sobhe-no.ir
659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
12

خبر

نگاهی به دلایل توفیق و شکست نمایشنامه‌های اقتباسی به بهانه اجرای وُیتسِک در جشنواره تئاتر فجر

مؤلف اگر نمرد خودمان ترورش می‌کنیم

وُیتسِک نمایشنامه‌ای مشهور است که بارها در نقاط مختلف ایران و جهان به روی صحنه رفته‌ است. بزرگی نام نمایشنامه‌های مشهور، بعضی از نویسندگان و کارگردان‌های جوان را به این فکر می‌اندازد که با استفاده از این شهرت هرآنچه را که دلشان می‌خواهد به مخاطب عرضه کنند. با تلاش سینا احمدی، ویتسک هم به هملت‌ها، مکبث‌ها و باقی‌آثار درخشان و مشهوری پیوست که اقتباس‌شان هیچ ربطی به خودشان ندارد. در این نقد تلاش کرده‌ام به بهانه بررسی اجرای ویتسک سینا احمدی در سی‌وهفتمین جشنواره تئاتر فجر، به چرایی شکست عمده اقتباس‌ها از آثار کلاسیک بپردازم.

صبح نو

خبر

مروری بر اخبار 
آخرین روز جشنواره موسیقی فجر
  بربطیان آثار حسین بهروزی نیا را نواختند
گروه بربطیان به سرپرستی و آهنگسازی آقای حسین بهروزی‌نیا در آخرین شب از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی به صحنه رفت. این گروه متشکل از آقایان و خانمها  حسین بهروزی نیا و علی سبزواری نوازندگان بربط، حمید خوانساری، حمید حاصلی، امین حیدری؛ مریم خدابخش، بهناز بهنام‌نیا، امین یساولی و فرزاد محمدنژاد نوازندگان عود، بهنام معصومی، نگار اعزازی و پژمان نقشبندی نوازندگان سازهای کوبه‌ای بود. تک‌نوازی حسین بهروزی‌نیا نخستین بخش برنامه بود و پس از آن سازهای کوبه‌ای و سایر نوازندگان گروه نیز شروع به نواختن کردند تا قطعه ‌«سنگ» را به اجرا درآورند. پس از آن نوبت به تک‌نوازی حمید خوانساری رسید و پس از دقایقی با آغاز نواختن تنبک، چهارمضراب توسط همه اعضای گروه نواخته شد. در ادامه برنامه شنونده تک‌نوازی عود امین یساولی بودیم و سپس قطعه‌ای پرسرعت با نام ‌«باد» به اجرا درآمد. سپس بهناز بهنام‌نیا به تک‌نوازی عود پرداخت و پس از مدتی با افزوده شدن سازهای کوبه‌ای، سایر اعضای گروه نیز شروع به نواختن قطعه پر شور و هیجان ‌«الماس» کردند که با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود. بخش دوم برنامه با دو نوازی امین حیدری و حسین بهروزی‌نیا آغاز شد و مخاطبان شنونده گفت‌وگوی دو ساز بودند. در ادامه قطعه ‌«آهنگ سکوت» اجرا شد و سپس نوبت به تک‌نوازی مریم خدابخش رسید. اجرای یکی از آثار مطرح بهروزی‌نیا با نام ‌«آفتاب نیمه‌شب» بخش بعدی برنامه بود و پس از آن دونوازی دشتی اثر اکبر محسنی توسط حسین بهروزی‌نیا و حمید خوانساری انجام شد. سپس نوبت به قطعه ‌«کولان» رسید که بسیار تند و پر هیجان اجرا شد و پس از آن گروه کوبه‌ای مقدمه را نواخت تا قطعه 
‌«گل نیشان» اجرا شود. آخرین بخش این برنامه نیز اجرای قطعه ‌«امان امان» بود. 
  درخشش قشقایی‌ها در شب پایانی جشنواره 
شب پایانی جشنواره موسیقی در فرهنگسرای نیاوران با حضور دو گروه موسیقی «یاغلیق» به سرپرستی ساناز نامداری و «رخداد» به سرپرستی سهند شکرزاده همراه بود. در سانس اول اجراهای این شب، گروه «یاغلیق» به اجرای موسیقی قشقایی پرداخت. این گروه هشت نفره بار دیگر نشان داد اعتبار جشنواره‌های موسیقی هر کشور با حضور گروه‌های موسیقی محلی حرفه‌ای می‌تواند عیار دو چندانی داشته باشد. در ابتدای این اجرا، قطعه‌ای با عنوان سحر آوازی
 اجرا شد. در ادامه هم قطعات«بیستون درآمد» ، «شاه میرزا آنلی آغور هلی» ، «هلی متوسط»، «آسانک ها» و «آمان آمان» اجرا شد. همچنین این گروه قطعات نام‌آشنای موسیقی قشقایی همچون «هلهله» ، «گدلآغرائل»، «جیران جیران» و «ائیلچی بیلر» را اجرا کردند. تمامی نوازندگان این گروه موسیقی را بانوان قشقایی تشکیل داده بودند و اشعار این قطعات توسط «میرزا مأذون» سروده شده بود . در بخش دیگر اسماعیل عظیمی‌ کنسرت خود را با عنوان آنوناکی سیگنال اجرا کرد و حامد حیدری ویژوال آرتیست این برنامه بود. عظیمی از معدود موزیسین‌های الکترونیک ایران است که آثارش را به شکل آنالوگ و بدون استفاده از نرم‌افزار و لپ تاپ تولید می‌کند. 
  روایت کر شهر تهران از لالالند تا مینیاتورهای کرال
در آخرین شب از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر 
تالار رودکی میزبان گروه «کر شهر تهران» به رهبری آقای مهدی قاسمی بود. در این برنامه ابتدا اثری از آقای احمد پژمان به نام«ای یار» اجرا شد و پس از آن قطعه «زمستان»
 به آهنگسازی آقای حمید عسگری به اجرا درآمد. فضای سرد و زمستانی توسط اعضای گروه با ایجاد صدای باد و خش‌خش برگ‌ها تداعی شد و کلماتی مانند سفید و زمستان مدام توسط خوانندگان تکرار می‌شد. «سه مینیاتور کرال» اثر آقای محمدرضا تفضلی در ادامه برنامه اجرا شد. چهار ترانه محلی اسلواک اثر بلا بارتوک، «در این شب درخشان» و «اگنوس دئی» اثر ساموئل باربر قطعاتی بودند که در پی هم اجرا شدند. بخش دوم برنامه به اجرای منتخبی از ترانه‌های سه فیلم موزیکال اختصاص داشت. منتخبی از موسیقی فیلم «اشک‌ها و لبخندها»، ترانه‌های فیلم «لالالند» و اجرای منتخبی از آهنگ‌های انیمیشن‌های والت دیزنی اختصاص داشت. 

captcha
شماره‌های پیشین