sobhe-no.ir
650
سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
1
حجت‌الاسلام محمود رجبی در گفت‌و‌گوی تفصیلی با «صبح‌نو»:

هر زمان مسوولان به فکر رضایت دشمنان بودند شکست خوردیم

40 سال عمر بلوغ عقلی یک انسان است و برای یک جریان حاکمیتی عمر کوتاهی نیست. بعد از 40‌سال حاکمیت می‌توان به‌خوبی در خصوص آن حاکمان نوشت و قضاوت کرد؛ 40‌سالی که شبیه شعب ابی‌طالب محاصره‌مان کرده‌بودند؛ اما فرقش با شعب این بود که از درون می‌توانستیم عمده مایحتاج روزانه را با خودباوری تأمین کنیم. اول انقلاب آرمان‌هایی داشتیم و الان به 40‌سالگی انقلاب رسیده‌ایم، 40سالگی برای یک انقلاب یعنی رسیدن به یک بلوغ و تکامل نسبی و حالا باید چشمان‌مان را بازتر کنیم و ببینیم در این 40‌ساله چقدر از آن آرمان‌هایی را که برایش خون و هزینه داده‌ایم، محقق ساخته‌ایم و چقدر از آن‌ها فاصله گرفته‌ایم؟ باید از خود بپرسیم آیا در این 40‌ساله در برخی مقاطع انقلاب را به دست نااهلان داده‌ایم؟ یا همیشه در خط اصلی خود بوده‌است؟ باید بپرسیم آینده این انقلاب رو به استحاله‌ است یا رو به رشد و در مرحله بعد صدور انقلاب صورت خواهد گرفت؟ این سوالات و دغدغه‌های ذهنی بهانه‌ای شد تا با یکی از فضلای حوزه علمیه قم به بحث و گفت‌و‌گو بپردازیم و بدون تعارف در مورد انقلاب‌مان با ایشان صحبت کنیم. حجت‌الاسلام محمود رجبی از اعضای جامعه مدرسین و همچنین عضو شورای عالی بررسی متون درسی دانشگاه‌ها و قائم‌مقام آیت‌الله مصباح یزدی در مؤسسه امام خمینی؟ره؟ به این سؤالات ما پاسخ می‌دهند.

اسقف کلیسای شرق آشوری ایران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»

جزئی از همین انقلاب هستیم

پیروان ادیان توحیدی، از نخستین روزهای نهضت امام‌خمینی؟ره؟ تا به ثمر نشستن آن، با دیگر آحاد ایرانی همراه شده و در این مسیر پرفراز و نشیب، نقش‌آفرینی کردند. این همراهی و همدلی در روزهای بعد نیز تداوم یافت و شاهد حضور گسترده اقلیت‌های دینی در جبهه‌های دفاع از کیان میهن بودیم. امروز نیز نهال انقلاب در مسیر رشد و بالندگی خود، این یاران همیشگی را در کنار خود دارد که اجازه نمی‌دهند در برابر تندبادهایی چون تحریم‌های غیرانسانی دشمن، سر خم کند. آنچه ماهیت انقلاب ایران را از سایر حرکت‌های انقلابی بشری، متمایز می‌سازد، هویت الهی و تکیه‌اش بر اسلام است؛ یکی از عناصر متجلی و حیاتی در ساخت و تقویت این هویت الهی، مشارکت تمامی آحاد جامعه ایران،‌ از هر دین و آیین در این حرکت و باور و اعتقاد راسخ‌شان به آرمان‌های آن است. نقش‌آفرینی پیروان ادیان توحیدی در فرآیند انقلاب اسلامی و طی سال‌های بعد در جبهه‌های دفاع مقدس، مصداق آشکار این امر و ویژگی متمایز انقلاب ایران است. این روحیه پیوند و اتحاد درونی، با گذشت بیش از چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، همچنان در جامعه ایران، تداوم دارد و هجوم مشکلات ریز و درشت داخلی و خارجی، نتوانسته خدشه‌ای بر ساحت آن وارد سازد؛ چه‌بسا، مستحکم‌تر و مقاوم‌تر از قبل، به مسیر خود ادامه می‌دهد. از همین رو، در آستانه گرامی‌داشت چهلمین سالگرد پیروزی باشکوه انقلاب ‌اسلامی ایران گفت‌وگویی داشتیم با «مارنرسای بنیامین»، مقام مذهبی جامعه مسیحیان آشوری ایران. او در این گفت‌وگو از اشتیاق اقلیت‌های دینی برای گرامی‌داشت پیروزی انقلاب‌اسلامی، جایگاه متعالی امام؟ره؟ و رهبری نزد آشوریان و وحدت پیروان ادیان توحیدی سخن می‌گوید.

رییس قوه‌قضاییه:

عفو 50هزار زندانی در دهه فجر

امیر سیاری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تفاوت ارتش قبل و بعد انقلاب در روی پای خود ایستادن است

انقلاب نیروهای مسلح با پیروزی انقلاب اسلامی

«روی سنگ قبرم بنویسید اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسرائیل را نابود کند»؛ این جمله‌ای معروف از شهید والامقامی است که این روزها او را پدر موشکی ایران می‌خوانیم، یعنی همان شهید حسن طهرانی‌مقدم که در روزهای نخست جنگ ایران و عراق با خودباوری و ایمان به خدا قدم در راهی نهاد تا در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خاری در چشم دشمنان باشد.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با بازیگر نقش عبدالمالک در فیلم «شبی که ماه کامل شد»

