sobhe-no.ir
742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
1
دبیر شورای عالی فضای مجازی  در واکنش به گزارش  وزارت ارتباطات:

آمارهایی عجیب  از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات‌می‌دهند

دادگاه شهردار اسبق تهران به جرم قتل همسر دومش از امروز آغاز شد

نجفی در برابر ترازوی عدالت

امروز همزمان با حضور شهردار تهران در گوشه‌ای از شهر برای جمع کردن آخرین قطعه از پل گیشا، در گوشه دیگر پایتخت، شهردار اسبق تهران در لباس متهمان منتظر برگزاری نخستین جلسه دادگاه جنایتی است که در اوایل خرداد سال 98 رقم زد. آقای محمدعلی نجفی، شهردار نامی اصلاح‌طلبان بعد از 12 سال فعالیت مدیریت جهادی به خیابان بهشت راه یافت تا سکان اداره بلدیه را در دست بگیرد اما دریای زندگی‌اش به قدری متلاطم شد که وی دیگر نتوانست به حضور خود در ساختمان شهرداری تهران تداوم بخشد. نجفی بعد از حدود 15 ماه از استعفای خود دست به یک جنایت خانوادگی زد.

احمد رهدار در گفت‌وگو با «صبح‌نو» به تمایزات خاص نهضت گوهرشاد پرداخت

روشنفکران نتوانستند گوهرشاد را مصادره کنند

قیام گوهرشاد از جمله برگ‌های تاریخ معاصر ایران است که باوجود اهمیت ویژه آن در شناخت جامعه ایرانی و تحولات آن در سده اخیر، ناشناخته مانده است. به همین منظور در گفت‌وگو با دکتر احمد رهدار، استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بررسی و بازخوانی آن پرداخته‌ایم. وی تاکنون دهها کتاب در حوزه‌های مختلف پژوهشی و تاریخی نوشته است.

خرید سامانه موشکی موجب ایجاد چالش  در روابط آنکارا - واشنگتن شده است

اس-۴۰۰ ترکیه، تهدیدی برای ناتو

سر مقاله

فشار ، تهدید و اقدام

سپاه پاسداران در اقدامی تلافی جویانه مواضع گروهک‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان عراق را مورد حمله قرار داد

تارومار ضدانقلاب

سال‌هاست که جریان ضد‌انقلاب با عناوین مختلف، هرازچندگاهی ضربات کوری را به مناطق غربی کشور وارد می‌کنند. چند روزی می‌شود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دفاع از تمامیت ارضی ایران، در غرب کشور، مشغول مقابله با یکی از این گروه‌هاست.

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با مسوول گل‌آرایی اعتاب مقدسه که این روزها در مشهد به سر می‌برد

حرمت باغ گل و نور، نفست بوی بهار است

هر ساله مشهد مقدس در دهه کرامت، حال و هوای دیگری دارد. زائران بیشتر از هر زمان دیگری گرد حرم می‌آیند و شهر شلوغ و مملو از مسافر می‌شود. کاروان‌ها یکی پس از دیگری وارد شهر می‌شوند و هتل‌ها و زائرسراها پر می‌شود از آدم‌هایی که کیلومترها راه را برای زیارت حرم امام رضا ؟ع؟ پیموده‌اند. شور عجیبی در شهر می‌پیچد و همچون بهاری دوباره برای رسیدن روز میلاد لحظه‌شماری می‌کنند. هرکسی حاجتی دارد و برخی‌ها هم نذری دارند که برای ادای آن در تلاشند. یکی زندانی آزاد می‌کند و دیگری آش رشته می‌پزد. یکی به ایتام کمک‌هزینه سفر این زیارت را می‌دهد و دیگری برای آن‌ها فضای اسکان مهیا می‌کند. در این بین اما گروهی هستند که نذرشان کمی متفاوت‌تر است؛ گروهی که نذر کرده‌اند تا گل‌آرایی حرم علی بن موسی‌الرضا ؟ع؟ را بر عهده بگیرند و برای رسیدن به این رویای شیرین تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. آقای حسین فرجی، فردی است که چندسالی است به‌عنوان مسوول گل‌آرایی اعتاب مقدسه فعالیت می‌کند. او همراه چند تن از دوستانش در موسسه فرهنگی محبان فاطمه‌الزهرا؟ع؟ چندسالی است که گل‌آرایی حرم امام رضا ؟ع؟ را برعهده گرفته‌. به همین بهانه گفت‌وگویی را با حسین فرجی ترتیب داده‌ایم.

