sobhe-no.ir
741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
4
موسسه سعودی: نفت به 325 دلار می‌رسد

بازار سیاه نفت با بسته‌شدن تنگه هرمز

قانونی که پس از 10 سال اجرای موقت، دائمی می‌شود

مالیات بر ارزش‌افزوده؛ قانونی بر دوش تولید‌کننده

پس از 10 سال اجرای قانون موقت مالیات بر ارزش‌افزوده، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که لایحه اصلاح و دائمی مالیات بر ارزش‌افزوده در دو هفته آینده به صحن علنی مجلس می‌رود و به‌طورنهایی تصویب می‌شود.

صبح نو

قانونی که پس از 10 سال اجرای موقت، دائمی می‌شود

مالیات بر ارزش‌افزوده؛ قانونی بر دوش تولید‌کننده

پس از 10 سال اجرای قانون موقت مالیات بر ارزش‌افزوده، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که لایحه اصلاح و دائمی مالیات بر ارزش‌افزوده در دو هفته آینده به صحن علنی مجلس می‌رود و به‌طورنهایی تصویب می‌شود.

با اینکه چند سالی است نام‌های که رهبر معظم انقلاب برای سال‌ها انتخاب می‌کند، متوجه حوزه تولید و رونق آن است، حوزه تولید سال‌هاست که با مشکلات مختلفی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند که بخشی از آن متوجه تحریم و بخش درخورتوجهی از آن به موانع داخلی برمی‌گردد.
یکی از قوانین داخلی که باری بر دوش تولید شده، قانون موقتی مالیات بر ارزش‌افزوده است که هزینه‌های تولید را افزایش داده است. به‌طورمثال، تولید‌کننده به‌منظور تهیه مواد اولیه کالا، برای خرید هر‌یک از قطعات باید جداگانه مالیات بر ارزش‌افزوده بپردازد که ممکن است تا 40درصد هزینه تولید آن کالا افزایش یابد. همچنان‌که آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نبود زیرساخت‌ها برای اجرای صحیح این قانون گفته است: «به‌دلیل نقض‌های موجود در متن قانون، به‌جای آنکه مالیات به بخش مصرف تعلق بگیرد، به تولید تعلق گرفت و بخش‌هایی از واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرد».
مالیات بر ارزش‌افزوده روش جدیدی برای اخذ مالیات است که در ایران از حدود 10 سال قبل، یعنی سال 87، به‌صورت آزمایشی به‌شکل قانون درآمد؛ اما همچنان به همین شکل اجرا می‌شود. در همان سال تصویب‌شدن قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، مقرر شد به‌مدت پنج سال به‌صورت آزمایشی اجرا شود و در مدت سه سال دولت قانون نهایی را تقدیم مجلس کند که این اتفاق نیفتاد. از سال پنجم به‌بعد، هر سال موعد اجرای آن در بودجه تمدید شد که درنهایت در انتهای سال 95، لایحه اصلاحی و دائمی‌شدن این قانون را دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد و دو سال در کمیسیون اقتصادی و کارگروه مالیاتی آن بررسی شد. حال سرانجام بعد از 10 سال، نوبت اصلاح این قانون رسیده و رییس کمیسیون اقتصادی روز گذشته خبر داده است که این قانون در دو هفته آینده برای تصویب به صحن علنی مجلس ارسال خواهد شد. فشار مالیاتی مضاعف بر مودیان خوش‌حساب، کاهش شفافیت اقتصادی و قطع زنجیره عرضه کالا و خدمات و افزایش فرار مالیاتی از نقایص و ضعف‌های قانونی فعلی است که انتظار می‌رود در قانون اصلاحی بر رفع آن‌ها تأکید شده باشد.

