sobhe-no.ir
710
چهارشنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
7
گزارش «صبح‌نو» از نابسامانی‌های استخدامی در وزارت آموزش‌وپرورش

جذب معلم مبصر ندارد

سال‌هاست که شیوه جذب و استخدام و بازنشستگی در وزارت آموزش به کلافی سردرگم تبدیل ‌شده است. یک سال خبر از کمبود نیرو می‌دهند و سال دیگر اعلام می‌کنند که نیروی مازاد دارند، آن‌هم دقیقاً در بحبوحه آغاز سال تحصیلی جدید و درست زمانی که دیگر فرصتی برای اقدام مناسب وجود ندارد. به نظر می‌رسد که همه این‌ها نتیجه نبود چشم‌انداز و برنامه‌ریزی در این وزارتخانه بزرگ و بی‌توجهی آن‌ها به آمار موجود کشوری است.

سخنگوی قوه‌قضاییه:

دوچرخه‌سواری برای بانوان منع قانونی ندارد

صبح نو

سخنگوی قوه‌قضاییه:

دوچرخه‌سواری برای بانوان منع قانونی ندارد

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: «دوچرخه‌سواری برای بانوان منع قانونی ندارد و آنچه در‌این‌باره از قول دادستان اصفهان نقل شد، برداشتی ناقص از نظر و نامه دادستان اصفهان بود».
آقای غلام‌حسین اسماعیلی روز گذشته در سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه در دور جدید، در پاسخ به سوالی درباره ماجرای استفاده بانوان از دوچرخه در اصفهان و موضع دستگاه قضا دراین‌زمینه، افزود: آنچه ایشان در آن نامه اعلام کردند، این نیست که دوچرخه‌سواری بانوان مطلقا ممنوع است. وی اضافه کرد: موضوع آن بخشنامه و دستور پیشگیری و برخورد با مظاهر اعمال منافی عفت، بدحجابی یا بی‌حجابی و تشویق دیگران به فساد و فحشا و امثال آن است و در‌این‌باره دستورهایی دادند و ای کاش کسانی که در فضای مجازی اظهارنظر کردند، ذیل این دستور را می‌دیدند. اسماعیلی افزود: در ذیل دستور اعلام کرده‌اند شهرداری لازم است محل‌هایی برای دوچرخه‌سواری بانوان تعبیه کند. کسی که چنین چیزی می‌خواهد، آیا معتقد است بانوان مجاز به دوچرخه‌سواری نیستند؟ سخنگوی قوه قضاییه گفت: ای کاش افرادی می‌آمدند و از این اقدام حمایت می‌کردند که بخشی از آن صیانت، پیشگیری از جرایم و حفظ شأن و منزلت زنان است. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون اگر با رعایت ضوابط شرعی باشد، منعی ندارد. البته من فقیه نیستم و به فتاوی نمی‌پردازم.
اسماعیلی گفت: نظر قوه قضاییه این است که هرکجا عمل مجرمانه‌ای رخ بدهد، برخورد شود. ظاهرشدن بانوان بدون حجاب در عموم جرم است. بخش دوم هم جنبه صیانتی دارد. من فقیه نیستم و حوزه کاری من هم نیست. دوچرخه‌سواری اگر همراه با جرم نباشد، مشکلی ندارد.
گفتنی است چندی پیش، آقای علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان، اعلام کرده بود طبق قانون، دوچرخه‌سواری زنان در فضاهای عمومی حرام است و به نیروی انتظامی اعلام شده اگر مواردی از دوچرخه‌سواری بانوان در سطح شهر دیده شد، اول خیلی محترمانه تذکر دهند و اگر فرد مدارک هویتی دارد، از او بگیرند؛ در‌غیر‌این‌صورت دوچرخه فرد را توقیف کنند. مدت زیادی بود که ائمه جمعه و خانواده شهدا به دوچرخه‌سواری بانوان در اماکن عمومی معترض بودند و همچنین، تعرضات و مزاحمت‌هایی برای این بانوان ایجاد شده بود. این در حالی است که خانم معصومه ابتکار، معاون زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، در واکنش به ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در استان اصفهان گفت: دوچرخه، موتور نیست که بگویم گواهینامه لازم دارد. از قدیم خانم‌ها برای تردد از دوچرخه استفاده می‌کردند و قانونی نداریم که دوچرخه‌سواری خانم‌ها را ممنوع کرده باشد.
وی درباره اینکه برخی مسوولان استان اصفهان دوچرخه‌سواری را برای زنان ممنوع کرده‌اند و حتی نهادهای قانونی هم وارد مسئله شده‌اند؛ درحالی‌که در همین استان پرونده‌های اسیدپاشی تعیین تکلیف نشده، گفت: خوشبختانه مجلس طرح خوبی برای مقابه با اسیدپاشی به‌تصویب رساند و امیدوارم درباره این مسأله تغییر رویه دهند. معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه دوچرخه‌سواری بانوان در فضاهای ورزشی قطعا ممنوع نیست،‌ بیان کرد: مسأله دوچرخه‌سواری از ابعاد و زوایای مختلف مهم است؛ زیرا بحث ورزش است. وی در پاسخ به این پرسش که چرا این مسأله استانی شده،‌ به‌طورمثال در بعضی استان‌ها زنان می‌توانند دوچرخه‌سواری کنند؛ اما در اصفهان نمی‌توانند، و این موضع‌گیری‌ها ناشی از چیست،‌ گفت: من نمی‌دانم استدلال چیست و این مسأله را باید از خود مقام‌های قضایی پرسید. ابتکار در پاسخ به این پرسش که موضع دولت در‌این‌زمینه چیست، گفت: دولت در چارچوب قانون حرکت می‌کند و ما قانونی در‌این‌زمینه (دوچرخه‌سواری خانم‌ها) نداریم که این کار را ممنوع کرده باشد. وی ادامه داد: نمی‌دانم به چیزی استناد شده است. دوچرخه، موتور نیست که بگوییم گواهینامه لازم دارد. معاونت زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری یادآور شد: از قدیم خانم‌ها برای تردد از دوچرخه استفاده می‌کردند. این وسیله بسیار سالم است، به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند و بر سلامتی بانوان نیز تأثیرگذار است.

captcha
شماره‌های پیشین