تکفیر عشق

با نخستین حضور در سینما نقشی را بازی کرده است که شاید دیگر تا سال‌ها به سراغش نیاید. آرمین رحیمیان که چندین سال در عرصه تئاتر فعال بود، با فیلم «شبی که ماه کامل شد» وارد سینما شد و نقش «عبدالمالک ریگی» را بازی کرد؛ شخصی که سال‌ها در شرق ایران به شرارت پرداخت و در‌نهایت با وجود پشتیبانی‌های امنیتی آمریکا، توسط سربازان گمنام امام‌زمان؟عج؟ دستگیر شد. بازیگر جوان سینمای ایران به قدری خوب نقش این جنایتکار را بازی کرده که هم‌اکنون اهالی سینما او را یکی از امیدهای اصلی سیمرغ می‌دانند. او در نخستین گفت‌وگوی مطبوعاتی خود با روزنامه «صبح‌نو» از سختی‌های کار در فیلم نرگس آبیار می‌گوید.

سر مقاله

آخرین انقلاب بزرگ

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان «دیدن این فیلم جرم‌است» | روایتی تازه از جدال تاریخی آرمان‌ و واقعیت

سیلی رسمی به انگلیس

این روزها مجادله بر سر آرمان و واقعیت دوباره بالاگرفته است. عده‌ای به دنبال احیای آرمان‌های روزهای آغازین انقلاب اسلامی هستند و عده‌ای دیگر عدالت‌خواهی این ایام را فانتزی و ضدقانون می‌دانند. در چنین فضایی آقای رضا زهتابچیان با فیلم «دیدن این فیلم جرم است» به جشنواره فیلم فجر آمده است. فیلمی که تلاش کرده این مجادله را نمایشی و تصویری کند. فیلم سیاسی و پر تنش زهتابچیان، که یادآور فیلم ماندگار ابراهیم حاتمی‌کیا؛ آژانس شیشه‌ای است، از روزهای پیش‌تولید تا امروز که در جشنواره به نمایش درآمده است، مسیری سخت از مخالفت‌ها و سنگاندازی‌ها را پشت سر گذاشته است. مضمون ضدانگلیسی فیلم یکی از نکات برجسته آن‌است که می‌توان عنوان استعاری «سیلی به انگلیس» را در توصیف آن به‌کار برد. در گفت‌وگو با کارگردان اثر ضمن پرس و جو از این دشواری‌ها به سراغ ادعاها، پیش‌فرض‌ها و شعارهای فیلم هم رفتیم. آن‌چنان که فیلم صریح و بی‌پرده حرفش را می‌زند تلاش کردیم قاطع و بدون رودربایستی سؤالات‌مان را بپرسیم. گفت‌وگوی ما با استعداد تازه سینمای ایران را از دست ندهید.

ملکه انگلیس به‌دلیل شورش‌های احتمالی برگزیت مقر خود را تغییر داد

فرار ملکه از باکینگهام

پس از آنکه طرح ترزامی، نخست‌وزیر بریتانیا برای خروج از برگزیت با شکست تاریخی و شرم‌آوری در پارلمان این کشور روبه‌رو شد و پس از آن رأی‌گیری بر بی‌کفایتی دولت ترزامی نیز مطرح شد، اکنون موافقان و مخالفان برگزیت روزهای پرتنشی را در لندن سپری می‌کنند تا آنجا که ملکه بریتانیا به‌دلیل شورش‌های احتمالی برگزیت، مقر خود را تغییر داده است و هزاران پلیس در لندن، مسوول برقراری نظم این شهر شدند.

«صبح‌نو» از سکاندار جدید سلامت کشور گزارش می‌دهد

مرهم «نمکی» بر زخم وزارت بهداشت

روز گذشته آقای سعید نمکی توانست از وکلای ملت رأی اعتماد گرفته و راهی وزارت بهداشت‌و‌درمان شود. با وجود اینکه نمکی 229‌رأی موافق در صندوق آرای خود داشت؛ اما همچنان سرنوشت طرح‌های به‌جا مانده از دوران قاضی‌زاده‌هاشمی که بابت هر کدام‌شان هزاران میلیارد هزینه شده، برای نمایندگان و مردم نامعلوم است. نمکی خود ادعا کرده که طرح تحول سلامت با وجود نوساناتش ادامه‌دار خواهد بود. همچنین آقای ایرج خسرونیا، رییس انجمن جراحان داخلی کشور به «صبح‌نو» می‌گوید: «سعید نمکی هم در وزارت بهداشت سابقه فعالیت داشته و هم در سازمان برنامه‌و‌بودجه. در واقع نمکی هم با بودجه‌نویسی آشناست و هم با خرج‌کردن آن و این نقطه قوتی است که قاضی‌زاده هاشمی از آن بی‌نصیب بود.»

برخوردهای قضایی با محتکران بازار گوشت و اقلام مورد نیاز شهروندان تشدید می‌شود

وضعیت نارنجی در بازار گوشت قرمز

وضعیت بازار گوشت قرمز با وجود افزایش واردات انواع گوشت همچنان ملتهب است. مصداق این التهاب را می‌توان در تفاوت قیمت گوشت در قصابی‌های شمال و جنوب شهر دید. میادین میوه و تره‌بار و برخی مراکز عرضه گوشت وارداتی را با قیمت مصوب و تعیین شده می‌دهند و بسیاری از مردم در صف می‌ایستند تا اگر ممکن بود کیلویی گوشت بخرند. از سوی دیگر مردم انتظار دارند همچنان شاهد کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار باشند.

شماره‌های پیشین