sobhe-no.ir
710
چهارشنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
2
رهبر انقلاب با ابراز گله‌مندی از صداوسیما تأکید کردند

نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود

پالرمو و CFT از «دستور کار» مجمع تشخیص مصلحت خارج نشده است

FATF همچنان روی میز مجمع

روز گذشته اخباری مبنی بر خارج‌شدن CFT و پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام در رسانه‌ها دست به دست شد. این خبری بود که ابتدا محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و پس از او، مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کردند.

صبح نو

رهبر انقلاب با ابراز گله‌مندی از صداوسیما تأکید کردند

نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود

در شب ولادت با سعادت کریم اهل‌بیت، حضرت امام حسن مجتبی؟ع؟، جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران جوان و پیشکسوت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدار کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حرکت و پیشرفت جریان شعر انقلاب را امیدوارکننده دانستند و گفتند: البته جریان‌های شعری دیگری نیز وجود دارد؛ اما این جریان شعر انقلاب است که ازلحاظ مضمون، نوآوری در مضامین و صیقل‌یافتگیِ الفاظ پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است.
رهبر انقلاب اسلامی بیان و پدیده شعر را از معجزات آفرینش خواندند و افزودند: شعر از جنبه جمال و زیبایی برخوردار است و این امتیاز، شعر را به رسانه‌ای اثرگذار و مسوولیت‌آور تبدیل می‌کند که باید این تعهد را در خدمت جریان روشنگری و هدایت قرار داد.
ایشان با اشاره به مغالطه ناشیانه‌ای که شعر را به «شعر هنری» و «شعر متعهد» تقسیم می‌کند و می‌کوشد با شعار قلمدادکردن شعر متعهد، از آن ارزش‌زدایی کند، خاطرنشان کردند: اشعار بزرگان و قله‌های شعر فارسی همچون حافظ، سعدی، فردوسی و مولوی آکنده از اخلاق، تعلیم، تعهد، حکمت، عرفان، معنویت و 
اسلام ناب است؛ بنابراین، تفکیک جنبه هنری و زیباشناختی شعر از جنبه رسالت و تعهد آن، مغالطه‌ای واضح و ناشی از غفلت یا کم‌سوادی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قراردادن شعر در خدمت معارف توحیدی، فضایل اهل‌بیت ؟عهم؟، انقلاب و حوادث مهم کشور و مسائل گوناگون دنیای اسلام را موجب اعتلای شعر دانستند و افزودند: در اشعار خود، زیبایی‌های رفتاری ملت همانند حماسه زیبا و پرشکوه حضور فداکارانه مردم در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان را به‌تصویر بکشید؛ زیرا این کار، شعر شما را به پرچم هویت ملت تبدیل می‌کند.
ایشان تأکید کردند: حفظ هویت ملت بسیار مهم است؛ چراکه ملتی که هویت خود را گم کند، در مشت بیگانگان آب می‌شود و از بین می‌رود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، درباره زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتا نگرانم؛ زیرا در جریان عمومی، 
زبان فارسی در حال فرسایش است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من از صداوسیما گله‌مندم؛ به‌دلیل اینکه به‌جای ترویج زبان صحیح، معیار، صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می‌کند. انتشار فلان لغت فرنگی مترجم یا نویسنده از تلویزیون، موجب عمومی‌شدن آن لغت و آلوده‌شدن زبان به زوائد مضرّ می‌شود.
ایشان با تقبیح استفاده فراوان از لغات بیگانه در رسانه‌ها، خطاب به مسوولان تأکید کردند: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آن‌ها از صداوسیما در سریال‌ها نیز انتقاد کردند و گفتند: زبان فارسی قرن‌های متمادی است که عمدتا به‌وسیله شاعران بزرگ حفظ شده و این‌گونه سالم و فصیح به‌دست ما رسیده است؛ بنابراین، باید حرمت زبان را حفظ کنیم و اجازه نداریم با بی‌مبالاتی آن را به‌دست فلان ترانه‌سرای بی‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌المال در صداوسیما و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی پخش شود.
در این دیدار، ۲۹ نفر از شاعران جوان و پیشکسوت 
اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.
پیش از نماز مغرب و عشاء نیز تعدادی از شاعران از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو و آثار خود را 
به ایشان تقدیم کردند.

captcha
شماره‌های پیشین