sobhe-no.ir
649
دوشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
1
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از وضعیت بهبود تغذیه و امنیت غذایی کشور می‌گوید

سفره‌ای که رنگین شد

یکی از مسائلی که این روزها کمتر مورد توجه قرار گرفته وضعیت تغذیه و امنیت غذایی کشور است. پس از انقلاب اسلامی وضعیت تغذیه مردم روز‌به‌روز بهتر شد تا جایی که جمهوری اسلامی از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تقدیر قرار گرفت. چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد. در طول این مدت، نظام اسلامی مراحل دشوار و موانع بسیاری را پشت سر گذاشته است که بی‌شک نهال انقلاب را تنومندتر و مستحکم‌تر از گذشته کرده است. سؤال‌ها و شبهه‌آفرینی‌ها درباره وقوع و چرایی انقلاب اسلامی که در نسل جوان امروز نقش بسته است که ضرورت پاسخگویی به آن‌ها در شرایط فعلی دو چندان باشد. بسیاری از شاخص‌ها در چهل سال اخیر دستخوش تغییر شده که وضعیت تغذیه شهروندان و اقشار جامعه هم یکی از مواردی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای بهبود وضعیت آن تلاش‌های فراوانی انجام شده است.

صلاح فحص، نماینده جنبش أمل لبنان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

انقلاب اسلامی مسأله فلسطین را احیا کرد

آرمان استکبارستیزی انقلاب اسلامی ایران که برخاسته از تعالیم اسلام است، با وجود انبوه تبلیغات غربی، خیلی زود جای خود را در میان ملت‌های مسلمان و حتی غیرمسلمان، باز کرد. روشنگری‌های امام خمینی ؟ره؟ و سپس جانشین صالح ایشان، آیت‌الله خامنه‌ای، باعث شد تا آن‌ها، به‌ویژه در غرب آسیا، برای مقابله با استکبار آمریکا، روحیه و انگیزه پیدا کنند. بدین ترتیب هسته‌های مقاومت در فلسطین، لبنان، عراق، یمن، بحرین و برخی دیگر از کشورها شکل گرفت و به مقابله با سلطه‌گری و چپاول آمریکا و متحد پلیدش، رژیم صهیونیستی پرداختند، همچنان‌که امروز شاهد پیروزی جریان‌های ضدآمریکایی و ضد صهیونیستی دربرخی از کشورهای منطقه همچون لبنان هستیم. در همین زمینه گفت‌وگویی داشتیم با آقای«صلاح فحص» نماینده جنبش أمل لبنان در تهران.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دبیر اولین جایزه زبان فارسی در سینمای ایران

«فارسینما»؛ جایزه‌ای برای استفاده «بجا» از زبان

جایزه‌های بخش تجلی اراده ملی جزو بی‌اهمیت‌ترین و کسل‌کننده‌ترین بخش‌های جشنواره فیلم فجر است. این جایزه‌ها توسط نهادها و ارگان‌های دولتی و تنها به‌خاطر پر کردن گزارش‌های بخش فرهنگی ادارات اهدا می‌شود. اما امسال جایزه‌ای با عنوان جالب و بامزه «فارسینما» به این بخش اضافه شده است؛ جایزه‌ای که توسط یک انجمن مردم‌نهاد با عنوان انجمن ویرایش به فیلمی اهدا می‌شود که بیشترین توجه را به زبان فارسی و کاربردهای زبانی کرده باشد. برای آشنایی با این جایزه جدید با آقای مهدی صالحی، دبیر انجمن ویرایش گفت‌وگو کردیم؛ گفت‌وگویی از جنس فرهنگ و توجه به زبان که مادر فرهنگ است.

«صبح‌نو» میزگردی را درباره فُرم نَرم انقلاب اسلامی ایران با حضور علی انتظاری، سجاد صفارهرندی و میثم مهدیار برگزار کرد

صلح‌آمیزترین انقلاب جهان

چهل سال است که در فضای حکومت پس از انقلاب اسلامی در ایران زندگی می‌کنیم. این پدیده آن‌چنان به ما نزدیک است و با آن انس داریم که شاید نتوانیم از آن فاصله بگیریم و درباره‌اش تأمل کنیم. اینجاست که جامعه‌شناسی بومی می‌تواند از انقلاب آشنایی‌زدایی کند و ابعاد گوناگون آن را برای ما بازشناسی و چراغ راه آینده انقلاب کند. به همین منظور میزگردی با حضور آقایان علی انتظاری؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی،سجاد صفارهرندی؛ دانش‌آموخته دکترای جامعه‌شناسی و میثم مهدیار؛ دانش‌آموخته دکترای جامعه‌شناسی برگزار کردیم.

سر مقاله

ساختار فعال

پس از گذشت 26سال از ماجرای میکونوس، کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» روایت ایرانی از این واقعه را فاش کرد

چه کسی در میکونوس شلیک کرد

پس از واقعه میکونوس و پایان دادگاه آن، کتاب‌های نسبتاً زیادی درباره این مسأله نوشته شد؛ اما در ایران به غیر از فصلی از یک کتاب دیگر به ماجرا اشاره نشده است. کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» اولین اثر ایرانی است که از زاویه نگاه متهم اصلی ماجرا نوشته و منتشر شده است و از این جهت اثری بسیار مهم به شمار می‌رود.

گزارش«صبح‌نو»ازتوان‌تولیدتندیس‌فجردرکشور

«سیمرغ»را به‌ایران بازگردانید

چند روز قبل از آغاز به کار جشنواره فیلم فجر، مثل همیشه حواشی مختلفی به وجود آمد که یکی از آن‌ها متفاوت از موارد دیگر بود.

«صبح‌نو» مصوبه مجلس برای اخذ مالیات از بانک مرکزی را در گفت‌و‌گو با کارشناسان بررسی کرد

کش‌و‌قوس‌های درآمد ارزی بانک مرکزی

ارز موضوعی است که همیشه باعث اخلال در برخی برنامه‌ریزی‌های کشور شده؛ اما این بار نه خود ارز و نه بحث ورود و خروج آن مطرح است، بلکه صحبت از قیمت خرید و فروش و سودی است که از طریق آن به‌دست می‌آید؛ آن هم نه سودی که در بازار آزاد و توسط مردم به‌دست می‌آید، بلکه سودی که یک نهاد دولتی با افزایش نرخ ارز کسب می‌کند.

بودجه تخصیص یافته به حوزه ورزش و جوانان چگونه محقق و خرج خواهد شد

برنامه‌ریزی برای سرانه 6 هزار تومانی

روزگار جوانی دوره‌ای از زندگی هر فردی است که همیشه مورد سفارش بزرگ‌ترها بوده تا تلف نشود. بسیاری از مردان و زنان پا به سن گذاشته به جوانان سفارش می‌کنند که از هر لحظه زندگی خود به درستی استفاده کنند. این انگیزه نیز در جوانان وجود دارد اما برخی مشکلات موجود که تقریباً منشأ بیشتر آن‌ها نیز شرایط اقتصادی است موجب می‌شود که استعدادها و ظرفیت‌های موجود در جامعه جوان کشور آن‌طور که بایدبه نتیجه نرسد.

با وجود نبود بودجه، شیر مدارس از بازار سر در آورد

پاکت خالی هم به دست بچه‌ها نرسید

وزیر آموزش‌و‌پرورش در آبان‌ماه و در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که چرا شیر مدارس توزیع نشد، گفته بود: «پول هنوز نیامده است، تا نیاید نمی‌توان توزیع شیر را شروع کرد؛ اما امیدواریم تخصیص صورت گیرد و به محض تخصیص اعتبار، توزیع آغاز می‌شود.» از آن روز تا امروز بودجه توزیع شیر مدارس هنوز اختصاص نیافته است و به‌رغم همه شعارها و هشدارهایی که برای مصرف شیر از سمت مسوولان بهداشتی و درمانی و خود آموزش‌و‌پرورش وجود دارد، بچه‌ها تا امروز نتوانسته‌اند با خیال راحت منتظر نوشیدن شیر باشند! اما جالب است که با این وجود شیر مدارس راه خود را به بازار و سوپرمارکت‌ها پیدا کرده است.

دهقان: دولت موظف به بازگرداندن ثروت نامشروع به بیت‌المال است

طرحی برای نجات بیت‌المال

تفوق جو آرمان‌خواهانه در سال‌های نخستین آغاز به کار نظام جمهوری اسلامی، خود به خود مانع از آن می‌شد تا مسوولانِ عمدتاً جوانِ آن سال‌ها، اوهام مغشوش درباره بیت‌المال پیدا کنند. انتشار اخباری مبنی بر دریافت حقوق‌های نجومی از سوی تعدادی از مسوولان طی سال‌های اخیر، همگان را دچار نوعی بهت و البته یأس کرد؛ همین مسأله، سال گذشته، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا جهت جلوگیری از انباشت اموال نامشروع توسط برخی مسوولین، طرحی با قید دو فوریت، تقدیم هیأت رییسه‌مجلس کنند. در این گزارش به بررسی این طرح نافرجام که البته روز گذشته، خبر رأی یک فوریت آن منتشر شد، خواهیم پرداخت.

شماره‌های پیشین