sobhe-no.ir
673
سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
6
تکنولوژی‌های جدید با افزایش وزن به بازار می‌آیند

بازی‎هایی که کودکان را چاق می‌کنند

مجلس شورای اسلامی برای بار چندم تصمیم به حذف یارانه دهک‌های بالایی گرفت

شروع دوباره برای حذف بی‌نتیجه

آذرماه سال 1389 فاز اول هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد و خانوارهای ایرانی به ازای هر نفر ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت کردند. طرحی که قرار بود باعث افزایش قدرت خرید مردم شود و به ارتقای عدالت اجتماعی کمک کند اما در این باره موفقیت چندانی به‌دست نیاورد. با گذشت بیش از هشت سال از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نمایندگان در بودجه ۹۸، دولت را موظف کردند تا سه دهک بالای جامعه را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند.

صبح نو

مجلس شورای اسلامی برای بار چندم تصمیم به حذف یارانه دهک‌های بالایی گرفت

شروع دوباره برای حذف بی‌نتیجه

آذرماه سال 1389 فاز اول هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد و خانوارهای ایرانی به ازای هر نفر ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت کردند. طرحی که قرار بود باعث افزایش قدرت خرید مردم شود و به ارتقای عدالت اجتماعی کمک کند اما در این باره موفقیت چندانی به‌دست نیاورد. با گذشت بیش از هشت سال از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نمایندگان در بودجه ۹۸، دولت را موظف کردند تا سه دهک بالای جامعه را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند.

هنگامی‌که در سال‌های گذشته صحبت از اجرای هدفمندی یارانه‌ها به میان می‌آمد، هدف اصلی این طرح بهبود وضع معیشت مردم و توزیع عادلانه یارانه عنوان می‌شد اما پس از گذشت این سال‌ها از اجرای هدفمندی یارانه‌ها گزارش‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهد. بررسی سبد هزینه‌های خانوار قبل و بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها نشانگر کاهش رفاه خانوارها در سطح ملی است. ارزش حقیقی سبد مصرفی خانوارها نه تنها بزرگتر نشده، بلکه کوچک‌تر هم شده است و خانواده‌های کم‌درآمد کاهش رفاه بیشتری را نسبت به خانواده‌های پردرآمد تجربه کرده‌اند. مجلس شورای اسلامی درصدد است برای حل این مشکل اقداماتی را انجام دهد. مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 98 برای چندمین بار دولت را مجبور به حذف یارانه شهروندان پردرآمد کرد. در این مصوبه منابع ذخیره شده از حذف یارانه پردرآمدها به افراد تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد خواهد رسید. با اجرای این مهم، دستمزد افراد تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد افزایش می‌یابد و این افزایش دستمزد، جدای از یارانه دریافتی این افراد پرداخت خواهد شد. البته حذف یارانه دهک‌های بالایی چند سالی می‌شود که مطرح شده اما هیچ‌گاه اجرایی نشده است.

شناسایی ثروتمندان براساس سازوکار ملی
آقای علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دراین باره به «صبح‌نو» می‌گوید: «همواره این دغدغه وجود داشته که با تمهیدات لازم کسانی که واقعاً استحقاق دریافت یارانه را ندارند از لیست یارانه‌بگیران حذف بشوند و درآمد و منابعی که از این محل استحصال می‌شود به یارانه افرادی اضافه شود که در طبقات محروم‌تر جامعه قرار دارند.»
او ادامه می‌دهد: «در لوایح بودجه سال 98 دولت مکانیزمی پیش‌بینی کرده بود که وظیفه شناسایی افراد سه دهک بالا را به عهده استانداری‌ها محول کند. با توجه به اینکه این سازوکار می‌توانست مشکلاتی را در رسانه‌ها و محیط‌های کوچک محلی ایجاد کند اما کمیسیون تلفیق این مکانیزم را حذف و براساس 
ساز و کار جایگزین قرار شد که در سطح ملی یارانه سه دهک بالا قطع شود.»
کریمی با اشاره به اینکه اظهارنامه‌های مالیاتی هم می‌تواند مرکز توجه باشد، تأکید می‌کند: «زمانی که افراد در اظهارنامه مالیاتی درآمد سالانه خیلی زیادی را اظهار می‌کنند، خود این نشان می‌دهد که وضعیت مالی خوبی دارند و در مقابل کارمندی که حقوق‌بگیر بوده و کل چیزی که به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کند، ناچیز است نباید در یک ترازو قرار بگیرند و مسلماً تفاوت‌ها قابل شناسایی است.»

اشتباهات حذف یارانه به مردم آسیب می‌زند
آقای رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز درباره حذف دهک‌های بالایی از لیست یارانه‌بگیران، به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «همیشه این سؤال برای ما مطرح بوده که آیا دولت سازوکارهای لازم، درست و دقیق برای شفاف‌سازی درباره حذف این سه دهک دارد یا نه؟» او تأکید می‌کند: «ما نمی‌خواهیم اشتباهی در این کار رخ دهد و یارانه مثلاً افراد تحت حمایت کمیته امداد، بهزیستی یا سایر نهادهای حمایتی حذف شود، در واقع افراد ثروتمند باید از این لیست حذف شوند نه افرادی که وضعیت مالی خوبی ندارند. حذف یارانه نقدی ثروتمندان سازوکار ویژه‌ای را نیاز دارد تا همین چند ده هزار تومان را از جیب افراد کسانی که وضعیت مالی مناسبی برخوردارند، بردارد و به سبد معیشتی دهک‌های کم‌درآمد جامعه تزریق کند تا فاصله طبقاتی را هر چند اندک، کاهش دهد.» خضری با بیان اینکه بررسی حساب‌های بانکی راه بسیار خوبی برای تفکیک دهک‌هاست، اضافه می‌کند: «کسانی که ساختمان معامله می‌کنند یا ماشین‌های گرانقیمت می‌خرند یا زندگی‌های آنچنانی دارند، معلوم است که زندگی بهتری دارند، بررسی‌ها و مقایسه با جداول درآمدی مشخص می‌کند که چه کسانی از لیست یارانه‌بگیران حذف خواهند شد.»

حقوق بالای 5 میلیون دیگر یارانه نمی‌گیرد
آقای رحیم زارع، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به مصوبه حذف یارانه سه دهک بالای جامعه گفت: «افرادی که حقوق بالای ۵ میلیونی می‌گیرند و هنوز یارانه دریافت می‌کنند، افرادی که فوت شده‌اند و هنوز یارانه دریافت می‌کنند جزو سه دهک 
خواهند بود.»
او اضافه کرد: «بودجه امسال نسبت به سال قبل تفاوت‌هایی داشت. هدفمندی، بهزیستی، افزایش وام‌های ازدواج، بیمه سلامت، یارانه کالاهای اساسی، سقف افزایش حقوق کارمندان تا 400 هزار تومان به اضافه 10 درصد، افزایش اشتغال، اولویت افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از 2.5 میلیون تومان، سقف مالیاتی حقوق کارمندان دولت، افزایش یارانه خرید گندم، آب و برق مدارس، تسهیلات مددجویان و معافیت از پرداخت آب و برق و گاز برای یکبار، افزایش اشتغال برای کمیته امداد و بهزیستی، اصلاح ایرادات شورای نگهبان از بودجه، حق بیمه رانندگان درون‌شهری و برون‌شهری و هزینه بیمه تکمیلی جانبازان، میزان افزایش شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات دولتی و مواردی از این قبیل از جمله مواردی بود که در بودجه امسال لحاظ شده است. سه دهک بالای جامعه با توجه به حساب بانکی و اموالی که به نامشان ثبت شده است، شناسایی می‌شوند.»
آقای علی کاظمی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم با تأکید بر اینکه مجلس باید روی شناسایی و قطع یارانه سه دهک بالا نظارت داشته باشد، گفته است: «این اقدام باید به سرعت و با دقت و نظارت کافی انجام شود و نگذاریم که وقوع آن به سال‌های آینده موکول شود یا حتی اجرا نشود.»

captcha
شماره‌های پیشین