sobhe-no.ir
673
سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
11
عضو کارگروه کاغذ ارشاد می‌گوید بیش از 85 میلیون دلار توسط بانک مرکزی خارج از کارگروه تخصیص داده شده است

ماجرای عجیب گم شدن 184 هزار تن کاغذ وارداتی

ظاهراً قرار نیست کمی سرمان به فرهنگ گرم باشد و از حواشی دور باشیم اما گویا سرنوشت نهایی ما دست و پنجه نرم کردن با همین حواشی است. چند روزی که مشغول هضم کردن کلاهبرداری بزرگ خانم مرجان شیخ الاسلامی آل‌آقا بودیم که روز گذشته آقای هومان حسن پور که همین چند هفته قبل به‌عنوان رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران انتخاب شدند، نشست خبری گذاشتند و خیلی رک و صریح از گم شدن 184 هزار تن کاغذ وارداتی خبر دادند. پیکان اتهامات آن‌ها هم مشخصاً سمت کارگروه کاغذ وزارت ارشاد می‌رود و خلاصه کلی گردوخاک کردند. حتی برخی در کانال‌های تلگرامی دست به ماشین حساب شدند و رقم 1700 هزار میلیارد تومان را کشیدند بیرون که این وسط غیبش زده است. ما هم سرمان برای حاشیه درد می‌کند، رفتیم سر وقت ماجرا تا ببینیم بالاخره این 184 هزار تن کاغذ کجا رفته است.

خبر

صبح نو

خبر

 واکنش دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای 
به حکم یک دادگاه
روز گذشته گزارشی نوشتیم با عنوان «کتاب به جای زندان» و در آن درباره احکام دو قاضی که به جای حکم محکومیت متهمان را به خواندن کتاب محکوم کرده بودند، نوشتیم. در همان گزارش دیروز، واکنش آقای رضا امیرخانی -که یکی از آثارش توسط قاضی نام برده شده بود- را هم آوردیم. دیگر کتابی که قاضی محترم برای یک فعال سیاسی تجویز کرده بود «دشمن‌شناسی» مقام معظم رهبری بود. حالا خبردار شدیم که دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای این حکم را کج‌سلیقگی خوانده است. آقای علی عسکری، عضو دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی «فارس»، در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی‌بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبر انقلاب گفت: انتشار آثار مرتبط با رهبر معظم انقلاب برای آشنایی با رأی و اندیشه و نیز زندگی و سیره اخلاقی و اجتماعی معظم‌له است و بکارگیری آن به عنوان مجازات یک مجرم، بدسلیقگی است. دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب هیچ توصیه‌ای به دادگاه‌ها جهت مطالعه اجباری آثار رهبر انقلاب توسط محکومان ندارد و این کار را مغایر با اثربخشی ‌و روح‌ کار فرهنگی ‌می‌داند.
 
داریوش رضوانی: 
آرای صادره در نمایشگاه کتاب‌31 تغییر نمی‌کند
رییس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: آرای صادره در هیأت بدوی و تجدیدنظر سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به قوت خود باقی خواهد ماند. نخستین جلسه هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز دوشنبه (20اسفندماه) در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. داریوش رضوانی درباره مصوبات این جلسه گفت: در این جلسه ضمن مرور آیین‌نامه، شرح وظایف و تأکید بر رعایت همه چارچوب‌های قانونی با لحاظ دقت، صحت، انصاف، قاطعیت و مستند بودن، مقرر شد جلسات شورا به‌طور روزانه در ایام برگزاری سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تشکیل شود.وی درباره احکام صادر شده برای ناشران در نمایشگاه پیشین نیز گفت: هیأت بدوی سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به هیچ وجه در خصوص آرای صادره در هیأت بدوی و تجدیدنظر سی‌و‌یکمین نمایشگاه کتاب تهران ورود نمی‌کند و آرای صادره به قوت خود باقی خواهد ماند. اعضای شورا بر پیشگیری از شکل‌گیری هر نوع تخلف و نظارت دقیق شورا اتفاق نظر داشتند و بر سالم‌سازی محیط نمایشگاه برای فعالان حوزه نشر و خودداری از حضور افراد فاقد هویت که به محتوای نمایشگاه آسیب وارد می‌کنند، تأکید کردند. سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14 اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی؟ره؟ برگزار خواهد شد.
  
فراخوان جشنواره ادبی «روایت انقلاب» منتشر شد
مجمع ناشران انقلاب اسلامی، فراخوان جشنواره ادبی «روایت انقلاب» را منتشر کرد.نخستین دوره این جشنواره با نام «جایزه مردمی و ادبی شهید سیدعلی اندرزگو» با محوریت «مبارزه ادبی با تحریف تاریخ معاصر» و «بیان حقایق و روشنگری درباره رژیم پهلوی»، در قالب‌های داستان بلند، رمان و شعر بزرگسال، داستان کودک و نوجوان و روایت تاریخ برگزار می‌شود. مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا پانزدهم اردیبهشت‌۹۸ اعلام شده است. پوستر فراخوان این جشنواره اخیراً با حضور چهره‌هایی همچون حجت‌الاسلام دکتر رضا غلامی، حجت‌الاسلام محمود دعایی، حجت‌الاسلام علیرضا سبحانی‌نسب، حجت‌الاسلام سیدمجید پورطباطبایی، نادر قدیانی، رحیم مخدومی، غلامرضا حسینی، علی‌اکبر تورانیان و میثم نیلی در همایش «صنعت نشر در دهه پنجم انقلاب اسلامی» رونمایی شد. گفتنی است این جشنواره به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با حمایت و همکاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، انجمن قلم ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حوزه هنری انقلاب اسلامی و مؤسسه فرهنگی شهرستان ادب، در شهریور سال‌۱۳۹۸ برگزیدگان خود را خواهد شناخت.

«لس‌آنجلس تایمز» خطاب به خبرنگاران خود:
 کتاب بنویسید برای ماست
 مدیران روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» قانونی برای خبرنگاران خود تصویب کردند که نوعی دزدی در حوزه حقوق مؤلف محسوب می‌شود. به گزارش «ایبنا» به نقل از «ای‌جی»، روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» در اقدامی بی‌سابقه اعلام کرده است که حق تألیف کتاب‌های نوشته شده توسط خبرنگاران این روزنامه متعلق به صاحبان و مالکان روزنامه است. پاتریک سون شیونگ، میلیاردر آمریکایی و رییس اتحادیه صنفی روزنامه‌نگاران «لس‌آنجلس تایمز» در نامه‌ای این قانون را برای خبرنگاران لس‌آنجلسی تعیین کرده است. در این نامه آورده شده است: هر خبرنگاری که با روزنامه لس‌آنجلس تایمز قرارداد کاری امضا می‌کند به طور خودکار حقوق تألیف کتاب و مقاله‌های خود را به روزنامه می‌فروشد و به عنوان کارمندان این روزنامه حق ندارند کتاب خود را خارج از این مجموعه منتشر کنند. شیونگ در نامه رسمی خطاب به خبرنگاران می‌نویسد: «اگر هر کتاب یا ایده‌ای درباره کار دارید باید با کنترل و نظارت مستقیم مدیران روزنامه چاپ شود و تمام کارهای مربوط به آن به روزنامه مربوط می‌شود.»
 

captcha
شماره‌های پیشین