sobhe-no.ir
710
چهارشنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
4
اسماعیلی در نشست خبری مطرح کرد

20 سال حبس برای عابربانک

شطرنج فراکسیون‌های مجلس برای کیش‌و‌مات‌کردن رقیب آغاز شده است

آیا رییس مجلس تغییر می‌کند

قرار است 7خرداد، چهارمین دوره انتخابات هیأت‌رییسه مجلس شورای اسلامی برگزار شود. فراکسیون‌های مجلس هرکدام گزینه‌های متبوع‌شان را برای کسب کرسی بیشتر به‌صف کرده‌اند.

صبح نو

شطرنج فراکسیون‌های مجلس برای کیش‌و‌مات‌کردن رقیب آغاز شده است

آیا رییس مجلس تغییر می‌کند

قرار است 7خرداد، چهارمین دوره انتخابات هیأت‌رییسه مجلس شورای اسلامی برگزار شود. فراکسیون‌های مجلس هرکدام گزینه‌های متبوع‌شان را برای کسب کرسی بیشتر به‌صف کرده‌اند.

 حمایت مستقلین از علی لاریجانی
فراکسیون مستقلین، یکی از سه فراکسیون دوره دهم مجلس شورای اسلامی است. این فراکسیون که مشخصا از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نزدیک به آقای علی لاریجانی تشکیل شده، درواقع انشعابی از لیست امید اصلاح‌طلبان است. وقتی قرار بود لیست امید برای انتخابات مجلس دهم بسته شود، تعدادی از شخصیت‌های نزدیک به لاریجانی، ازجمله آقایان بهروز نعمتی و کاظم جلالی، در این لیست جای گرفتند. این چهره‌ها بعدها پس از ورود به مجلس، به‌قول آقای مصطفی کواکبیان، «بعد از گرفتن عکس یادگاری با امیدی‌ها، زنبیل‌شان را جای دیگر نهادند» و با اعمال انشعاب از فراکسیونی که آقای عارف در رأس آن قرار داشت، علی لاریجانی را پدر معنوی خود قرار دادند و حول منویات او، دست به تشکیل فراکسیونی با عنوان «مستقلین ولایی» زدند.
آقای مهرداد بائوج‌لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی، روز 23اردیبهشت، از تشکیل کمیته‌ای در این فراکسیون برای بررسی انتخابات دوره چهارم هیأت‌رییسه مجلس خبر داد و گفت: «گزینه نهایی و قطعی این فراکسیون برای انتخاب رییس مجلس، علی لاریجانی است».
درکنار این، فراکسیون مستقلین برای تصدی نواب اول و دوم ریاست مجلس، مشغول لابی با طیفی از فراکسیون ولایی-طیفی است که آقای حاجی‌بابایی چهره اصلی‌اش به‌حساب می‌آید. به نظر می‌رسد در این لابی، قرار بر این شده فراکسیون مستقلین در ازای حمایت از گزینه‌های فراکسیون ولایی برای نواب اول و دوم، نظر مساعد آن‌ها برای تداوم ریاست لاریجانی را جلب کند.  

نمایندگان ولایی با هیچ فراکسیونی ائتلاف نمی‌کند
نمایندگان ولایی یکی دیگر از فراکسیون‌های مجلس دوره دهم است که مشخصه سیاسی بارز آن، کمترین وجه اشتراک با دیگر فراکسیون‌ها درزمینه اتخاذ تاکتیک‌های درون‌پارلمانی است. همین مشخصه معمولا آن‌ها را به کمترین حد ائتلاف با دو فراکسیون دیگر مجلس سوق می‌دهد. فراکسیون ولایی مجلس خود به دو طیف ضمنی تقسیم می‌شود: اول، آن دسته از نمایندگانی که در دوره قبلی مجلس به‌نام نمایندگان عضو فراکسیون پایداری شهره بودند و کمترین وابستگی سیاسی به علی لاریجانی داشتند؛ دوم، آن‌هایی که در کنش‌های سیاسی‌شان حاضر به هم‌دستی و هم‌داستانی با لاریجانی هستند؛ به‌ویژه در مواقعی که بوی رأی‌آوری اصلاح‌طلبان بیشتر به مشام برسد.
طیف دوم که از آن یاد شد، در دوره قبلی انتخابات هیأت‌رییسه و در اقدامی غیرمنتظره، زمینه را برای تداوم ریاست لاریجانی بر مجلس فراهم کرد. حمیدرضا حاجی‌بابایی، رییس فراکسیون ولایی که نامزد تصدی ریاست مجلس بود، با وجود اعتراض نمایندگان، به‌نفع علی لاریجانی کنار کشید؛ اتفاقی که اگر رخ نمی‌داد، شاید محمدرضا عارف می‌توانست ریاست را از دستان لاریجانی بگیرد.
آقای سیدحسین نقوی‌حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی، روز گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرد این فراکسیون در جریان معرفی نامزدهای هیأت‌رییسه با هیچ فراکسیونی ائتلاف نکرده و نمی‌کند. نقوی‌حسینی افزود: فراکسیون نمایندگان ولایی فهرست مستقل خود را اعلام خواهد کرد و مجمع عمومی فراکسیون درباره هیچ‌یک از نامزدها برای جایگاه‌های هیأت‌رییسه تصمیم‌گیری 
نکرده است.
وی گفت: اگر اعضایی از فراکسیون مصاحبه و نظرات شخصی خودشان را مطرح کرده‌اند، فراکسیون پس از تشکیل آخرین جلسه مجمع عمومی، رسما نامزدهای خود را برای جایگاه‌های هیأت‌رییسه به‌صورت مستقل اعلام می‌کند و قطعا این فهرست ائتلافی نیست.
آنچه از دیده‌ها و شنیده‌ها برمی‌آید، قصد طیف نخست فراکسیون ولایی از انداختن رأی سفید به صندوق رأی‌گیری برای جلوگیری از ریاست مجدد لاریجانی است. شایان ذکر است در این فراکسیون نمایندگانی مانند پژما‌ن‌فر و کریمی‌قدوسی حضور دارند. طیف دوم فراکسیون ولایی که افرادی نظیر دهقان، حاجی‌بابایی و نقوی‌حسینی را در خود دارد، مشغول مذاکره با معارضان رییس کنونی مجلس هستند تا آن‌ها را با هدف جلوگیری از ریاست محمدرضا عارف که نامزد فراکسیون اصلاح‌طلب امید است، به تداوم ریاست لاریجانی مجاب و راضی کنند.
روز 25اردیبهشت، خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه حمیدرضا حاجی‌بابایی، رییس فراکسیون ولایی، قرار است به‌نمایندگی از این فراکسیون، نامزد ریاست دوره جدید مجلس شود. بااین‌حال، آن‌طورکه از شنیده‌ها برمی‌آید، حاجی‌بابایی در تصمیم خود چندان مُصر نیست. این را از اظهارات یکی از اعضای فراکسیون مستقلین می‌‌توان فهمید. آقای محمدحسین قربانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلین، روز 30اردیبهشت در گفت‌وگویی اعلام کرد: «حاجی‌بابایی، رییس فراکسیون ولایی، تا دیروز به نامزدی برای ریاست مجلس مصمم بود؛ ولی با صحبت‌های امروزش منصرف شد». او همچنین از تلاش و رایزنی‌های فراکسیون متبوعش با فراکسیون‌های امید و ولایی با هدف اجماع درباره ریاست مجلس در انتخابات هیأت‌رییسه خبر داد.
همچنین عصر روز گذشته، جلسه داخلی فراکسیون ولایی تشکیل شد تا درباره چگونگی حضور در انتخابات آینده هیأت‌رییسه مجلس بحث و تبادل‌نظر شود. در این جلسه که به‌ظاهر بی‌نتیجه به‌پایان رسیده، 30 تا 35 نفر از اعضای فراکسیون ولایی تصمیم خود در انداختن رأی سفید به داخل صندوق را به‌طورقطعی اعلام کردند؛ امری که اگر جامه واقعیت به خود بگیرد، بخت لاریجانی در تمدید سیادتش بر پارلمان با خطر جدی روبه‌رو خواهد شد.

لابی‌های پشت‌پرده امید برای استمرار حضور مطهری
 و پزشکیان
فراکسیون امید تماما از چهره‌های اصلاح‌طلب تشکیل شده است؛ هرچند چهره‌هایی مانند آقای علی مطهری که خود را فراجناحی می‌دانند، در گعده‌های این فراکسیون نظیر نشست با رییس دولت اصلاحات شرکت می‌کنند. این فراکسیون در سه سال گذشته، همواره از نامزدی محمدرضا عارف برای ریاست مجلس حمایت کرده؛ اما همیشه ناکام کامروایی‌های متوالی علی لاریجانی بوده است. دوره قبلی انتخابات هیأت‌رییسه نزدیک‌ترین رقابت عارف با لاریجانی شکل گرفت؛ رقابتی که اگر در آن حاجی‌بابایی به‌نفع لاریجانی انصراف نمی‌داد، عارف در یک‌قدمی جلوس بر سریر ریاست قرار می‌گرفت.فراکسیون امید در این دوره نیز قصد دارد از نامزدی عارف حمایت کند؛ هرچند این قصد امر اجماعی اعضای این فراکسیون نیست. امیدی‌ها همچنین با لابی‌های پشت‌صحنه با اعضای فراکسیون مستقلین، قصد دارند نایب‌رییسی مسعود پزشکیان و علی مطهری را 
تداوم ببخشند.
آنچه از این گزارش برمی‌آید، تلاش نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی برای استمرار وضعیت موجود در ترکیب هیأت‌رییسه مجلس است؛ تلاشی که درضمن اعمال لابی‌های فشرده با طیفی از فراکسیون ولایی و حتی فراکسیون امید در حال انجام است. با‌توجه‌به تلاش فراکسیون امید برای اعلام نامزدی مستقل عارف و تصمیم تعدادی از نمایندگان فراکسیون ولایی برای پشت‌کردن به لاریجانی، به‌نظر می‌رسد کار رییس کنونی مجلس برای باقی‌ماندن در رأس پارلمان سخت‌تر از همیشه باشد. هرچه باشد لاریجانی مرد روزهای سخت است. او بارها ثابت کرده بلدِ کار است و توانایی حرکت مهره‌ها را به‌دلخواهش دارد.

captcha
شماره‌های پیشین