sobhe-no.ir
673
سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
7
پیشرفته‌ترین هواپیمای بوئینگ در پنج ماه گذشته دو سانحه وحشتناک به جا گذاشته است

پرواز مرگبار «مکس» در آسمان‌ها

هواپیمای بوئینگ 737 مکس بر فراز اخبار سوانح هوایی جهان در حال پرواز است. این هواپیما که از آن به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و کاربردی‌ترین محصولات کارخانه آمریکایی بوئینگ یاد می‌شود در عرض پنج ماه دو حادثه بزرگ را تجربه کرده است. یکی از همین نوع از هواپیماها نیز چند ماه قبل به‌دلیل نقص فنی در فرودگاه شیراز فرود آمد.

رییس پلیس فتای ناجا خبر داد

شناسایی عامل دستکاری آرای برنامه «برنده باش»

مکس 737 را بیشتر بشناسید

مردی که از سقوط قسر در رفت

صبح نو

رییس پلیس فتای ناجا خبر داد

شناسایی عامل دستکاری آرای برنامه «برنده باش»

رییس پلیس فتای ناجا با تشریح نحوه تقلب 
صورت گرفته در نظرسنجی پیامکی صداوسیما میان دو برنامه «نود» و «برنده باش»، از شناسایی یک نفر در این خصوص خبر داد.
سردار وحید مجید درباره پیگیری ماجرای تقلب در آرای برنامه «برنده باش» در نظرسنجی انتخاب بهترین برنامه صداوسیما به «ایسنا» گفته است: رسیدگی به این پرونده بر مبنای شکایت قسمت حقوقی صداوسیما و یکی از مدیران و تهیه‌کنندگان تلویزیونی به پلیس فتا ارجاع شد و در پی آن هماهنگی لازم با دادسرای ناحیه‌۳۱ 
انجام شد.
وی با بیان این که کارآگاهان و مستندبرداران پلیس فتا، اپراتور و شرکت ارائه‌دهنده خدمات USSD را شناسایی کرده و تحقیقات خود در این زمینه را آغاز کردند، گفت: کارشناسان پلیس فتا ادله دیجیتال را بررسی کرده و درنهایت به شرکتی رسیدند که آن شرکت مجری اصلی، پیمانکار و متولی اصلی سیستم نظرسنجی بود.
رییس پلیس فتای ناجا ادامه داد: تحقیقات انجام شد و نهایتاً متوجه شدیم که از لحاظ فنی 
ثبت امتیاز برای آن برنامه، به صورت اتوماتیک و خارج از فرآیند انجام شده که اصطلاحاً به آن ریجکس می‌گویند.
رییس پلیس فتا از حذف تمام تغییرات اعمال‌شده نیز خبر داده و گفته است: در حال حاضر دیگر هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و آرای خود مردم در این خصوص وجود دارد. وی درباره اقدامات انجام شده برای برخورد با عاملان این اقدام نیز گفت: با شناسایی آی‌پی مداخله‌گر به یک نفر رسیدیم که در شرکتی که پیمانکار تولید این نرم‌افزار و فرآیند سیستم نظرسنجی بود، مشغول به کار بود که این فرد شناسایی شد. 
به گفته سردار مجید، ادله دیجیتال تکمیل‌کننده تحقیقات جمع‌آوری شد و پس از تحلیل در آزمایشگاه‌های ادله دیجیتال پلیس فتا، عامل دستکاری آرا با تلاش فنی کارآگاهان سایبری پلیس فتا مورد شناسایی قرار گرفت. نتیجه پی‌جویی‌ها به همراه گزارش اقدامات و ادله قانونی جهت سیر مراحل قانونی بعدی به مقام قضایی 
تحویل شد.
رییس پلیس فتای ناجا درباره این که آیا این فرد با سازندگان برنامه «برنده باش» یا افرادی دیگر ارتباط داشته یا خیر، گفت: این‌ها همه باید در مرجع قضایی بررسی شود و تحقیقات هنوز در این زمینه ادامه دارد و کامل نشده است؛ اما آنچه که مردم باید بدانند این است که از آرای آنان صیانت لازم شده است.
پنجمین جشنواره جام‌جم که از سوی سازمان صدا‌و‌سیما برگزار می‌شود در نظرسنجی پیامکی خود با حاشیه‌های فراوانی مواجه شد. این اتفاق زمانی روی داد که برنامه «نود» که صدرنشین نظرسنجی مردم بود به ناگهان جای خود را به برنامه «برنده‌باش» داد که مجری آن بازیگر معروف سینما و تلویزیون است. 
این امر به‌خصوص در فضای مجازی و از سوی کاربران بسیاری مورد توجه قرار گرفت و بازتاب یافت. این موضوع واکنش وزیر ارتباطات را نیز به دنبال داشت. آقای محمدجواد آذری‌جهرمی نیز در توییت‌های خود درباره صیانت از آرای مردم و شناسایی عامل این اتفاق خبر داد. اگرچه چندی بعد مشخص شد که آقای وزیر سال گذشته نسبت به درخواست بانک مرکزی برای مسدود کردن سامانه‌های USSD 
مخالفت کرده بود.

captcha
شماره‌های پیشین