sobhe-no.ir
729
یکشنبه، ۰۲ تیر ۱۳۹۸
11
مالکان هاتگرام و تلگرام طلایی می‌گویند نرم افزار بومی خود را ماه آینده عرضه می‌کنند

پایان تلگرام دولتی

بالاخره سرنوشت پوسته‌های تلگرام مشخص شد و این دو پیام‌رسان که بعد از مسدودسازی تلگرام نقش واسطه را ایفا می‌کردند، به پایان کار خود رسیدند. آن‌طورکه رسانه‌ها به‌نقل از مدیران، خاموشی این دو پوسته را در ۳۱خرداد اعلام کردند و هدف از این کار را تمکین به قانون داخلی و راه‌اندازی نرم‌افراز بومی دانستند.

معاون مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد:

لزوم حمایت جدی‌تر از پیام‌رسان‌های بومی

صبح نو

معاون مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد:

لزوم حمایت جدی‌تر از پیام‌رسان‌های بومی

 آقای عباس آسوشه در گفت‌وگو با «مهر» با اشاره به آخرین وضعیت حمایت از ساماندهی پیام‌رسان‌های بومی در کشور گفت: بر مسأله ساماندهی پیام‌رسان‌های بومی و مسوولیت وزارت ارتباطات در‌این‌زمینه تأکید می‌کنیم.
وی با بیان اینکه روند حمایت از پیام‌رسان‌های بومی منتخب ادامه دارد، تأکید کرد: این مسوولیت برعهده وزارت ارتباطات است؛ چراکه پیام‌رسان‌های بومی جزء خدمات شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شوند و وزارت ارتباطات باید به‌طورجدی‌تر به مسأله پیام‌رسان‌های بومی ورود کند. البته، تاکنون وزارت ارتباطات به‌منظور حمایت از این شبکه‌های موبایلی، کمک کرده و اقدامات مناسبی داشته است و در‌این‌زمینه به این پیام‌رسان‌ها وام داده و امکانات خوبی دراختیارشان قرار داده است. ما این موضوعات را نفی نمی‌کنیم؛ اما این حمایت‌ها باید جدی‌تر دنبال شود و همان‌طورکه دنیا در حال کمک به شبکه تلگرام است، ما نیز باید به پیام‌رسان‌های بومی
 کمک کنیم.
آسوشه با اشاره به انتخاب پیام‌رسان‌های بومی برای حمایت و مرحله دوم طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها نیز گفت: این وظیفه تعیین و به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است. در‌این‌باره طبق توافق این وزارتخانه با پیام‌رسان‌های منتخب، فهرست حمایت‌ها نیز مشخص شد؛ اما متأسفانه وزارت ارتباطات با کمبود بودجه مواجه شد و نتوانست امکانات لازم را در زمانبندی توافق‌شده آماده کند و دراختیار پیام‌رسان‌های بومی منتخب قرار دهد. البته، وزارت ارتباطات در تدارک است که این مسوولیت را انجام دهد.
 
 استارتاپ‌ها در حوزه فناوری ارتباطات و فضای مجازی باید به‌عنوان صنعت در کشور به‌رسمیت شناخته شوند
آقای سید‌ابوالحسن فیروز‌آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، با حضور در دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال گفت: استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها در حوزه فناوری ارتباطات و فضای مجازی باید به‌عنوان صنعت در کشور به‌رسمیت شناخته شوند و زمینه بهره‌گیری آن‌ها از مزایای واحدهای صنعتی نیز فراهم شود.
او با بیان اینکه در ارائه تسهیلات باید به کسب‌و‌کارهای فضای مجازی مانند واحد صنعتی نگاه شود، افزود: استفاده از مزیت‌های شهرک‌های صنعتی همچون برخورداری از تخفیف‌های مالیاتی، امکان اخذ تسهیلات بانکی و بستر‌سازی برای استقرار آن‌ها در شهرک‌های صنعتی باید فراهم شود. فیروزآبادی با بیان اینکه برخی مشکلات ازنظر قانونی درباره توسعه و حمایت از کسب‌وکارهای فضای مجازی در کشور وجود دارد، گفت: به‌دلیل مسکوت‌بودن بسیاری از حوزه‌ها، کسب‌وکارهای فضای مجازی نگرانی‌هایی دارند که باید با رفع نگرانی در این حوزه، زمینه را برای رونق اقتصادی فراهم کرد. دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با انتقاد از کوتاهی برای ساماندهی کسب‌وکارهای فضای مجازی و فناوری اطلاعات گفت: کوتاهی‌هایی دربرابر این بخش ویژه اقتصادی در سال‌های اخیر شده است.
فیروزآبادی حمایت از مالکیت معنوی و فکری را ازجمله اقدام‌های ضروری برای حمایت از دارایی‌های فعالان این حوزه دانست و ادامه داد: بازار استارتاپ‌ها و کسب‌وکار در فضای مجازی استعداد بزرگ‌شدن سریع را دارد و نیاز زیادی به حمایت‌های دولتی ندارد؛ ولی باید دولت این شاخه اقتصادی را به‌رسمیت بشناسد و تسهیلات و امکاناتی را که برای صنایع در نظر می‌گیرد، برای این صنعت نیز در نظر بگیرد. او با اشاره به لزوم همکاری وزارت صمت و ارشاد برای رفع مشکلات اقتصادی استارتاپ‌ها گفت: از کسب‌وکار در حوزه فضای مجازی و استارتاپ‌ها که امکان دسترسی به بازارهای جهان را بدون مانع دارند، نباید غفلت شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: اقتصاد فرهنگی ما کوچک است که عوامل و دلایل زیادی دارد. یکی همین مسأله کپی‌رایت است که باید آن را حل کنیم و تا زمانی‌که به دارایی‌های فکری و معنوی رسمیت ندهیم و از حقوق ناشی از این دارایی‌ها دفاع نکنیم، نمی‌توانیم از اقتصاد فرهنگی دفاع چندانی کنیم و به‌صورت زنجیره‌ای مشکلات دیگری به‌وجود می‌آید. اگر می‌خواهیم در‌این‌زمینه توسعه یابیم و پیشرفت کنیم، باید اقتصاد فرهنگی از فرهنگمان شروع شود.

captcha
شماره‌های پیشین