sobhe-no.ir
659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
14

رقابت گرم  در بخش مردمی جشنواره جام‌جم

معرفی دو کتاب از رضا اکبری‌آهنگر درباره تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه

انجمن حجتیه درونت را بشناس

«مرگ‌آباد» لفظی است که امام خمینی؟ره؟ درباره فضای فکری متحجر برخی از روحانیون در حوزه‌های علمیه پیش از انقلاب به کار برده است. امام؟ره؟ در نامه خود به آقای سید حمید روحانی درباره تدوین تاریخ انقلاب تأکید می‌کند که انقلاب اسلامی علیه «ظلم» و «تحجر» بود. امام؟ره؟ می‌نویسد: «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپس‌گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‌داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند». در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ما کتاب‌های متعددی درباره سازمان مجاهدین خلق، ساواک، خاندان پهلوی، لیبرال‌ها، چپ‌ها و ... داریم، اما کمتر کتابی در دست است که مبارزه انقلابی‌ها با تفکر متحجر و آخوندهای درباری و تفکر اسلام آمریکایی را نشان دهد. برای مثال درباره یکی از شاخص‌ترین جریان‌های متحجر در تاریخ انقلاب؛ یعنی انجمن حجتیه، شاید به عدد انگشتان یک دست کتاب داشته باشیم. در این میان آقای رضا اکبری آهنگر به تنهایی سه کتاب در این باره نوشته است: کتاب تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه، کتاب تاریخچه و تفکرات جریانات شبه‌حجتیه‌ای و کتاب درسنامه انجمن حجتیه. کتاب «درسنامه انجمن حجتیه» متأسفانه با اتمام چاپ ابتدایی آن اکنون در بازار کتاب موجود نیست اما دو کتاب دیگر که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده، در دسترس است. آقای آهنگر کانالی هم با نام «حقایقی پیرامون انجمن حجتیه» راه‌اندازی کرده است و مطالب مختلفی در این زمینه منتشر می‌کند. در این گزارش به معرفی دو کتاب او می‌پردازیم.

صبح نو

رقابت گرم  در بخش مردمی جشنواره جام‌جم


در آستانه برگزاری مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره جام‌جم، هیجان رقابت در بخش‌های مختلف جشنواره افزایش یافته است؛ اما بدون تردید، گرم‌ترین مصاف در بخش جدید این جشنواره، یعنی بخش مردمی در جریان است. چون داوران این بخش، مشتری اصلی محصولات رسانه ملی، یعنی همه شهروندان هستند. 
حتی با نگاه استراتژیک نیز برنامه‌هایی می‌توانند تأثیرگذارتر باشند که علاقه و استقبال عموم و اکثریت مردم را جلب کرده باشند. به همین دلیل هم جوایز مردمی جشنواره جام‌جم را باید مهم‌ترین جایزه‌های این جشنواره دانست.
همچنان که طی شب‌ها و روزهای اخیر، برنامه «خیابان جام‌جم» نیز محلی برای معرفی گزینه‌های انتخاب مردمی بوده و سیما این شرایط برابر را برای همه فراهم کرده تا بتوانند خود را در دیدگان تماشاگران تلویزیون بهتر بنشانند. 
برای نخستین‌بار قرار است برترین برنامه‌ها و هنرمندان تلویزیون با رأی مردم شناسایی و تقدیر شوند. به‌ویژه اینکه بخش مردمی جشنواره جام‌جم با استقبال و حضور پررنگ بینندگان تلویزیون همراه شده است و می‌رود تا یک نظرسنجی بزرگ و عینی درباره گستره مخاطب و نفوذ سیما در عمق جامعه برگزار شود. تا رسیدن این جریان به مرحله نهایی تنها کمتر از سه روز دیگر زمان باقی است.
 چون جمعه سوم اسفند، آخرین مهلت برای مردم است که نظرات خود درباره بهترین برنامه‌ها و برنامه‌سازان و چهره‌های تلویزیون ارسال کنند و در این انتخاب بزرگ سهیم شوند.
در این بخش 142‌برنامه و هنرمند مشغول رقابت هستند که روز جمعه با پایان رأی‌گیری از مردم، از هر زیرگروه 6اثر یا نفر به بخش نهایی راه می‌یابند. سریال‌های تلویزیونی، برنامه‌های شاخص تلویزیون، برنامه‌های پرمخاطب، تیتراژ برنامه‌ها، بازیگران مرد و زن و مجریان مرد و زن نیز طی مراسمی معرفی خواهند شد.
باید دید پایان این رقابت گرم و مهیج چه برنامه‌ها و چهره‌هایی خواهند بود. قطعاً دیدن اسامی آثار و هنرمندانی که بیشترین اقبال را بین مردم داشتند، هم جذاب است و هم راهنمای مدیران سیما برای تولید برنامه‌های پرمخاطب‌تر خواهد بود.
هر چند که هدف اصلی در تولید برنامه‌های سیما، رقابت نیست بلکه شبکه‌ها و برنامه‌های سیما همواره مکمل یکدیگر برای تأمین نیازهای فرهنگی و تفریحی و معرفت‌بخشی به جامعه هستند؛ یعنی برتری هر برنامه و هنرمندی در هر زیرگروه بخش مردمی، صرفاً گویای پرمخاطب‌تر بودن هر برنامه است و نه پیروزی و شکست.
 چون مجموعه برنامه‌ای سیما یک کل را تشکیل می‌دهد که اجزا در آن، یکی هستند. مثل یک رنگین‌کمان که هر رنگی جایگاه خود را دارد و علاقه بیشتر به یک رنگ، نافی ارزش و جایگاه دیگر رنگ‌ها نیست.
 

captcha
شماره‌های پیشین