ظریف پس از نشست نیویورک به سه کشور آمریکای‌لاتین سفر خواهد کرد

تقویت جبهه ضدآمریکایی

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، قرار است در هفته‌های آتی سفرهای آمریکایی خود را آغاز کند: ابتدا به قلب نیویورک و سازمان ملل و پس‌ازآن، سفر به سه کشور آمریکای‌لاتین.

نگاهی به کتاب «غناء» که حاصل درس خارج فقه آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع غناء و موسیقی است

اجتهاد موسیقایی رهبر انقلاب

توجه به مسائل مستحدثه و نوپدید در فقه، یکی از ضروریاتی است که اکثر قریب به اتفاق علما و زعمای حوزه علمیه بر آن توافق دارند؛ اما ورود به این نوع مسائل بر‌خلاف موضوعات قدیمی مانند صلات، حج، طهارت و... با دشواری‌های فراوانی روبه‌روست که معدود فقهایی توان و شهامت ارائه درس خارج در این موضوعات را دارند. «موسیقی» یکی از مسائلی است که ریشه‌های قدیمی دارد؛ اما در زمان حاضر اشکال توسعه‌یافته و جدیدی دارد؛ یعنی آنچه در ادبیات فقهی، با مفهوم «غناء» قرین است. فقهای معاصر در‌این‌زمینه نظرات گوناگونی دارند؛ اما کمتر فقیهی به‌صورت تفصیلی درباره این موضوع را تحقیق و آن را تدریس کرده است. یکی از این فقها آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی است. ایشان در 76 جلسه درس خارج فقه که در سال‌های 87 تا 88 برگزار شده بود، تفصیلا موضوع غناء و موسیقی و دامنه‌های آن را تحلیل فقهی کرده‌اند و امسال انتشارات انقلاب اسلامی متن منقح این دروس را در قالب کتابی با نام «غناء» منتشر کرده است. در این گزارش، نگاهی اجمالی به این کتاب مهم علمی می‌اندازیم.

تظاهرات در نیجریه در اعتراض به حبس غیرقانونی رهبر شیعیان این کشور به شهادت 4 نفر طی هفته اخیر منجر شد

قیام برای شیخ

با انتشار گزارش‌های رسانه‌ای درزمینه وخیم‌ترشدن حال شیخ ابراهیم زکزاکی در روزهای اخیر، مردم چند شهر نیجریه در حمایت از رهبر شیعیان این کشور تظاهرات کردند و آزادی فوری وی از زندان‌های حکومت نیجریه را خواستار شدند که این تظاهرات با سرکوب شدید نیروهای امنیتی نیجریه همراه بوده است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با حجت‌الاسلام تجریشی درباره دوره آموزشی «اسلام ناب» که با محوریت مکتب امام درحال برگزاری است

دانشجوی انقلابی وسط میدان عملیات

چهارمین دوره اردوی معرفتی، تشکیلاتی «اسلام ناب» با حضور بیش از 1100 دانشجو و طلبه ایرانی و خارجی و تدریس اساتید برجسته فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی و با محوریت اندیشه‌های امام و رهبری از 18 تیر تا یک مرداد در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی در حال برگزاری است. با حجت‌الاسلام محمدمهدی تجریشی درباره سابقه این دوره آموزشی و اهداف و تمایزات آن با سایر دوره‌های مشابه گفت‌وگو کرده‌ایم.

شماره‌های پیشین