sobhe-no.ir
649
دوشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
14

خبر

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دبیر اولین جایزه زبان فارسی در سینمای ایران

«فارسینما»؛ جایزه‌ای برای استفاده «بجا» از زبان

جایزه‌های بخش تجلی اراده ملی جزو بی‌اهمیت‌ترین و کسل‌کننده‌ترین بخش‌های جشنواره فیلم فجر است. این جایزه‌ها توسط نهادها و ارگان‌های دولتی و تنها به‌خاطر پر کردن گزارش‌های بخش فرهنگی ادارات اهدا می‌شود. اما امسال جایزه‌ای با عنوان جالب و بامزه «فارسینما» به این بخش اضافه شده است؛ جایزه‌ای که توسط یک انجمن مردم‌نهاد با عنوان انجمن ویرایش به فیلمی اهدا می‌شود که بیشترین توجه را به زبان فارسی و کاربردهای زبانی کرده باشد. برای آشنایی با این جایزه جدید با آقای مهدی صالحی، دبیر انجمن ویرایش گفت‌وگو کردیم؛ گفت‌وگویی از جنس فرهنگ و توجه به زبان که مادر فرهنگ است.

صبح نو

خبر

برخورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 با تخلف از مجوزها
حمید عسگری تعلیق شد 
در روزهای گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که مربوط به کنسرت حمید عسگری است. 
در این کنسرت نوازنده زنی که به‌ روی صحنه حضور دارد، تک‌خوانی می‌کند. 
دفتر موسیقی وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای فعالیت گروه و مؤسسه برگزار‌کننده کنسرت حمید عسگری را به حالت تعلیق درآورد. 
دفتر موسیقی وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی، روز شنبه، سیزدهم بهمن‌ماه با انتشار اطلاعیه‌ای فعالیت گروه و مؤسسه برگزار‌کننده کنسرت حمید عسگری را به حالت تعلیق درآورد. در این اطلاعیه آمده است: «با توجه به تخلفات گروه حمید عسگری از مجوز در اجرای اخیر، شورای رسیدگی به اجرای صحنه‌ای، موضوع را بررسی می‌کند و تا زمان بررسی و تصمیم‌گیری، فعالیت گروه و مؤسسه برگزارکننده به حالت تعلیق درمی‌آید.»
 برخی از شنیده‌ها و تصاویر منتشر شده حاکی از آن است که در یکی از کنسرت‌های اخیر حمید عسگری، نگین پارسا، نوازنده گیتار به تک‌خوانی پرداخته است که گویا چنین اقدامی بدون دریافت مجوز نهادهای قانونی بوده است.
 حال باید دید تکلیف حمید عسگری پس از تخلفاتش چه خواهد شد. شاید او برای مدت یک سال ممنوع‌الفعالیت شود یا اینکه این مدت به بیش از یک سال برسد. 
گفتنی است پیش از این دفتر موسیقی وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی مهدی یراحی را به علت تخطی از موارد ذکر شده در مجوز موزیک ویدیوی «پاره سنگ» با محرومیت مواجه کرده بود.
 بر این اساس به نظر می‌رسد دفتر موسیقی وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی تلاش‌های تازه‌ای برای برخورد قاطع با تخلفات آغاز کرده است.
 
آرمیتا، دختر شهید رضایی‌نژاد پس از تماشای فیلم «دیدن این فیلم جرم است» پرسید:
چرا این‌قدر مراعات مرد کچله رو می‌کردند؟
 در چند روز برگزاری جشنواره فیلم فجر، «دیدن این فیلم جرم است» با اشتیاق، هیاهو و استقبال بسیاری از مخاطبان، هنرمندان و منتقدان مواجه شده و سانس‌های فوق‌العاده‌ای را هم نصیب خود کرده است. 
یکی از واکنش‌های جالب توجه فیلم بازماندن مادر آرمیتا، همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد، دانشمند هسته‌ای از پاسخ به دخترش درباره چرایی اتفاقات درون فیلم است. 
وی پس از تماشای فیلم «دیدن این فیلم جرم است» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «از حوزه هنری که بیرون آمدم، آرمیتا پرسید: مامان چرا با این مرد کچله این‌طور مراعات می‌کردن؟ گفتم: مامان داستان این فیلم داستان تقابل آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی است. 
از ابتدای انقلاب تا الآن این تقابل بوده. برای آرمیتا تعریف کردم یکی از بندهایی که در شروع مبارزات انقلابی در سال‌۱۳۴۲ به رهبری امام خمینی از طرف ایشان به‌شدت مورد اعتراض قرار گرفت؛ قرارداد کاپیتولاسیون بود و برایش توضیح دادم چه قراردادی بود. گفت: مامان آخه الآن که دیگه قرارداد کاپیتولاسیون نداریم. واقعیت این بود که نتوانستم قانعش کنم، چون خودم هم قانع نشدم. آن‌قدر بار عاطفی فیلم بالا بود و تأثیرگذاری‌اش زیاد که هنوز ذهنم درگیر فیلم است. تنها انتقادم فعلاً -تا از این فضای احساسی فیلم بیرون بیاییم- آغاز فیلم است که می‌توانست قوی‌تر باشد!روایتی شبیه آژانس شیشه‌ای، ولی بر مبنای مسائل روز، مسائلی که هر انسان عدالت‌جویی را با خودش همراه می‌کند! از احساسات آرمان‌گرایانه که بیرون آمدم با نگاهی واقع‌گرایانه فیلم را دوباره در ذهن خودم تحلیل می‌کنم!»

captcha
شماره‌های پیشین