sobhe-no.ir
742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
2

خبر

ظریف پس از نشست نیویورک به سه کشور آمریکای‌لاتین سفر خواهد کرد

تقویت جبهه ضدآمریکایی

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، قرار است در هفته‌های آتی سفرهای آمریکایی خود را آغاز کند: ابتدا به قلب نیویورک و سازمان ملل و پس‌ازآن، سفر به سه کشور آمریکای‌لاتین.

صبح نو

خبر

صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران:
انگلیس به‌زودی سیلی خواهد خورد

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی، خطیب موقت نمازجمعه تهران، در خطبه‌های روز گذشته، با اشاره به نقض عهد آمریکا و رسوایی‌اش در میان همه کسانی که قانون رایج بشریت را قبول کردند و می‌دانند که این قوانین امنیت بین‌المللی را تثبیت می‌کند، اظهار کرد: با اینکه برجام از ابتدا نافرجام و خسارت‌بار بود و متوازن نبود، آمریکایی‌ها برجام را نقض کردند. در زمان اوباما هم، برجام را نقض و تحریم‌ها را تشدید کردند تا نوبت به این رییس‌جمهور رسید.  امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه جا نداشت فرصت دوماهه به اروپایی‌ها بدهیم، افزود: بی‌معنی است که قراردادی چندجانبه باشد؛ ولی همه کنار بکشند. یکی بگوید ما هنوزهم باقی می‌مانیم. این چیست؟ اقتدار است؟ عزت است؟ حکمت است؟ دوماهی که فرصت دادیم هم پایان یافت و امروز مسوولان متفق‌القول هستند که تعهدات برجامی را کاهش دهیم و این کاهش هم متأسفانه در چارچوب برجام است. طبق مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، به هریک از طرف‌ها اجازه داده شده که بخواهند در واکنش به بدعهدی طرف مقابل در تعهدات تجدیدنظر کنند.
وی درباره توقیف کشتی نفتکش ایرانی به‌وسیله دولت انگلیس اظهار کرد: خدا دشمنان ما را بی‌عقل قرار داده است؛ زیرا آدم عاقل که با حق درنمی‌افتد. آن‌ها دیدند که بعد از فاصله نه‌چندان دوری از حادثه اهواز، موشک‌های ما کنار اردوگاه آمریکا چه اقتداری نشان داد. شما مردم عزیز بحق توقع دارید و من این اطمینان را می‌توانم بدهم که انگلیسی‌ها به‌زودی بابت این جسارت، بی‌توجهی و غفلت از بازوان پرتوان قدرتمندان نظام ما سیلی بخورند تا برای همیشه پشیمان باشند. 
 
طرح مجلس نمایندگان آمریکا 
برای جلوگیری از درگیری با ایران 
 شماری از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد اضافه‌شدن طرحی در قالب یک متمم به لایحه بودجه دفاعی 725میلیارد دلاری آمریکا را داده‌اند که خواستار محدودکردن اختیارات دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای آغاز درگیری نظامی با ایران است. 
 نسخه مجلس سنای آمریکا از این لایحه بودجه ماه گذشته تصویب شد؛ اما اعضای سنا نتوانستند طرح مشابهی را به طرح خود اضافه کنند که خواستار جلوگیری از درگیری نظامی با ایران بود. رسانه‌ها گزارش داده‌اند انتظار می‌رود اعضای مجلس نمایندگان طرح ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کنند. در این حالت، این طرح به نسخه مجلس نمایندگان از لایحه بودجه دفاعی اضافه خواهد شد؛ اما احتمالا نخواهد توانست به قانون تبدیل شود و در نسخه نهایی لایحه بودجه دفاعی آمریکا گنجانده شود.
در‌صورتی‌که طرحی در یکی از مجلس‌های کنگره (مثلا سنا) تصویب شود، باید طرح متناظر آن در دیگر شاخه کنگره (مثلا مجلس نمایندگان) نیز معرفی و در صحن عمومی آن مجلس هم تصویب شود.

captcha
شماره‌های پیشین