sobhe-no.ir
649
دوشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
8

خبر

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از وضعیت بهبود تغذیه و امنیت غذایی کشور می‌گوید

سفره‌ای که رنگین شد

یکی از مسائلی که این روزها کمتر مورد توجه قرار گرفته وضعیت تغذیه و امنیت غذایی کشور است. پس از انقلاب اسلامی وضعیت تغذیه مردم روز‌به‌روز بهتر شد تا جایی که جمهوری اسلامی از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تقدیر قرار گرفت. چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد. در طول این مدت، نظام اسلامی مراحل دشوار و موانع بسیاری را پشت سر گذاشته است که بی‌شک نهال انقلاب را تنومندتر و مستحکم‌تر از گذشته کرده است. سؤال‌ها و شبهه‌آفرینی‌ها درباره وقوع و چرایی انقلاب اسلامی که در نسل جوان امروز نقش بسته است که ضرورت پاسخگویی به آن‌ها در شرایط فعلی دو چندان باشد. بسیاری از شاخص‌ها در چهل سال اخیر دستخوش تغییر شده که وضعیت تغذیه شهروندان و اقشار جامعه هم یکی از مواردی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای بهبود وضعیت آن تلاش‌های فراوانی انجام شده است.

صبح نو

خبر

تبدیل وضعیت برخی بازنشستگان 
در دستگاه‌های اداری 
رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: برخی از بازنشستگان دستگاه‌های اداری، وضعیت قرارداد خود را تغییر دادند.
آقای ناصر سراج در خصوص آخرین وضعیت اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی، اظهار کرد: ما قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را اجرا کردیم و تقریباً تا جایی که بنده می‌دانم، بازنشسته‌ای که با شرایط قید شده در قانون سر کار باشد، سراغ نداریم. هر جا بازنشسته مشمولی وجود داشته، اقدام کردیم.
رییس سازمان بازرسی کل کشور از رسانه‌ها خواست اگر کسی از مسوولان دولتی را که مشمول این قانون می‌شود و هنوز مشغول به کار است به سازمان بازرسی معرفی کنند. سراج در رابطه با برخی از بازنشستگان، گفت: ممکن است برخی بگویند فلان فرد مشمول هنوز مشغول به کار است، در رابطه با این دسته از افراد باید گفت این‌ها کسانی هستند که وضعیت قرارداد خود را به قرارداد ۶۰ ساعتی تبدیل کردند با این حال بازنشسته بدون مجوز ما سراغ نداریم اما اگر کسی می‌داند اطلاع بدهد. 
 
نگرشی نو برای بازگشت به جوانان شکل گرفته
 اما هنوز کافی نیست
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش‌و‌جوانان گفت: نگرشی نو برای بازگشت به جوانان شکل گرفته است هرچند که هنوز کافی و جامع نیست.
آقای محمدمهدی تندگویان گفت: زمانی که ما بحث جوانان را مطرح می‌کنیم، تنها شامل حال وزارت ورزش و جوانان نیست و بحثی لایحه‌ای است. ای کاش بحث تفکیک شکل می‌گرفت چرا که ما با ۳۳ نهاد در رابطه با جوانان روبه‌رو هستیم. برخی قوانین کلی است مانند قانون تسهیل ازدواج جوانان و ارتباطی با ما ندارد اما ما باز هم در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده‌ایم. اما متأسفانه بحث اجرایی این قانون دچار مشکل است و ما نیز به آن معترض هستیم. وی افزود: تنها راه‌حل نجات و پیشرفت کشور بازگشت و توجه به جوانان است. وجود گروه مشاوران جوان در کنار مدیران و نگرش آن‌ها در مسائل موجب نجات کشور خواهد شد، چراکه بدنه کشور نیاز به نوسازی دارد و در غیر این صورت کشور به سوی آبادانی و نجات، نخواهد رفت. 
 
پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی‌از فروردین 98
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از عدم اعتبار کارت‌های ملی قدیمی‌از اول فروردین‌ماه ۹۸ خبر داد و گفت: کسانی که هنوز نسبت به ثبت‌نام و دریافت کارت‌ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند تا پایان سال جاری فرصت دارند در این زمینه اقدام کنند. آقای سیف‌الله ابوترابی با اشاره به آخرین آمار ثبت‌نام از هموطنان برای دریافت کارت‌ملی هوشمند اظهار کرد: تاکنون 48 میلیون نفر از مردم با مراجعه به سامانه ثبت احوال اقدام به ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی هوشمند کرده‌اند. وی گفت: از 48 میلیون نفری که اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند، 44 میلیون کارت‌ملی هوشمند صادر شده است و از این تعداد تاکنون 43 میلیون و 500 هزار کارت در اختیار افراد قرار گرفته است.
ابوترابی درباه به تعویق افتادن صدور کارت‌های ملی هوشمند تولید داخل متذکر شد: با توجه به برخی از تست‌های مورد نظر و عدم آماده شدن مراحل تولید، متأسفانه فرایند صدور این‌گونه کارت‌ها با کمی‌تأخیر روبه‌رو شد که تلاش می‌شود این بازه زمانی در آینده جبران شود. فرایند صدور کارت‌ملی هوشمند هم‌اکنون 
در دو هفته انجام می‌شود.
 
جدال دو عضو شورای شهر تهران 
بر سر  روشن و خاموش کردن کولر
دو عضو شورای شهر تهران (حجت نظری و زهرا صدراعظم نوری)‌ در جلسه علنی امروز شورا، بر سر خاموش و روشن کردن کولر مشغول «جدال لفظی» با یکدیگر شدند!
حواشی شورای پنجم شهر تهران همچنان ادامه دارد و در جلسات متعدد این حواشی دست از سر اعضای شورای شهر تهران بر نمی‌دارد و ظاهراً اعضای شورای شهر نیز تمایل زیادی به این حواشی دارند. صبح دیروز نیز در جریان صد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر تهران، این بار «سیستم گرمایشی» باعث ایجاد حاشیه‌ای دیگر شد. اعضای شورای شهر تهران که امروز میزبان آقای حناچی شهردار تهران بودند و شهردار تهران لایحه بودجه 98 شهرداری تهران را تقدیم هیأت رییسه شورای شهر تهران کرد. البته در جلسه امروز، درگیری لفظی بین آقای حجت نظری و خانم زهرا صدر اعظم نوری بر سر روشن شدن و خاموش شدن مداوم کولر صحن شورای شهر تهران در گرفت! زهرا صدر اعظم نوری نسبت به روشن کردن مداوم کولر از سوی حجت نظری واکنش نشان داد و خطاب به وی گفت: چرا شما این‌قدر اصرار دارید که کولر را خاموش و روشن کنید؟! 
این در حالی بود که آقای محسن‌هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران نیز که جدل‌ها و رفتارهای اعضای شورای شهر تهران را همیشه به شوخی می‌گیرد، خطاب به خانم ناهید خداکرمی، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: شما بهتر است آقای نظری را به یک دکتر ببرید!

captcha
شماره‌های پیشین