولانی شدن روند اطفای آن شد. در همین ارتباط معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست از وزارت دفاع انتقاد کرد چراکه برای اعزام بالگرد برای اطفای حریق در ارسباران تعلل کرده بود. آقای حمید ظهرابی همچنین تاکید کرده است که برای مهار آتش‌سوزی‌های بزرگ نیازمند هواپیماهای بزرگ آب‌پاش هستیم.
این مقام مسوول در سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص دلیل عملکرد کند ستاد واکنش سریع برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها به‌خصوص کنترل و مهار آتش‌سوزی جنگل ارسباران گفت: مجموعه وزارت دفاع در آتش‌سوزی اخیر همکاری مناسبی نداشتند. آن‌ها قول داده بودند بالگردی را به منطقه اعزام کنند اما در روزهای نخست اعزام این بالگرد عملیاتی نشد. وی ادامه داد: برای اطفای این حریق باید از تجهیزاتی همچون بسکت هم استفاده می‌شد که در ارائه این تجهیزات با تاخیر عمل شد. معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست گفت: در چند نقطه از مناطق تحت تاثیر آتش‌سوزی که به صورت کامل صعب‌العبور بودند، راهی جز حضور بالگرد برای خالی کردن بسکت‌های حاوی آب وجود نداشت. وی خاطرنشان کرد: البته در برخی مناطق که طعمه حریق شده بودند، بالگرد نمی‌توانست کمک‌کننده باشد چراکه عمده کاربرد بالگردها در چنین مناطقی جابه‌جایی نیروهاست که در این آتش‌سوزی مقامات محلی با کمک موتورسیکلت این جابه‌جایی را انجام دادند.
حمید قاسمی، مدیر کل محیط‌زیست استان آذربایجان‌شرقی هم درباره حضور نیروها در محل جنگل‌های ارسباران گفت: آتش در ارسباران خاموش شده است اما نیروها هنوز در منطقه حضور دارند و سعی دارند از طریق بالگرد مناطقی را که خاکستر دارند، لکه‌گیری کنند. او همچنین درباره نبود امکانات لازم برای اطفای حریق در ارسباران گفت: در اطفای آتش‌سوزی ارسباران، مشکل ما نبود بالگرد بود چراکه نمی‌توانستیم نسبت به مهار قطعی آتش در برخی نقاط اقدام کنیم چون خاکستر باقیمانده با وزش باد شعله‌ور می‌شد. خوشبختانه روز جمعه بالگرد را تحویل گرفتیم.

حضور بعد از تاخیر
آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران عصر جمعه به‌طور کامل مهار شد؛ اما نیروها همچنان در محل حضور داشتند تا مانع از آتش‌سوزی دوباره شوند. این در حالی است که آتش بعد از حضور گسترده نیروهای مختلف خاموش شد. آن‌طور که معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست گفته همه قوا از جمله یگان هوایی نیروهای مسلح، نیروهای سپاه و یگان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها برای اطفای حریق جنگل‌های ارسباران در صحنه حضور یافتند و همکاری کاملی داشتند. البته ظهرابی درباره این مساله هم گفت که تاخیر دوروزه یگان هوایی برای اعزام بالگردها کار را دچار مشکل کرد. وی در ادامه با بیان اینکه جنگل‌های ارسباران و به‌طور کلی پوشش گیاهی مناطق آذربایجان‌شرقی به‌دلیل بارندگی‌های مناسب امسال شرایط ویژه‌ای یافته و باعث رشد حوادث آتش‌سوزی شده، اظهار کرد: بیشترین مساحت آتش‌سوزی اراضی کشور در این استان رخ داده است. وی ادامه داد: علت عمده این آتش‌سوزی‌ها ورود بی‌ضابطه گردشگران به همه مناطق جنگلی است. معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست درباره گستره وسعت آتش‌سوزی در جنگل ارسباران هم گفت: حریق این جنگل به صورت گسترده و وسیع نبوده بلکه به صورت لکه‌ای و همزمان اتفاق افتاده است که عمده این حریق‌ها تا ظهر روز اول توسط نیروهای یگان حفاظت و نیروهای کمکی از ارتش و سپاه مهار شد اما به‌دلیل وزش باد در عصر همان روز حریق دوباره شعله‌ور شد. البته در روزهای گذشته احتمالاتی درباره عمدی بودن حریق در این جنگل‌ها نیز مطرح شد. ظهرابی در این‌باره هم اظهار کرد: از آنجایی که مناطق آتش‌گرفته جزء مناطق صعب‌العبور بوده و آتش‌سوزی‌ها به صورت پراکنده اتفاق افتاده و برای مهارش در فاصله‌های زمانی مختلف اقدام شد، تصور می‌شود این آتش‌سوزی‌ها در مناطقی به صورت عمدی اتفاق افتاده است. قاسمی، مدیر کل محیط‌زیست استان آذربایجان‌شرقی هم در مورد عمدی بودن آتش‌سوزی ارسباران گفت: دستگاه‌های نظارتی در حال بررسی موضوع هستند و بعد از تکمیل تحقیقات مشخص می‌شود که چند درصد آتش‌سوزی عمدی و چند درصد به‌صورت طبیعی بوده است. به گفته او چند فرد مشکوک هم در این ارتباط دستگیر شده‌اند.

هواپیما طراحی می‌شود
استفاده از هواپیماهای بزرگ با قابلیت ذخیره حجم بالای آب از اصلی‌ترین راهکارها برای خاموش کردن آتش‌سوزی در جنگل‌ها هستند. این نکته‌ای است که معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست به آن اشاره می‌کند. به گفته وی، حجم مخزن چنین هواپیماهایی حدود 20 هزار لیتر است و می‌تواند در اطفای حریق بسیار کمک‌کننده باشد. ظهرابی در ادامه تاکید کرد: با توجه به تحریم‌ها امکان خرید این هواپیماها وجود ندارد اما سال گذشته با حضور مسوولان وزارت دفاع، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و  سازمان جنگل‌ها تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که بر اساس این تفاهم‌نامه، وزارت دفاع مسوولیت طراحی و ساخت این نوع هواپیماها را با توجه به امکانات موجود پذیرفت. ظهرابی خاطرنشان کرد: ما ساخت این نوع هواپیماها از نوع ایلوشین را پیشنهاد داده‌ایم و وزارت دفاع در نظر دارد از هواپیماهای مسافربری که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند برای ساخت این هواپیماهای بزرگ آب‌پاش استفاده کند و براساس آخرین پیگیری‌ها این نهاد در حال طراحی این هواپیماست.

ارسباران همچنان در صف انتظار برای ثبت جهانی
معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست در خصوص وسعت آتش‌سوزی سه روز گذشته جنگل‌های ارسباران و احتمال رد شدن پیشنهاد ثبت جهانی آن گفته است: جنگل‌های ارسباران سال‌های متمادی به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده شناخته شده‌اند و مناطق بکر و دست‌نخورده‌ای در آن وجود دارد و بعید است با این آتش‌سوزی ثبت جهانی آن دچار مشکل شود. ضمن اینکه هنوز روی وسعت آتش‌سوزی کار کارشناسی صورت نگرفته و 300 هکتار عنوان‌شده یک برآورد احتمالی است. ظهرابی با اشاره به اینکه 160 هزار هکتار از این جنگل‌ها تحت حفاظت محیط‌زیست قرار دارد، گفت: برای برآورد خسارات وارده این آتش‌سوزی نیازمند تصاویر هوایی و ماهواره‌ای هستیم.

captcha
شماره‌های پیشین