sobhe-no.ir
694
سه شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
14

روی خط خبر نمایشگاه کتاب

اجرای شعرهایی که در کتاب «ای نشسته صف اول» گردآوری شده، فصلی تازه در شعر اعتراض رقم زد

احیای شعر اعتراض در «مکتب ملکوتی جمع»*

عید فطر سال 96 بود که شعرخوانی آقای میثم مطیعی در مصلای تهران موجی از واکنش‌های مختلف را برانگیخت. طیف‌های مختلف هر کدام به تندی و شدت له یا علیه این اشعار سخن گفتند. ابیات این شعرها اما بی توجه به این هیاهوها راهش را میان مردم باز می‌کرد و تبدیل به بخشی از کنایه و شعرهای زندگی روزمره شد. رهبر انقلاب پس از حاشیه‌های پیش‌آمده برای این شعر، به قوت از آن حمایت کردند. حمایت رهبر باعث تداوم و تقویت این اشعار شد. اشعاری که روز گذشته در قالب کتاب «ای نشسته صف اول» در نمایشگاه کتاب رونمایی شد. در این صفحه با معرفی این کتاب تلاش کرده‌ام علت اقبال به این اشعار از سوی مردم را روشن کرده و پیش چشم بکشم.

صبح نو

روی خط خبر نمایشگاه کتاب

  کتاب‌های «تو شهید نمی‌شوی»، «شهید فرهنگ»، «در مکتب مصطفی»، «شهید علم (اول) خاطرات دکتر شهریاری» و «شهید علم (دوم) خاطرات رضایی‌نژاد» به‌عنوان پرفروش‌ترین آثار دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (راه‌یار) در پنج روز نخست سی‌ودومین نمایشگاه بین‌اللملی کتاب تهران معرفی شدند.
 حامد عسکری، نویسنده کتاب «پریدخت» در مراسم جشن امضای کتابش گفت: من به هیچ عنوان داعیه داستان‌نویسی ندارم. این کلمات و این کتاب حاصل طبع من بود، نه دانش من؛ بزرگان ادبیات و تاریخ کتاب من را قضاوت خواهند کرد. سعی کردیم در این کتاب ظاهر نامه‌های پریدخت و سیدمحمود با هم تفاوت داشته باشند. سیدمحمود از فرانسه نامه می‌نویسد و نوشتار مدرن و زمخت‌تری دارد؛ اما پریدخت با قلم نازک و دخترانه‌تری می‌نویسد. خواننده با ریزبینی به این تفاوت می‌رسد. 
 مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ از حضور فعال پویش جمع‌آوری اقلام فرهنگی برای مناطق سیل‌زده همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در محوطه مصلی خبر داد. ابراهیم حیدری گفت: این پویش با دستور ویژه وزیر ارشاد برای جمع‌آوری هدایای فرهنگی، لوازم‌التحریر و حتی اسباب‌بازی برای مناطق سیل‌زده در جنب نمایشگاه کتاب تهران در حال برگزاری است.
 افتتاحیه دوازدهمین دوره پویش مطالعاتی روشنا با محوریت رمان «ادواردو» نوشته بهزاد دانشگر، با حضور نویسنده، محمدحسن قدیری‌ابیانه، خانم کاملیا، بانوی تازه‌مسلمان‌شده از برزیل و محمد عرب، خواننده مقیم آمریکا برپا شد.
 نشر تاک با 15 کتاب از گزیده داستان‌های نویسندگان افغانستانی در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده است. اکرم عثمان، حسین فخری، عبدالقادر مرادی، محمدآصف سلطان‌زاده، تقی واحدی، رهنور زریاب، خالد نویسا، اسدالله حبیب، روستا باختری، کریم میثاق، ببرک ارغند، سپوژمی زریاب، زلمی باباکوهی، مریم محبوب و حسن قسیم از جمله داستان‌نویسانی هستند که در این مجموعه گزیده‌ای از آثارشان منتشر شده است.
 رضا رحمانی، وزیر صنعت در بازدید از نمایشگاه کتاب گفت: موضوع کاغذ در حال حاضر مهم‌ترین مطالبه فعالان حوزه چاپ است و ضروری است که کاغذ با قیمت مناسب در اختیار فعالان حوزه نشر اعم از کتاب و مجلات و... قرار بگیرد. رحمانی مسأله عدم توزیع مناسب منابع و حمایت‌های دولت را نه فقط در حوزه کاغذ که در دیگر کالاها نیز تأیید کرد و گفت: سعی داریم در سال 98 علاوه بر تأمین منابع با ارز نیمایی در مورد توزیع عادلانه منابع نیز اقداماتی انجام دهیم. وی به افراد یا گروه‌هایی که با ارز 4200 تومانی کاغذ خریدند اما در انبار یا خارج از شبکه توزیع پخش آن‌ها را پخش کرده‌اند، هشدار داد در آینده نزدیک شامل برخورد قانونی خواهند شد.
 مهدی امیری، مسوول فروش کپی‌رایت کتاب‌های طوطی اعلام کرد: هیچ ناشر خارجی صرفاً برای این مبلغ از ما رایت نمی‌خرد، آن‌ها به کیفیت کتاب اهمیت می‌دهند. گرنت‌های دیگر کشورها دست سازمان‌های خصوصی است و می‌توانند با توجه به کیفیت کتاب، نویسنده و... مبلغ را بالا و پایین کنند، اما گرنت ایران، دولتی و برای تمام کتاب‌ها ثابت است.
 «مفاتیح‌الحیاه»، اثر آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی که تاکنون بیش از 220 نوبت تجدیدچاپ شده، در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های نشر اسراء است.
 واحد نمایشگاه‌های آستان قدس حسینی؟ع؟از افتتاح دو غرفه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد. سید علی مامیثه، مسوول واحد نمایشگاه‌های حرم مطهر حسینی به سایت رسمی آستان گفت: با هماهنگی مدیریت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران، دو غرفه برای عرضه کارهای انتشارات آستان قدس حسینی اختصاص داده شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین