sobhe-no.ir
673
سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
1
نگاهی به دو رهیافت از اندیشه‌ورزان جوان انقلاب اسلامی درباره بیانیه گام دوم انقلاب

سیاست‌نامه ایران جوان

بی‌شک مستحق‌ترین گروه برای سخن گفتن درباره بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان هستند. چرا که خطاب بیانیه همین جوانان هستند و اگر گفت‌وگو درباره این بیانیه در میان جوانان شکل بگیرد، می‌توان به آینده گام دوم انقلاب بسیار امیدوارتر بود. به همین منظور دو رهیافت از دو نفر از اندیشه‌ورزان جوان در باب بیانیه گام دوم انقلاب را گزارش می‌کنیم. رهیافت اول متعلق به دکتر محسن لبخندق؛ عضو هیأت علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و رهیافت دوم از آقایسید حسین شهرستانی؛ پژوهشگر حوزه فلسفه و جامعه‌شناسی است.

«صبح‌نو» از ترفندهای یک خانه‌تکانی اساسی گزارش می‌دهد

نونوار شوید

هر سال اغلب ما ایرانی‌ها با خانه‌تکانی به پیشواز نوروز می‌رویم، اما این رسم کهنه اگر چه هرسال انجام می‌شود، اما همیشه با مشکلات بسیاری همراه است. در این گزارش ترفندهایی را با هم مرور می‌کنیم که اجرای آن‌ها کمک فراوانی به خانه‌تکانی‌تان می‌کند. خانه‌تکانی یکی از سنت‌های قدیمی ما ایرانی‌هاست که این روزها هم کم و بیش با آن درگیر هستیم. تا همین چند سال پیش در آستانه نوروز از مقابل هر خانه‌ای که رد می‌شدید یا فرشی روی نرده دیوارشان انداخته بودند یا اگر به آن‌ها سر می‌زدید در حال شست‌و‌شوی پرده و پتو و... بودند، اما این روزها با گسترش شهرنشینی و ساخت خانه‌های عمودی و روی هم، کمتر چنین چیزی را می‌توانید ببینید و خانه‌تکانی کمی متفاوت‌تر از گذشته شده است.

فرمانده کل قوا  در مراسم اعطای نشان به سردار قاسم سلیمانی: هنوز سال‌ها جمهوری اسلامی با ایشان کار دارد

ذوالفقار  در دستان فرمانده قدس

در نشست خبری رییس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر عراق اعلام شد

صدور ویزای رایگان عراق برای ایرانیان

قمی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: سفر روحانی به عراق، پاسخ منفی بغداد به خودخواهی آمریکاست

ایران و عراق متحدتر از همیشه

«حسن روحانی» رییس‌جمهوری کشورمان دیروز دوشنبه برای نخستین بار در رأس یک هیأت دولتی و سیاسی بلندپایه وارد بغداد شد تا در سفری سه روزه به ارتقای سطح روابط اقتصادی و سیاسی طرفین بپردازد. توسعه روابط بانکی، ایجاد شهرک‌های صنعتی، ارائه خدمات فنی مهندسی، توسعه گردشگری، همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش برخی از نقاط همکاری‌های طرفین در این سفربرشمرده شده است.

سر مقاله

تصوير عراق

کارگردان‌مستند«تهران‌دمشق»با«صبح‌نو»به‌گفت‌وگونشست

بازخوانی‌بحران‌سوریه‌اززاویه‌شکاف‌های‌اجتماعی

مستند «تهران دمشق» به کارگردانی آقای علی صدری‌نیا، نگاهی متفاوت به بحران چند سال اخیر سوریه داشته است.

عضو کارگروه کاغذ ارشاد می‌گوید بیش از 85 میلیون دلار توسط بانک مرکزی خارج از کارگروه تخصیص داده شده است

ماجرای عجیب گم شدن 184 هزار تن کاغذ وارداتی

ظاهراً قرار نیست کمی سرمان به فرهنگ گرم باشد و از حواشی دور باشیم اما گویا سرنوشت نهایی ما دست و پنجه نرم کردن با همین حواشی است. چند روزی که مشغول هضم کردن کلاهبرداری بزرگ خانم مرجان شیخ الاسلامی آل‌آقا بودیم که روز گذشته آقای هومان حسن پور که همین چند هفته قبل به‌عنوان رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران انتخاب شدند، نشست خبری گذاشتند و خیلی رک و صریح از گم شدن 184 هزار تن کاغذ وارداتی خبر دادند. پیکان اتهامات آن‌ها هم مشخصاً سمت کارگروه کاغذ وزارت ارشاد می‌رود و خلاصه کلی گردوخاک کردند. حتی برخی در کانال‌های تلگرامی دست به ماشین حساب شدند و رقم 1700 هزار میلیارد تومان را کشیدند بیرون که این وسط غیبش زده است. ما هم سرمان برای حاشیه درد می‌کند، رفتیم سر وقت ماجرا تا ببینیم بالاخره این 184 هزار تن کاغذ کجا رفته است.

متهم اصلی پرونده فساد اقتصادی چه کسی است؟

شاه‌کلید پتروشیمی در دام سپاه

دادگاه رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی «پتروشیمی»، به یکی از جنجالی‌ترین دادگاه‌های رسیدگی به مفاسد اقتصادی تبدیل شده است؛ اما پشت پرده فساد بزرگ در تجارت پتروشیمی چه کسی است؟

پیشرفته‌ترین هواپیمای بوئینگ در پنج ماه گذشته دو سانحه وحشتناک به جا گذاشته است

پرواز مرگبار «مکس» در آسمان‌ها

هواپیمای بوئینگ 737 مکس بر فراز اخبار سوانح هوایی جهان در حال پرواز است. این هواپیما که از آن به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و کاربردی‌ترین محصولات کارخانه آمریکایی بوئینگ یاد می‌شود در عرض پنج ماه دو حادثه بزرگ را تجربه کرده است. یکی از همین نوع از هواپیماها نیز چند ماه قبل به‌دلیل نقص فنی در فرودگاه شیراز فرود آمد.

صبح نو

سر مقاله

تصوير عراق

سفر آقای حسن روحانی به عراق این بحث را در محافل سیاسی رونق می‌دهد که روابط ایران و عراق از چه وضعیتی برخوردار است. به نظر می رسد دولت در عراق نقش متوازن‌کننده نیروهای مذهبی، سیاسی و نظامی را به‌عهده دارد و از سویی باید بتواند رضایت نجف، به‌ویژه آیت‌الله سیستانی را جلب کند، کاری که نوری المالکی نتوانست به خوبی انجام دهد. از سوی دیگر باید بتواند نیروهای سیاسی را -که نماینده نیروهای اجتماعی در سه دسته شیعه، سنی و کرد هستند- هماهنگ کند و دست آخر باید توانایی تعامل با نیروهای نظامی را، از حشدالشعبی گرفته تا نیروهای خارجی، داشته باشد. در عین حال دولت عراق باید بتواند بین ماهیت عرب و ماهیت شیعه خود توازن ایجاد کند. روابط ایران و عربستان به‌گونه‌ای است که ایجاد توازن بین این دو ماهیت برای دولت سخت و چنین شرایطی طبیعتاً وزن عراق را در سطح منطقه کم خواهد کرد. عراق در سطح منطقه‌ای سعی می‌کند تبدیل به متحد اصلی ایران نشود و با فاصله‌ای منطقی با تهران حرکت کند. در عین حال توانایی امنیت‌سازی ایران در عراق، میل به دوستی برای بغداد را بیشتر می‌کند. با این وجود عراق هم به نقش منطقه‌ای ایران کمک خواهد کرد و هم در حد خود زمینه یاری در مسأله تحریم‌ها را فراهم می‌آورد. در عین حال کم‌شدن شکاف‌ها میان جنبش صدر و مجلس اعلا و حشدالشعبی در میان‌مدت به افزایش نقش ایران در عراق منجر خواهد شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین