sobhe-no.ir
673
سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
3
متهم اصلی پرونده فساد اقتصادی چه کسی است؟

شاه‌کلید پتروشیمی در دام سپاه

دادگاه رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی «پتروشیمی»، به یکی از جنجالی‌ترین دادگاه‌های رسیدگی به مفاسد اقتصادی تبدیل شده است؛ اما پشت پرده فساد بزرگ در تجارت پتروشیمی چه کسی است؟

1397؛ سال حسرت برای اقتصاد ایران

یادداشت دکتر سید امیر سیاح

صبح نو

1397؛ سال حسرت برای اقتصاد ایران

یادداشت دکتر سید امیر سیاح

1397سالی تاریخی در اقتصاد ایران بود؛ سالی که تحولاتش تا سال‌ها در ذهن مردم خواهد ماند و در کتاب‌ها روایت خواهد شد.
 سال‌97 در شرایطی شروع شد که رییس‌جمهوری آمریکا به چند ماه تهدید خودش عمل کرده و اعلام کرده بود از اردیبهشت97 دیگر منع اعمال تحریم‌ها را تمدید نخواهد کرد. منع اعمال تحریم‌ها، حقه‌بازی اوباما بود که بعد از برجام به جای رفع همه تحریم‌ها، اجرا می‌کرد و 
با اعلام هر سه ماه یک‌بار آن، هم مسوولان و هم فعالان اقتصادی ایرانی و همکاران خارجی‌شان را معلق و در دلهره نگه می‌داشت.
ترامپ با وجودی که در مبارزات انتخاباتی 2016 گفته بود درصورت پیروزی بلافاصله برجام را پاره خواهد کرد، اما اجرای این وعده را به بعد از انتخابات 1396 موکول کرد؛ آن هم به شکل تدریجی و مارموزانه؛ طوری که هر سه ماه یک‌بار ایرانیانی که برجام را مقدس و مشکل‌گشا 
تصور می‌کردند، در هول و هراس بودند که آیا این بار هم لغو تحریم‌ها تمدید خواهد شد؟! اعلام ترامپ در بهمن‌96 مبنی‌بر آخرین تمدید لغو تحریم‌ها کافی بود تا بازار ارز لغزان و آسیب‌پذیر ما را به‌هم بریزد و باعث شود در روزهای تعطیلات نوروز‌97، ارزش ریال به حد بی‌سابقه‌ای پایین بیاید. در بیستم فروردین آقای اسحاق جهانگیری بعد از جلسه‌ای تاریخی جلوی دوربین تلویزیون قرارگرفت و اعلام کرد دولت به همه نیازهای وارداتی دلار 4200تومانی می‌پردازد. تصمیمی که بعدها هیچ‌کس مسوولیت آن را گردن نگرفت و هرکس اتخاذ آن ‌را به دیگری نسبت داد.
از همان فردای آن روز، اکثر اقتصاددانان با استقبال از تصمیم دولت برای پایان چندماه بلاتکلیفی و بی‌تفاوتی در قبال سقوط بی‌سابقه ریال، هشدار دادند اعطای ارز 4200تومانی برای واردات «همه کالاها» نادرست است و باید مانند سال91 فهرست کالاهای مجاز وارداتی را محدود کرد. 
اما دولت توجهی نکرد و چند ماه بعد آثار این اشتباه روشن شد.
از خرداد‌ماه‌97 و قبل از شروع حرکت نقدینگی به‌سوی مسکن، اکثر اقتصاددانان این خطر را یاد آوری و راه‌حل پیشگیری از جهش شدید نرخ مسکن در سال97 را نشان دادند. اما متأسفانه بازهم دولت و مجلس به این توصیه اقتصاددانان توجهی نکردند و در میان سال97 قیمت مسکن جهشی بی‌سابقه کرد.
تابستان‌97، در شرایطی شروع شد که با پرداخت دلار4200تومانی به همه مسافران خارجی، سفر تفریحی خارجی مجانی تمام می‌شد و دولت، 
با این تصمیم عملاً مردم را تشویق می‌کرد با ارزهای کشور به سفر تفریحی خارجی بروند. بازهم اکثر اقتصاددانان بارها و بارها به هدر دادن ارزهای کشور در آستانه تحریم هشدار دادند.
در تابستان‌97 مطالبه مردمی الزام همه پزشکان و مراکز درمانی به نصب کارتخوان را طرح کرد.
در شهریور‌ماه، قبل از آنکه سکه طلا به‌طور بی‌سابقه‌ای منفجر شود و مرزهای چهار میلیون تومان را رد کند، راهکار مهار قیمت سکه را معرفی کردند. اما به طرح فروش گواهی سکه، به‌جای اصل سکه هم گوش ندادند و شد آنچه نباید می‌شد.
 در سال‌97 بیش از هر زمان دیگر اقتصاددانان شفافیت آرای نمایندگان، شفافیت حقوق و مزایای مسوولان و شفافیت برای حذف قاچاق و رانت‌های وارداتی و از همه مهم‌تر راهکارهای عبور از تحریم‌ها را طرح و پیگیری کردند؛ اما اغلب گوش شنوا پیدا نمی‌شد. این بی‌توجهی از سر غفلت بود یا خیانت؟ تاریخ قضاوت خواهد کرد.
1397 سالی تاریخی و تلخ برای اقتصاد ایران بود. سالی که فشار سختی به تولید، اشتغال و نهایتاً معیشت مردم وارد شد؛ فشارهایی که راهکارهای پیشگیری از وقع آن‌ها به موقع ارائه شده بود؛ اما گوش شنوایی برای آن‌ها نبود که نبود و شد آنچه نباید می‌شد.

captcha
شماره‌های پیشین