sobhe-no.ir
742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
2

خبر

ظریف پس از نشست نیویورک به سه کشور آمریکای‌لاتین سفر خواهد کرد

تقویت جبهه ضدآمریکایی

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، قرار است در هفته‌های آتی سفرهای آمریکایی خود را آغاز کند: ابتدا به قلب نیویورک و سازمان ملل و پس‌ازآن، سفر به سه کشور آمریکای‌لاتین.

صبح نو

ظریف پس از نشست نیویورک به سه کشور آمریکای‌لاتین سفر خواهد کرد

تقویت جبهه ضدآمریکایی

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، قرار است در هفته‌های آتی سفرهای آمریکایی خود را آغاز کند: ابتدا به قلب نیویورک و سازمان ملل و پس‌ازآن، سفر به سه کشور آمریکای‌لاتین.

تور آمریکایی ظریف 
دکترظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، قرار است در هفته جاری، برای شرکت در نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک)، به نیویورک سفر کند. وزیر امورخارجه کشورمان درباره این سفر اظهار کرد: این سفر برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است و البته درکنارش با مجامع فکری رسانه‌ها برنامه خواهم داشت. ظریف، همچنین قرار است بعد از حضور در سازمان ملل، پس از حدود سه سال به ونزوئلا نیز سفر کند. وزیر خارجه کشورمان درباره این سفر گفت: پس از حضور در نیویورک، برای اجلاس عدم‌تعهد به کاراکاس خواهم رفت. درکنار این، به دو کشور آمریکای‌لاتین نیز سفر خواهم کرد. 

 موسوی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تقویت مناسبات دوجانبه، اهداف سفر وزیر خارجه به آمریکای‌لاتین است
آقای سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه، در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به سفرهای دکترظریف گفت: ظریف پس از حضور در نشست شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل، برای شرکت در اجلاس عدم‌تعهد به کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، عزیمت خواهد کرد. موسوی همچنین درباره اهداف سفر به دو کشور نیکاراگوئه و بولیوی به‌عنوان دیگر مقاصد ظریف اظهار کرد: سفر به این دو کشور دوجانبه است. آقای ظریف باید به نوبت به کشورهای منطقه آمریکای‌لاتین سفر می‌کرد و الان نیز این سفر مصادف با برگزاری اجلاس عدم‌تعهد شده است؛ بنابراین، با‌توجه‌به نزدیک‌بودن نیکاراگوئه و بولیوی به ونزوئلا، به این دو کشور نیز سفر خواهد کرد. هدف اصلی دکترظریف از سفر به این کشورها، تقویت مناسبات دوجانبه است. 

سفری با هدف حمایت از دولت قانونی مادورو
سفر وزیر امورخارجه ایران به کشورهای آمریکای‌لاتین آن‌هم بلافاصله پس از سفر به نیویورک، پیام بسیار مهمی برای بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد. اهمیت دوچندان این سفرها آنجایی ا‌ست که سه کشور ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی که ظریف آهنگ آن‌ها را دارد، هر سه جزء کشورهای به‌اصطلاح دست چپی و مخالف آمریکا به‌حساب می‌آیند. افزون‌براین، در میان کشورهای حاضر در اجلاس عدم‌تعهد که قرار است در ونزوئلا برگزار شود، ایران تنها کشوری است که در سطح وزیر خارجه حضور دارد. این در حالی است که بقیه کشورها قرار است صرفا به ارسال نماینده عادی اکتفا کنند. یکی از دلایل عمده‌ای که می‌تواند به‌عنوان نقطه عزیمت جمهوری اسلامی به‌منظور حضور پرقدرت در اجلاس عدم‌تعهد به‌حساب بیاید، اعلام حمایت قاطع از دولت مشروع نیکلاس مادورو است. 
مادورو، رییس‌جمهوری قانونی ونزوئلا که در جریان کودتای آمریکایی در این کشور رقیب سرسختی به‌نام خوان گوآیدو، چهره موردحمایت آمریکا، پیدا کرد، با حمایت جبهه ایران، روسیه و چین مواجه شد. حمایت این جبهه از مادورو البته براساس زمینه‌های داخلی انجام شد. مردم ونزوئلا بارها با حضور در خیابان‌ها، حمایت‌شان را از دولت قانونی این کشور اعلام کردند. علاوه‌براین، نهادهایی مانند ارتش نیز بارهاوبارها بر مشروعیت مادورو تأکید کردند.    

مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: حضور در اجلاس عدم‌تعهد، رأی اعتماد جمهوری اسلامی به دولت مادورو است 
برای بررسی بیشتر این موضوع به‌سراغ آقای محمد مرندی، کارشناس مسائل آمریکا رفتیم. مرندی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به حضور معنادار ایران در اجلاس عدم‌تعهد و ارتباطش با حمایت از دولت مادورو گفت: حضور دکترظریف در این اجلاس رأی اعتماد و پشتیبانی جمهوری اسلامی از کشورهایی است که آمریکا تلاش می‌کند بر مردم آن‌ها ستم و منزوی‌شان کند. حضور وزیر امورخارجه کشورمان درواقع نوعی دلگرمی به دولت و ملت ونزوئلا خواهد بود؛ همچنان‌که ونزوئلا نیز در محافل مختلف بین‌المللی، همیشه از ایران حمایت می‌کند. پیام سفر ظریف به ونزوئلا و شرکت در اجلاس عدم‌تعهد، حمایت از دولت قانونی مادورو است. این اقدام، اقدام و حرکت بسیار صحیحی است. 
این کارشناس مسائل آمریکا درباره اهداف ظریف از سفر به دو کشور دیگر آمریکای‌لاتین، یعنی نیکاراگوئه و بولیوی، جنین گفت: سفر دکترظریف به این دو کشور نیز در راستای همان اهداف سفر به ونزوئلاست. به‌هر‌حال، بولیوی و نیکاراگوئه امروز زیرفشار آمریکا هستند و آمریکا تلاش می‌کند دولت‌های این دو کشور را نیز سرنگون کند. وزیر امورخارجه ایران به‌طورکلی برای اعلام حمایت جمهوری اسلامی از دولت و ملت‌های مستقل آمریکای‌لاتین، به این سه کشور سفر خواهد کرد. 

پشت‌گرمی رهبران ضدآمریکایی
سه کشور ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه که ظریف قصد دارد به آن‌ها سفر و حمایت جمهوری اسلامی را اعلام کند، ازجمله بازیگرانی هستند که در فرصت‌های مختلف، حمایت خود از سیاست‌های ایران و محکومیت سیاست‌های آمریکا در صحنه بین‌المللی را اعلام کرده‌اند. در شرایطی که آمریکا با کمک متحدانش هر روز دایره و حیطه فشارها علیه ایران را تنگ‌و‌تنگ‌تر می‌کند، سیاست سفر به منطقه آمریکای‌لاتین و تقویت جبهه مخالفان آمریکا، راهبرد هوشمندانه‌ای است که استمرار آن، نیازمند جد و جهد بیشتری خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین