sobhe-no.ir
694
سه شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
11
تاکید رهبر انقلاب در بازدید چندساعته از نمایشگاه کتاب

مسأله کاغذ را حل کنید

کلیدواژه ای که از بازدید روز گذشته رهبر انقلاب از نمایشگاه خیلی زود چرخید، توصیه ایشان به دو وزیر برای حل مسأله کاغذ بود؛ نکته‌ای که این روزها اهالی کتاب و مطبوعات را به خود مشغول کرده و البته دائم فضای تنفسی را تنگ می کند. رهبر انقلاب بارها درباره مسأله کاغذ هشدار دادند و این بار هم این‌طور فرمودند: باید مسأله کاغذ را حل کرد؛ اینطور نمی‌شود؛ وزیر فرهنگ و وزیر صنعت بنشینند و این مسأله را حل کنند. آنچه در ذیل می خوانید، گزارشی از بازدید رهبر انقلاب است به روایت ناشران و غرفه‌داران که در این دیدار حضور داشتند.

فروش آثار  محوربازدید رهبری از نمایشگاه کتاب

یادداشت حسام آبنوسروزنامه‌نگار

دو اظهار نظر درباره دیدار رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب

صبح نو

فروش آثار  محوربازدید رهبری از نمایشگاه کتاب

یادداشت حسام آبنوسروزنامه‌نگار


شنیدم که قرار است دوشنبه رهبر انقلاب از نمایشگاه بازدید کنند؛ ولی معمولا به این دست خبرها واکنش نشان نمی‌دهم؛ چون در این سال‌ها، بر من ثابت شده گمانه‌زنی بسیار است. بااین‌حال، وقتی صبح به نمایشگاه رسیدم و داخل شبستان شدم، متوجه شدم خبرهای دیروز (یکشنبه) درست بوده و رهبر انقلاب مشغول بازدید از بخش عمومی نمایشگاه کتاب هستند. حوالی ظهر بود که بازدید تمام شد و منتظر ماندیم ببینیم اتفاقات کدام‌یک از بازدیدها به گوش رسانه‌ها می‌رسد و بیرون می‌آید. در مرور اتفاقات بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب، آنچه جلب توجه کرد دقت ایشان در استقبال و فروش مخاطبان از کتاب‌ها بود. در غرفه‌های «سروش» و «افق»، ایشان از میزان فروش و استقبال پرسیدند. در اولی از فروش رمان «دختران آفتاب» و در دومی از میزان و فروش آثار رضا امیرخانی پرس‌وجو کردند. این نشان می‌دهد فروش و مخاطب داشتن اثر برای ایشان مسأله مهمی محسوب می‌شود؛ یعنی بهتر است ناشران از فروش و توزیع آثارشان و بازخوردگرفتن از مخاطبان دقت کنند. حتی ایشان در بازدید از غرفه نشر «آگاه» هم، از میزان فروش و استقبال مخاطبان از کتب دکتر شفیعی‌کدکنی سوال کردند که بازهم نشان‌دهنده توجه ایشان به مسأله فروش است. علاوه‌براین، باید به همین نکته در بازدید از غرفه نشر «علم» نیز اشاره کرد که از میزان استقبال آثار مرحوم باستانی‌پاریزی پرس‌وجو کرده بودند.
نکته بعدی توجه ایشان به مسأله مؤلف و مترجم است. در مرور اخبار، به‌نظر آمد ایشان با این کار می‌خواهند به اهمیت مؤلف و دقت در انتخاب مترجم صحه بگذارند. برای مثال، وقتی در غرفه‌ای کتابی از «صادق کرمیار» به ایشان معرفی می‌شود، رهبر انقلاب به کتاب موفق وی، یعنی «نامیرا» نیز نقبی می‌زنند و از آن یاد می‌کنند و با این رفتار نشان می‌دهند نباید از مؤلفان موفق دست شست و باید آن‌ها را با کارهای موفق‌شان معرفی کرد. درکنار آن، ایشان در غرفه نشر افق از مسوول غرفه درباره نحوه انتخاب مترجمان پرس‌و‌جو می‌کنند و پاسخ‌هایی دریافت می‌کنند که این نشان‌دهنده مسأله ترجمه و اهمیت آن از منظر ایشان است؛ مسأله‌ای که کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد. بااین‌حال، کتاب‌هایی که ایشان موردتوجه قرار دادند، نیز جالب‌توجه است.
 رمان «دیلماج» اثر حمیدرضا شاه‌آبادی یکی از آثاری است که مورد تفقد و تمجید رهبر انقلاب قرار می‌گیرد و طبق شنیده‌ها، ایشان پیش‌از‌این نیز این رمان را مطالعه کرده و نظر مثبتی درباره آن داشته‌اند و در بازدید امروز هم می‌بینیم که ایشان آن را اثر خوبی معرفی می‌کنند. همچنین، وقتی با رمان «مستوری» روبه‌رو می‌شوند، به رمان نامیرا هم اشاره و از آن تمجید می‌کنند. 
رمان «نخل و نارنج» اثر وحید یامین‌پور هم دیگر کتابی است که در غرفه «نشر کتاب جمکران» به رهبر انقلاب معرفی می‌شود که روایتی از زندگی و زمانه مرحوم شیخ‌مرتضی انصاری است که در قالبی داستانی عرضه شده است. در غرفه «شهرستان ادب»، علاوه‌بر کتاب‌هایی که به ایشان معرفی شده که اثر یاسین حجازی با عنوان «قاف» یکی از آن‌هاست، ایشان کتاب «سیاه مست سایه تاک» مجموعه قصیده‌های مرتضی امیری اسفندقه را نیز تورق و بخشی از آن را مطالعه کردند. «دمیان» اثر هرمان هسه، یکی دیگر از آثاری است که در بازدید رهبر انقلاب موردتوجه قرار گرفت؛ اثری از نویسنده‌ای که پرفروش‌ترین نویسنده قرن بیستم است و به‌تازگی نشر افق آن را با ترجمه تازه‌ای منتشر کرده است. علاوه‌براین، ایشان اثر مشهور «چارلز دیکنز» با عنوان «داستان دو شهر» را نیز موردتوجه قرار دادند و توضیحاتی درباره آن ارائه کردند. این اثر پرفروش‌ترین کتاب دنیا معرفی شده است. 
محور دیگر بازدید رهبر، تأکید بر تولید آثار بوده است. ایشان در بازدید از غرفه شهرستان ادب از تولید آثار توسط آن‌ها تشکر کرده بودند. همچنین، در بازدید از غرفه نشر سروش به اهمیت حمایت از تولید آثار روز تأکید کردند و توجه ویژه به بخش کودک و نوجوان، در صدر توصیه ایشان به مسوولان این نشر بوده است. همچنین، در بازدید از غرفه نشر «ملک اعظم» که با محوریت دفاع‌مقدس فعالیت می‌کند، بر ترویج ارزش‌های دفاع‌مقدس با انتشار آثاری در این حوزه تأکید کرده بودند.

captcha
شماره‌های پیشین