sobhe-no.ir
694
سه شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
12
در پی انتشار کاریکاتور نتانیاهو و ترامپ

نیوریوک‌تایمز مجبور به عذرخواهی شد

یک تئاتر لاکچری تازه که می‌تواند تبدیل به سوژه‌ای خنده‌دار برای فیلم‌های کمدی شود

هنرمندان فاجعه در «عروس مردگان»

تئاترهای موزیکال ماهیتی مفرح دارند. مایه‌های طنز، بخشی جدایی‌ناپذیر این آثار هستند؛ طنزی که قرار است داستان‌های کلاسیک را برای مخاطب عام جذاب کند. از نیمه اردیبهشت جاری قرار است تئاتر موزیکال جدیدی به نام «عروس مردگان» بر اساس انیمیشن «تیم برتون»؛ «عروس مرده» روی صحنه «رویال هال» هتل اسپیناس برود؛ تئاتری با بازی بازیگران بدون گیشه و طرفدار سینما، بازیگرانی کم‌توان که برابر دوربین هم رمق چندانی نداشتند. حدس‌زدن نتیجه چنین کاری دشوار نیست. احتمالا با یک کار واقعا کمدی و مفرح مواجه خواهیم بود؛ یک کمدی ناخواسته.

صبح نو

در پی انتشار کاریکاتور نتانیاهو و ترامپ

نیوریوک‌تایمز مجبور به عذرخواهی شد

روزنامه نیوریوک‌تایمز آمریکا از ترامپ بابت کاریکاتور جنجالی عذرخواهی کرد. در این کاریکاتور، ترامپ در حال کشیده‌شدن با قلاده‌ای بود که پرچم اسرائیل رویش حک شده بود. این تصویر که در نسخه بین‌الملل روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شد، نشان می‌دهد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، یک سگ راهنماست که ستاره داوود بر قلاده‌اش بسته شده و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را راهنمایی می‌کند که عینک سیاه بر چشم و کلاه مخصوص یهودیان، «کیپا»، بر سر دارد. این تصویر را سندیکا و سرویس اخبار نیویورک‌تایمز تهیه کرده بودند. سردبیر نیویورک‌تایمز بعد از جنجال‌ها و فشارهای مختلف گفت: این تصویر اهانت‌آمیز و انتشار آن به‌دلیل اشتباه در قضاوت بوده و بعدا حذف شد. جالب اینجاست گروه‌های یهودی آمریکا به‌سرعت به این اقدام نیویورک‌تایمز واکنش نشان دادند و آن را به افزایش جرایم ضدیهودی در آمریکا مرتب کردند. کمیته یهودیان آمریکا در توییتر اعلام کرد: عذرخواهی پذیرفته نمی‌شود. این گروه کاریکاتور مذکور را «یهودی‌ستیزی عریان» نامید و گفت بهتر است در سایت‌های برتری‌طلبان سفیدپوست منتشر شود. دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا،
 از کاریکاتور نیویورک‌تایمز که علیه پدرش منتشر شده بود، به‌شدت انتقاد کرد و آن را «منزجرکننده» خواند. وی در حساب توییترش مدعی شد: منزجرکننده است. من هیچ حرفی درباره یهودستیزی آشکار این تصویر ندارم. تصور کنید این تصویر در جای دیگری به‌جز روزنامه‌ای چپ‌گرا منتشر می‌شد. 
به‌نظر می‌رسد جنجال این کاریکاتور بیش از آنکه برای ترامپ باشد، در واکنش به ضداسرائیلی‌بودن آن باشد؛ چراکه این روزها اهالی رسانه و هنر آمریکا به‌راحتی به رییس‌جمهوری آمریکا فحاشی می‌کنند و عذرخواهی هم نمی‌کنند. درست مانند واکنش پسر ترامپ که به یهودی‌ستیزبودن کاریکاتور اعتراض کرده و گویا از بابت توهین به پدرش ناراحت نشده است.
این درحالی است که رسانه‌های مختلف غربی بارها با انتشار کاریکاتور‌هایی  به مراتب توهین‌آمیز‌تر به پیامبر اسلام جسارت کرده‌بودند.  رسانه‌هایی که حالا از توصیف نقش حقیقی بنیامین نتانیاهو در یک کاریکاتور به خشم آمدند.

captcha
شماره‌های پیشین