ندیمی: مالیات بر ارزش‌افزوده به سمّ مهلکی برای تولید‌کننده تبدیل شده است
آقای ابوذر ندیمی، عضو اتاق بازرگانی تهران و عضو پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» گفت: قانون مالیات بر ارزش‌افزوده با نیاتی طرح و تصویب شد؛ ولی متأسفانه با ذیل عملکرد و قانون آن فاصله زیادی دارد و آن‌گونه که ما در مجلس گذشته آن را دنبال کردیم، به تجمیع عوارض برای جلوگیری از مالیات مضاعف تعریف شد. این عضو اتاق بازرگانی افزود: هدف از تجمیع عوارض این بود مالیات‌ها کسر شود و با عوض‌کردن جهت مالیات، از تولید به حوزه مصرف انتقال یابد تا مرحله تولید با ارزانی روبه‌رو باشد و مصرف‌کننده هم متناسب با شرایط مصرف خود بتواند مالیات پرداخت کند.
وی با اشاره به اینکه ایجاد عدالت و متضررنبودن تولید‌کننده در مالیات بر ارزش‌افزوده دیده شده است، یادآور شد: هدف این بود با کاهش مالیات، بر افزایش صادرات و ایجاد اشتغال توجه شود و همچنین میان کسی که کم مصرف می‌کند با کسی که زیاد مصرف می‌کند، تفاوت باشد؛ ولی متأسفانه مالیات بر ارزش‌افزوده به‌گونه‌ای انجام شد که به‌صورت قلکی درآمد و موضوع کاسبکارانه شد؛ موضوعی که اکنون از همه و به طرق مختلف پول بگیرند و برای رسیدن به این اهداف کاسبکارانه خود، تجمیع عوارض را باطل کردند و مالیات چندگانه مطرح و مالیات تولید هم بیشتر شد.
مشاور رییس سازمان برنامه‌ و‌ بودجه ادامه داد: متأسفانه اگر اهمالی در مالیات بر ارزش‌افزوده می‌شود، به این دلیل است که من‌درآوردی است و ربطی به قانون ندارد و با ایجاد آن تولید را عملا از بین بردند و به‌نظر من با اجرای بیشتر آن، پول به‌سمت دلالی و واردات بیشتر می‌رود تا حمایت از تولیدکننده یا صنعت.
این عضو اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه موضوع مالیات بر ارزش‌افزوده همانند سمّ مهلکی است که نه به‌نفع مصرف‌کننده است و نه به‌نفع تولید‌کننده، گفت: اگر مالیات بر ارزش‌افزوده همچنان بر این منوال ادامه یابد، در بلندمدت به‌نفع دولت هم نخواهد بود.
ندیمی با اشاره به تصمیم مجلس درباره بررسی لایحه جدید مالیات بر ارزش‌افزوده تأکید کرد: ما یک راه بیشتر نداریم و آن برگشت به نیت اصل هدف است؛ یعنی اولا از تولید مالیات نگیریم و فقط از بخش مصرف مالیات بگیریم، ثانیا به میزان مصرف مالیات بگیریم و ثالثا اینکه مالیات را به‌صورت مکرر و متعدد نگیریم. بهتر است مالیات یک‌بار گرفته شود نه ده‌بار. اگر بخواهیم از مالیات بر ارزش‌افزوده قلک بسازیم، چیزی جز فریب تولید‌کننده و مصرف‌کننده به‌همراه ندارد.

اخذ 320هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش‌افزوده در ۱۰ سال
تاکنون از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تا خرداد سال جاری، بالغ بر 320هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش‌افزوده وصول شده که 45درصد این مبلغ در دو سال اخیر بوده است. اینکه قانون مالیات بر ارزش‌افزوده باید اجرا شود، شکی نیست؛ اما در این شرایط که تولید‌کننده با مشکلات بسیاری روبه‌روست، باید شرایط جدیدی برای دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده اتخاذ شود تا درکنار انتفاع کشور از این درآمد، تولیدکنندگان نیز ضرر نکنند.

نجفی‌منش: مالیات بر ارزش‌افزوده بر دوش تولیدکننده افتاده است
آقای محمدرضا نجفی‌منش، رییس «کمیسیون کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران هم در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: موضوع قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در خیلی از کشورهای دنیا وجود دارد؛ اما آن‌ها مالیات بر مصرف‌کننده را لحاظ می‌کنند، نه تولید‌کننده و این مالیات‌ها همان‌جا هم به حساب دولت واریز می‌شود؛ ولی متأسفانه در کشور که زورمان به مصرف‌کننده نرسیده، مالیات را بر دوش تولید‌کننده گذاشتیم.
وی ادامه داد: دولت که می‌خواهد کارهایش را برمبنای مالیات انجام دهد، قانون مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از این راهکارهاست؛ ولی اعتقاد ما بر این است که باید مصرف‌کننده نهایی د‌ر‌این‌باره دیده شود، نه تولید‌کننده که نیازمند حمایت بیشتر برای رونق و توسعه اقتصادی است. این عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ضعف‌های قانونی مالیات بر ارزش‌افزوده، گفت: دو روش در دنیا برای مالیات وجود دارد: یکی به‌صورت آبشاری است؛ یعنی اینکه همین‌طور که کالایی خریده می‌شود، دریافت مالیات آن تا انتها ادامه یابد؛ اما متأسفانه این روش در ایران چندان جا نیفتاده و کالایی که از کارخانه بیرون می‌آید، وارد سیستم بازار و این مکانیزم آبشاری قطع می‌شود و فشار مالیاتی آن روی دوش تولید‌کننده می‌افتد.
رییس «کمیسیون کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از دریافت تخمینی مالیات از واحدهای کوچک تولیدی، گفت: واحدهای کوچک و خُرد هم به‌صورت تخمینی مالیات می‌دهند که این‌هم به دور از واقعیت است و تولیدکننده متضرر می‌شود. این عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: به ما گفته می‌شود سه ماه به سه ماه باید مالیات بدهیم و این درصورتی است که هنوز کالای مدد نظر را در دست نداریم و آن را دریافت نکردیم. نجفی‌منش خاطرنشان کرد: با‌توجه‌به اینکه بدخواهان ایران اسلامی مشغول واردکردن فشار هستند، باید حالت جنگی به خودمان بگیریم. بهتر است بدانیم در زمان جنگ یا اضطرار هم می‌توان به‌جای وضو، تیمم هم گرفت. اکنون هم ما باید برخی کارهای محدود را متوقف کنیم. ما باید مشکلات جزئی را از پیش پا برداریم و بر آن اضافه نکنیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین