sobhe-no.ir
710
چهارشنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
10
طرح واردکردن اتوبوس‌های دست‌دوم برای تهران به در بسته خورد

با فرسوده‌ها سر کنیم

حمل‌و‌نقل عمومی شهرهای کشور همیشه ضعف و نقصان داشته است. البته، در شهری مانند تهران که پایتخت است و پیشانی کشور محسوب می‌شود، تلاش‌های بسیاری شده تا همانند دیگر بخش‌های زنده شهر، حمل‌و‌نقل عمومی هم به سطح رضایت‌بخش و حتی استانداردهای جهانی برسد. این تفکر موجب شد بین سال‌های 84 تا 96 که مدیریت جهادی، اداره تهران را در دست داشت، انواع اتوبوس‌های مدرن و جدید در خطوط اتوبوسرانی تندرو به حرکت درآیند. حالا در دوره مدیریت شهری اصلاح‌طلبان، کار به جایی رسیده که حتی برنامه ورود اتوبوس‌های دست‌دوم هم به بن‌بست می‌خورد.

ادعای دروغین یک رسانه علیه دوره مدیریت جهادی در شهرداری تهران رد شد

صدور کیفرخواست به اتهام نشر اکاذیب

صبح نو

ادعای دروغین یک رسانه علیه دوره مدیریت جهادی در شهرداری تهران رد شد

صدور کیفرخواست به اتهام نشر اکاذیب

فعالیت شهرداری تهران در طول سال‌های 84 تا 96 که در اختیار دکتر محمدباقر قالیباف و مدیریت جهادی بود رکورددار اقدامات اجتماعی، فرهنگی و عمرانی انجام شده برای پایتخت است. در دوره ثبات 12 ساله شهرداری تهران یک فرد اداره بلدیه را در اختیار داشت زیرساخت‌های بسیاری به شهر اضافه شد که امروز شهروندان از آن‌ها بهره‌برداری می‌کنند. اما همین دوره فعالیت در تهران به مذاق رقبای سیاسی شهردار جهادی تهران خوش نیامد و در تمام آن سال‌ها و نیز نیمه اول سال 96 که قرار بود جابه‌جایی مدیریتی در اداره تهران روی دهد، از انواع ابزار و اتهامات علیه محمدباقر قالیباف استفاده کردند. یکی از اتهامات مطرح شده 20 هزار میلیارد تومان هزینه فاقد سند بود که حالا خبر می‌رسد ادعایی دروغ بوده است. 
آقای ناصر امانی، معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور شوراهای شهرداری تهران، دیروز درباره شایعه 20هزارمیلیارد هزینه فاقد سند در شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای قالیباف به تسنیم گفت: شعبه چهارم بازپرسی، کیفرخواست مدیرمسوول نشریه روزان را به‌اتهام نشر اکاذیب علیه محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران صادر کرد.
امانی همچنین با اشاره به بندی از قرار صادره افزود: در پی انتشار گزارش مفصلی با عنوان «20هزارمیلیارد هزینه فاقد سند قالیباف» در تاریخ سوم بهمن 1396 و شکایت از این نشریه، هفته گذشته قرار مجرمیت و جلب به دادرسی مدیرمسوول نشریه روزان به‌اتهام نشر اکاذیب صادر شد. در بخشی از این قرار آمده است: «... با عنایت به دفاعیات بلاوجه متهم و عدم ارائه مدارک و مستندات درخصوص صحت مطلب بیان شده در روزنامه، بزهکاری ایشان را محرز و مسلم دانسته و...».
معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور شوراهای شهرداری تهران درادامه ضمن اشاره به اثبات کذب‌بودن ارقامی که اعضای شورای شهر درباره بدهی شهرداری اسبق بیان کرده‌اند، گفت: طبق این گزارش، پیش‌تر نیز برخی رسانه‌ها و اعضای شورای شهر درباره بدهی شهرداری تهران در دوره مدیریت قالیباف، ارقامی مطرح کردند که با رسیدگی قضایی، کذب‌بودن آن‌ها اثبات شد. چنان‌که در یک مورد، مجرمیت میرلوحی، عضو شورای شهر در مرحله دادسرا، اثبات شد.
آقای مجید فراهانی، رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران، در یکی از جلسات این نهاد که اواخر دی96 برگزار شد، گفته بود: با جمع‌بندی دوازده سال از سال 84 تا 96 در بررسی بودجه و ردیف هزینه‌ها و درآمدها به شکاف 20هزارمیلیارد تومانی می‌رسیم و معلوم نیست این 20هزارمیلیارد تومان کجا رفته و باید این رقم گم‌شده تعیین تکلیف شود. این مطلب نیز دست‌مایه گزارش یکی از رسانه‌ها قرار گرفت که درنهایت، به محکومیت منجر شد.

ماجرا چه بود؟
اشاره معاون اسبق شهردار تهران به یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز ماجرای جالبی را عیان می‌کند. آقای محمود میرلوحی، از اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران، مرداد سال گذشته اظهاراتی درباره واگذاری املاک از سوی شهرداری مطرح کرد. وی به این موضوع بسنده نکرد و نکات دیگری هم علیه شهرداری محمدباقر قالیباف مطرح کرده بود. اظهارات تشویش‌آمیز میرلوحی کار را به جایی رساند که شهردار اسبق تهران مجبور به پیگیری قضایی اظهارات این عضو شورا شد. زمانی هم که این شکایت در مراجع قضایی مطرح شد، میرلوحی عنوان کرد نامزد سابق ریاست‌جمهوری تحمل انتقاد نداشته است! وی مهرماه سال گذشته در‌این‌باره گفت: آقای قهرمانی، وکیل آقای قالیباف، از من به‌دلیل دو مصاحبه‌ام با ایلنا شکایت کرده و اکنون با قید کفالت آزاد هستم. درنهایت، 24بهمن سال قبل بود که حکم محکومیت میرلوحی به جرم توهین و نشر اکاذیب صادر شد. اگرچه چند هفته قبل آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران، هم اعلام آمادگی کرده چنانچه از او بخواهند، حاضر است وساطت کند و مشکل به‌وجود‌آمده بین قالیباف و میرلوحی را برطرف کند. 
غیر از این موارد، اصلاح‌طلبان تلاش کرده‌اند هربار که افکار عمومی درباره عملکرد آن‌ها در مدیریت شهری سوالی مطرح می‌کند، بازهم گریزی به گذشته بزنند و اتهامات بی‌اساسی مطرح کنند که نتیجه بررسی آن‌ها در محاکم قضایی نیز واقعیت را روشن می‌کند. 

captcha
شماره‌های پیشین