sobhe-no.ir
650
سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
6
رییس قوه‌قضاییه:

عفو 50هزار زندانی در دهه فجر

«صبح‌نو» از سکاندار جدید سلامت کشور گزارش می‌دهد

مرهم «نمکی» بر زخم وزارت بهداشت

روز گذشته آقای سعید نمکی توانست از وکلای ملت رأی اعتماد گرفته و راهی وزارت بهداشت‌و‌درمان شود. با وجود اینکه نمکی 229‌رأی موافق در صندوق آرای خود داشت؛ اما همچنان سرنوشت طرح‌های به‌جا مانده از دوران قاضی‌زاده‌هاشمی که بابت هر کدام‌شان هزاران میلیارد هزینه شده، برای نمایندگان و مردم نامعلوم است. نمکی خود ادعا کرده که طرح تحول سلامت با وجود نوساناتش ادامه‌دار خواهد بود. همچنین آقای ایرج خسرونیا، رییس انجمن جراحان داخلی کشور به «صبح‌نو» می‌گوید: «سعید نمکی هم در وزارت بهداشت سابقه فعالیت داشته و هم در سازمان برنامه‌و‌بودجه. در واقع نمکی هم با بودجه‌نویسی آشناست و هم با خرج‌کردن آن و این نقطه قوتی است که قاضی‌زاده هاشمی از آن بی‌نصیب بود.»

صبح نو

رییس قوه‌قضاییه:

عفو 50هزار زندانی در دهه فجر

رییس قوه‌قضاییه گفت: مقام معظم رهبری با اصل مسأله عفو زندانیان موافقت کردند. بر حسب برخی تخمین‌ها حدود 50 هزار نفر مشمول این عفو می‌شوند، عده زیادی آزاد و عده‌ای هم مشمول تخفیف مجازات خواهند شد. برخی ممکن است 2 ماه یا 6 ماه دیگر آزاد شوند.
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی روز گذشته در جلسه مسوولان عالی قضایی کشور با اشاره به پیشنهاد عفو زندانیان همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبر معظم انقلاب گفت: این عفوها سابقه طولانی داشته ولی در 40 سالگی انقلاب به محضر مقام معظم رهبری عرض شد که شایسته است مقداری مسأله عفو توسعه پیدا کند. وی افزود: کسانی که خطاهایی کردند که قابل عفو است، به‌عنوان تجلی رأفت نظام جمهوری اسلامی و از سر اقتدار نظام مورد عفو قرار گیرند. اگر نظام جمهوری اسلامی تزلزلی در خود می‌دید، خطاکاران را آزاد نمی‌کرد. نظام چنان استوار ایستاده که این مسائل مهم نیست؛ بنابراین برای نشان دادن رأفت این نظام که موجب بهبود وضعیت زندانیان و خانواده‌های آنان می‌شود، این پیشنهاد مطرح شد.
آملی لاریجانی ادامه داد: امیدواریم یک عفو تقریباً گسترده و وسیعی باشد که اصل آن را پذیرفته‌اند و در هر صورت باید گفت این مسأله فقط از باب رأفت نظام جمهوری اسلامی و اقتدار نظام است و هر تفسیر دیگر و سیاسی کردن موضوع واقعاً خطاست. آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به آیه شریفه «فَالْیوْمَ لا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَیئاً وَ لا تُجْزَوْنَ إِلاَّ ما کُنْتُمْ تَعْمَلُون»، هر آنچه در جهان باقی برای انسان متجلی می‌شود، ناشی از اعمال دنیوی برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر در فرصتی که امروز داریم، بر رذائل اخلاقی خود فائق نیاییم، قطعاً طبق وعده الهی برای خود دوزخ را آماده کرده‌ایم و بالعکس اگر در جهت ارتقای فضایل خود حرکت کنیم، می‌توانیم به آنچه در پیش رویمان قرار دارد امیدوار باشیم و هیچ فضیلتی هم بالاتر از انس حق تعالی نیست.
رییس قوه‌قضاییه دو هفته پیش در نشست رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور با بیان یک خبر خوش از گستردگی دامنه شمول عفو در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: تعداد قابل توجهی از زندانیان مورد عفو قرار خواهند گرفت. آیت‌الله آملی‌لاریجانی افزود: البته آن استثناهایی که در عفوهای دیگر وجود دارد، برای این عفو جدید نیز مطرح می‌شود اما تلاش ما این است که با انجام بررسی‌های دقیق، تعداد بیشتری مشمول شرایط شوند. چند روز پس از اعلام این خبر آقای اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها در رابطه با سازوکار عفو گسترده‌ای که ریاست قوه‌قضاییه خبر داده بود، گفت که این موضوع در جلسه کمیسیون عفو بررسی مطرح و جزئیات آن به حضور ریاست قوه‌قضاییه تقدیم می‌شود.

  نقد در جمهوری اسلامی جرم نیست
آملی لاریجانی افزود: متأسفانه برخی از افرادی که حتی در دستگاه‌های اجرایی هم سمت دارند، گفته‌اند این عفو شامل منتقدان هم بشود. گویی القاء می‌کنند کسانی به خاطر نقد صرف، در زندانند. این چه دروغ بزرگی است؟ مگر امروز کسی که نقدی داشته به خاطر انتقادش در زندان است؟ دستگاه قضایی هیچ‌گاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است. این اظهارات ناشی از عدم توجه برخی به این نکته است که افترا و توهین با نقد تفاوت دارد و این تفاوت را نیز قانون‌گذار قائل شده است. به صراحت می‌گوییم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست. رییس قوه‌قضاییه گفت: متأسفانه عده‌ای این عفو شیرین را که تخمین زده می‌شود شامل قریب به ۵۰ هزار نفر بشود، با برخی اظهارات بی‌مورد و حواشی نامربوط تلخ می‌کنند و یک اقدام انسانی، قضایی و حقوقی را که مربوط به جرم و محکومیت مجرمان است، سیاسی جلوه می‌دهند. اصل این پیشنهاد از سر رأفت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و هر تفسیر دیگری در این زمینه بیهوده و خطاست. بر اساس این گزارش، لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستور کار امروز مسوولان عالی قضایی قرار داشت و کلیات این لایحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین