sobhe-no.ir
733
یکشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۸
7
«صبح‌نو » از پویش صاحبخانه خوب گزارش می‌دهد

من یک مستاجرم

افزایش سرسام‌آور اجاره‌بهای مسکن در کشور و عدم توان مستاجران برای یافتن مسکنی مناسب باعث شده این روزها صداوسیمای کشورمان پویشی برای ترغیب صاحبخانه‌ها به عدم افزایش اجاره‌بها راه بیندازد؛ پویشی که در خلأ سیاست‌گذاری صحیح و بجا از سوی مسوولان دولتی ایجاد شد و خیلی زود جای خود را میان مردم باز کرد. اگرچه این پویش با هدف کم کردن مشکلات مستاجران راه‌اندازی شده اما فارغ از نتیجه، یکی از دستاوردهای ایجاد این کمپین، ایجاد حس همبستگی اجتماعی در میان مردم است.

وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرد

کاهش ۶۰‌درصدی معاملات مسکن در خرداد۹۸

صبح نو

وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرد

کاهش ۶۰‌درصدی معاملات مسکن در خرداد۹۸

بازار مسکن در سخت‌ترین وضعیت سال‌های اخیرش به‌سر می‌برد؛ بازاری که از یک سو با افزایش جهشی قیمت در یک سال گذشته روبه‌رو بوده و از سوی دیگر به‌دلایل مختلف، انبوه‌سازان رغبتی به تولید واحد نوساز ندارند و این کمبود مسکن به‌نوبه خود درکنار سایر عوامل و علل اقتصادی خُردوکلان کشور، بر گرانی این بخش دامن زده است. این در حالی است که در کشور ۲/۵میلیون واحد مسکونی خالی و ۲/۳میلیون واحد دوم و شبه‌خالی داریم. واحد شبه‌خالی، یعنی مالک دو واحد مسکونی دارد که در یکی زندگی می‌کند و دیگری را گاهی خودش استفاده می‌کند و گاهی اجاره می‌دهد. در مدت اخیر، نوسان‌های ارزی تغییرات قیمتی در بازار سرمایه، قیمت سکه و طلا را سبب شده و حتی در آخرین افزایش قیمت رخ داده در بهمن سال گذشته، نوسان‌های قیمت خودرو بر وضعیت بازار مسکن مؤثر بودند. 
نوسان‌های بازارهای ارز و سکه در ماه‌های پایانی سال 97 تا حدود زیادی کنترل شد و دیگر جهش‌های قیمتی در این دو بازار را شاهد نبودیم؛ اما با‌توجه‌به اینکه بازار مسکن به‌طورکلی بازاری است که تغییرات در سایر بخش‌های اقتصادی با کمی تأخیر بر آن تأثیرگذار است، افزایش جهش‌گونه قیمت در بخش مسکن با افزایش‌نیافتن تسهیلات خرید و درآمد خانوارها همراه و به کاهش شدید قدرت خرید خانوارها و افزایش زمان خانه‌دارشدن‌شان منجر شده است. براین‌اساس، احتمال بروز رکود دیگری در بخش مسکن پیش‌بینی می‌شود؛ اما این‌بار رکود غیرتورمی خواهد بود.
روز گذشته، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌و‌شهرسازی آمار وضعیت بازار مسکن تهران در خرداد امسال را اعلام کرد. بر‌اساس این گزارش، در خرداد سال جاری ۶۱۲۷ فقره معامله مسکن انجام شد که درمقایسه‌با مدت مشابه در سال گذشته که ۱۵۲۰۹ فقره معامله بوده، ۵۹/۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در ماه گذشته، ۱۳میلیون و ۴۲۵هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده که درمقایسه‌با خرداد۹۷ که این شاخص ۶میلیون و ۴۹۰هزار تومان بوده، رشد ۱۰۶/۸ درصدی کرده است.

مقایسه آمار بازار مسکن خرداد۹۸ 
درمقایسه‌با اردیبهشت۹۸
تعداد معاملات واحد مسکونی در خرداد امسال درمقایسه‌با ماه قبل از آن (اردیبهشت۹۸) که تعداد مبایعه‌نامه‌ها ۱۲۳۱۷ فقره بوده، کاهش ۵۰/۲درصدی یافته است. در‌عین‌حال، میانگین هر مترمربع در خرداد امسال درمقایسه‌با اردیبهشت سال جاری که میانگین هر مترمربع واحد مسکونی در دومین ماه بهار امسال ۱۲میلیون و ۷۱۲هزار و ۶۰۰ تومان بود، افزایش ۵/۶ درصدی یافته است.
براساس اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌و‌شهرسازی، بیشترین میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در خرداد امسال مانند پنج سال اخیر، به منطقه یک پایتخت با میانگین هر مترمربع ۲۷میلیون و ۵۷۳هزار و ۸۰۰ تومان اختصاص داشت و در رتبه دوم، منطقه سه پایتخت با متوسط هر مترمربع ۲۴میلیون و ۳۹۶هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفته است. ارزان‌ترین منطقه تهران در معاملات مسکن خرداد امسال، منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر مترمربع ۵میلیون و ۹۱۷هزار و 
۵۰۰ تومان است و منطقه ۲۰ با میانگین هر مترمربع ۶میلیون و ۲۲۵هزار و ۸۰۰ تومان در جایگاه دوم قرار دارد.
بیشترین تعداد معاملات مسکن در خرداد سال جاری، به منطقه پنج پایتخت با ۸۴۵ فقره معامله اختصاص دارد و پس‌از‌آن منطقه چهار با ۵۰۷ و منطقه دو با ۴۸۹ فقره معامله قرار گرفته‌اند. کمترین میزان معاملات نیز به منطقه ۱۹ تهران با ۴۵ فقره و پس‌از‌آن، منطقه ۹ با ۵۵ فقره و منطقه ۲۲ با ۶۰ فقره معامله اختصاص یافته است.
گفتنی است در معاملات خرداد امسال، ۲۳۰۲ فقره از معاملات مسکن به پنج منطقه نخست تهران اختصاص داشت که به‌تنهایی ۳۷/۵ درصد کل معاملات مسکن پایتخت را شامل می‌شود. بدین‌ترتیب، نزدیک به ۴۰درصد خریدوفروش‌های بازار مسکن تهران، در مناطق مرفه‌نشین پایتخت انجام شده که نشان می‌دهد عقربه قطب‌نمای معاملات مسکن، شمال پایتخت را نشانه رفته است.

captcha
شماره‌های پیشین