sobhe-no.ir
694
سه شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
7
«صبح نو» بررسی می کند

چرا «فالوئرهای» یک قاتل زیاد می‌شوند

شنبه گذشته بود که خبر قتل طلبه‌ای در شهر همدان به‌طور گسترده در فضای مجازی و رسانه‌ها پیچید. در ابتدا برخی جنبه‌های این اتفاق تلخ مبهم بود اما بعد از گذشت ساعتی مشخص شد حجت‌الاسلام قاسمی، روحانی 47 ساله مقابل حوزه علمیه شهر همدان در خیابان شهدا، با شلیک دو گلوله از اسلحه کلاشینکف به قتل رسیده است. ضارب نیز بلافاصله با یک دستگاه خودروی 206 از محل متواری شده است.

روی سرخ  دارودسته نیویورکی‌ها

صبح نو

روی سرخ  دارودسته نیویورکی‌ها

در روزهای گذشته «بیل دِ بلزیو»، شهردار نیویورک، به‌دنبال شیوع سرخک در این شهر وضعیت اضطراری سلامت همگانی اعلام کرده است.
بنابر گزارش نیویورک‌تایمز، به افراد واکسینه‌نشده در مناطق تحت‌تأثیر سرخک در نیویورک دستور واکسینه‌شدن دربرابر این ویروس داده شده و درصورت واکسینه‌نشدن، این افراد با جریمه‌هایی هزاردلاری مواجه می‌شوند. ویروس سرخک بسیار مسری است و می‌تواند عواقب جدی و حتی مرگبار در پی داشته باشد. به‌گفته شهردار نیویورک، از اکتبر تاکنون، ۲۸۵ مورد ابتلا به سرخک تأیید شده؛ درحالی‌که این تعداد در سال ۲۰۱۷، تنها دو مورد بوده است. به‌جز ۳۹ نفر، تمامی این مبتلایان را کودکان تشکیل می‌دهند و از این میان،
 ۲۱ نفر به بیمارستان منتقل شدند و پنج نفر تحت مراقبت‌های شدید پزشکی هستند. تاکنون، هیچ مورد مرگ‌ومیر ناشی از سرخک گزارش نشده است.
براساس گزارش اداره بهداشت شهر نیویورک، سرخک در محله «بروکلین» نیویورک به‌دنبال بازگشت کودکی واکسینه‌نشده به این منطقه شایع شده است. این کودک در سفرش به خارج از کشور به سرخک مبتلا شده بود.

 ماجرا از کجا شروع شد؟
 بنابر آمار به‌دست‌آمده، شیوع سرخک اغلب در مناطقی است که یهودیان ارتودکس در آنجا ساکن هستند. طبق این گزارش، این یهودیان به‌دنبال باورهای غلط خود واکسیناسیون را برای پیروان خود ممنوع اعلام کرده‌اند و این موضوع سبب شیوع این بیماری پس از دو دهه ریشه‌کن‌شدن آن است. یهودیان ارتودکس اعتقادات مذهبی خود را مانع واکسن‌زدن عنوان می‌کنند و عده‌ای تبلیغات درباره مزایای پیشگیری واکسن را دخالت دولت در کار خانواده‌ها تلقی می‌کنند. دراین‌میان، بیماری سرخک از واگیردارترین بیماری‌هاست و خودداری این خانواده‌ها از واکسیناسیون فرزندانشان باعث شیوع سریع این بیماری در میان بسیاری از کودکان خانواده‌های دیگر شده است. طبق اعلام مسوولان بهداشتی، این نخستین‌باری است که در سال‌های اخیر، نیویورک دستورالعمل واکسیناسیون اجباری را صادر کرده است.
در این شرایط، سوابق بهداشتی تمامی شهروندان 
در حال بررسی بوده و افرادی که نتوانند ثابت کنند دربرابر سرخک واکسینه شده‌اند، با جریمه‌های نقدی مواجه خواهند شد. با‌این‌حال، اتحادیه آزادی‌های مدنی نیویورک با «شدید» خواندن این اقدامات، اعتراض خود را به این تصمیمات نشان داده است. مسوولان بهداشتی نیز برخی اطلاعات غلطی را که درباره خطرناک‌بودن واکسیناسیون در حال انتشار است، محکوم کرده‌اند.
طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده آمریکا، شیوع ویروس سرخک امسال (۲۰۱۹) در سراسر ایالات متحده آمریکا به‌وقوع پیوسته است؛ به‌طوری‌که تاکنون، ۴۶۵ مورد ابتلا به بیماری سرخک در 19 ایالت آمریکا، ازجمله ایالت‌های واشنگتن، کالیفرنیا، تگزاس و ایلینوی گزارش شده و مقام‌ها از وقوع اپیدمی گسترده خبر داده‌اند.
همچنین، آسوشیتدپرس نوشته است: ۵۵۰ دانشجو و ۱۰۶ کارمند دو دانشگاه در لس‌آنجلس به‌دلیل احتمال ابتلا به سرخک قرنطینه شده‌اند. این قرنطینه بخشی از تلاش مسوولان بهداشت آمریکا برای کنترل شیوع این بیماری است. سخنگوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌آنجلس اعلام کرد به ۱۰۶ کارمند و ۵۵۰ دانشجو دستور داده‌شده در خانه بمانند و از تماس با افراد دیگر اجتناب کنند. افراد تحت قرنطینه احتمالا در ماه گذشته با فردی مبتلا به سرخک در پردیس دانشگاه‌ها تماس داشته‌اند. این در حالی است که بسیاری از افراد با تأیید سوابق پزشکی یا انجام آزمایش‌ها از قرنطینه خارج شده‌اند. این قرنطینه یکی از گسترده‌ترین تلاش‌های مقام‌های آمریکا برای کنترل شیوع سرخک در این کشور است. میزان ابتلا به این بیماری در آمریکا به بیشترین میزان در ۲۵ سال اخیر رسیده است.

captcha
شماره‌های پیشین