sobhe-no.ir
673
سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
5
23 زن و کودک در حمله ائتلاف سعودی به یمن کشته شدند

ادامه جنایات آل‌سعود در یمن

جنگنده‌های ائتلاف سعودی-آمریکایی، روز گذشته پانزده بار به مناطق مختلف شهر «کشر» در استان «حجه» در شمال غرب یمن حمله کردند. حملاتی که کشته شدن 23 زن و کودک را موجب شد.

بن‌بست؛ سرنوشت دور پنجم

 مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر

صبح نو

بن‌بست؛ سرنوشت دور پنجم

 مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر

با وجود 12 روز مذاکرات متوالی بین آمریکا و طالبان در قطر هنوز چشم‌اندازی برای پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح وجود ندارد زیرا طالبان در مذاکره با آمریکا شرایط یک‌طرفه را تعیین کرده که روند مذاکرات را با بن‌بست روبه‌رو کرده است.
دور پنجم مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر که 25 فوریه آغاز شد. قرار بود چهار روز به طول بینجامد اما مذاکرات دو طرف هنوز هم بدون هیچ نتیجه ادامه دارد. این در حالی است که آمریکا و طالبان تا کنون حتی درباره محور مذاکرات قطر نیز به تفاهم نرسیده است.
به گزارش «تسنیم»، یک منبع آگاه به روزنامه «ماندگار» گفت: طالبان در مذاکرات قطر شرایطی را مطرح کرده است و بر لزوم اجرایی شدن آن پافشاری می‌کند.
وی افزود: برکناری رهبران حکومت وحدت ملی و واگذاری نهادهای امنیتی از جمله وزارت‌های دفاع، کشور و ریاست امنیت ملی به این گروه از جمله شرایط این گروه هستند.
این منبع خاطرنشان کرد که طالبان به لزوم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ظرف 6 ماه تا حداکثر یک سال پس از توافق صلح تأکید می‌کنند در حالی که آمریکا خواستار زمان بیشتری است.
البته این موضوع هنوز از سوی منابع رسمی تأیید نشده است، اما پیش از این نیز روزنامه «واشنگتن تایمز» نوشته بود: آمریکا به طالبان پیشنهاد کرده است که در یک بازه زمانی پنج‌ساله نیروهای خود را از افغانستان خارج کند اما طالبان از آمریکا خواسته است تا در ظرف یک سال باید نیروهای خود را خارج کند.
برخی رسانه‌های غربی نیز در روزهای گذشته تصریح کردند که آمریکا حداقل خواستار مهلتی پنج‌ساله برای خروج از افغانستان است.
گزارش‌هایی نیز وجود دارد که طالبان بر سر تعریف تروریسم نیز با آمریکا به مشکل برخورده است زیرا از نظر این گروه تعریف تروریسم با تعریف آمریکایی آن کاملاً متفاوت است.
این در حالی است که آمریکا همواره از واژه تروریسم برای تحریم کشورهای مختلف و حتی گروه‌های آزادی‌خواه و مردمی در سازمان ملل استفاده می‌کند.
تا کنون جزئیاتی از مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر به‌صورت رسمی منتشر نشده است اما برخی منابع رسمی عدم پیشرفت در مذاکرات آمریکا با طالبان را 
تأیید کردند.
اخیراً «هارون چخانسوری» سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان نیز گفته بود که درباره آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان در قطر تا کنون پیشرفتی صورت نگرفته است.
کارشناسان معتقدند که مذاکرات آمریکا با طالبان بدون نتیجه پایان خواهد یافت زیرا طالبان تا کنون حاضر به مذاکره مستقیم با دولت افغانستان نشده است.
از سوی دیگر، هرگونه معامله احتمالی آمریکا با طالبان تحت عنوان صلح به تأیید دولت افغانستان نیاز دارد به همین دلیل توافقات احتمالی در غیاب دولت افغانستان فاقد مشروعیت قانونی و سیاسی محسوب می‌شود.
طالبان بارها تأکید کرده است که درباره سایر مسائل مذاکره نخواهد کرد و تنها خروج نیروهای خارجی و عدم تهدید سایر کشورها از خاک افغانستان محور اصلی مذاکرات این گروه با آمریکاست.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، به‌جز خروج و عدم تهدید سایر کشورها، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز از محورهای اصلی مذاکرات آمریکا با این گروه است.
ظاهراً مذاکرات قطر بین آمریکا و طالبان برای پایان جنگ در افغانستان صورت می‌گیرد اما در واقعیت آمریکا تنها تلاش می‌کند تا از طریق مذاکره، طالبان را مجاب کند که حافظ منافع واشنگتن در افغانستان شوند.
آمریکا تنها در صورتی حاضر به خروج خواهد شد که از تأمین منافع خود در افغانستان اطمینان حاصل کند بنابراین از طالبان انتظار دارد تا حافظ منافع آمریکا در افغانستان شوند.
کارشناسان معتقدند که جدا از بحث خروج و نظام سیاسی آینده افغانستان اختلاف نظرهای اساسی دیگری نیز بین آمریکا و طالبان وجود دارد که تعامل این گروه با آمریکا را ناممکن می‌کند. گروه تروریستی داعش در افغانستان از نظر آمریکا یک دارایی استراتژیک محسوب می‌شود زیرا آمریکا از این گروه تروریستی در راستای تحقق اهداف خود در منطقه حمایت می‌کند.
از سوی دیگر، طالبان از نظر عقیدتی اختلافات حل‌نشدنی با گروه تروریستی داعش دارد و همواره عملیات‌های متعددی را برای نابودی این گروه تروریستی در افغانستان انجام داده است. اگر فرض کنیم که آمریکا با مهمترین خواسته طالبان که خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، توافق کند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این کشور در درازمدت به تعهداتش عمل کند.
زیرا دولت آمریکا در یک سال اخیر چندین توافقنامه بین‌المللی سیاسی و تجاری با شماری از کشورهای بزرگ دنیا را نقض کرده است که خروج یکجانبه آمریکا از برجام را می‌توان به‌عنوان نمونه یاد کرد.
اعتبار بین‌المللی آمریکا در عرصه بین‌المللی به‌شدت کاهش یافته است و این کشور حتی به تعهدات خود در قبال متحدین غربی‌اش نیز عمل نکرده و چندین توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا را نقض کرده است.
مشخص است که آمریکا در مذاکره با طالبان به‌دنبال تأمین منافع ملی افغانستان نیست بلکه منافع و اهداف طولانی‌مدت واشنگتن در این کشور را دنبال خواهد کرد. دولت افغانستان نیز با درک این مسأله بارها تأکید کرده است که هر توافق احتمالی بین آمریکا و طالبان از نظر دولت افغانستان فاقد مشروعیت بوده و ضمانت اجرایی نخواهد داشت.

captcha
شماره‌های پیشین