sobhe-no.ir
563
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
8

خبر

گزارش میدانی «صبح‌نو» از حضور زائران عراقی در مشهد مقدس

دل در گرو «رضا»داریم

«السلام علیک یا علی‌ابن موسی‌الرضا» با لهجه غلیظ عربی سلامی می‌دهد و از در باب‌الرضا وارد صحن جامع رضوی می‌شود تا به زیارت امام هشتم برود. فؤاد به همراه خانواده‌اش از عراق برای زیارت قم و سپس مشهد به ایران سفر کرده است. حال خوشی دارد و با قدم‌های مطمئن به سمت داخل حرم می‌رود. او می‌گوید ما هم مانند ایرانیان که عاشق زیارت امام حسین؟ع؟ و حضرت ابوالفضل ؟ع؟ هستند، عاشق زیارت امام رضا؟ع؟ هستیم. مسافران این روزهای شهر مقدس مشهد بیشتر زائران خارجی هستند که از کشورهایی چون عراق، بحرین، کویت، پاکستان و حتی هند به این شهر آمده‌اند. تعداد کمی هم مسافران ایرانی از شهرهای مختلف هستند که در روزهای ابتدایی مهرماه برای زیارت به مشهد آمده‌اند.

صبح نو

خبر

سرنوشت  نامعلوم ۱۳۰۰میلیارد اوراق مشارکت مترو  
 رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۱۳۰۰‌میلیارد تومان اوراق مشارکت برای مترو همچنان در حال پیگیری است.  آقای محسن هاشمی در حاشیه جلسه دیروز شورای شهر تهران با اشاره به این مطلب، اظهار داشت: «در این زمینه قرار شد شهرداری تهران به مبلغ ۱۳۰۰میلیارد تومان از اوراق مشارکت استفاده کند اما با توجه به بدهی شهرداری به بانک‌ها متاسفانه بانک‌ها در این زمینه همکاری لازم را انجام نمی‌دهند و از پرداخت این اوراق مشارکت پرهیز می‌کنند.  از ۲۰۰۰میلیارد تومان اوراق مشارکت تا به امروز ۷۰۰میلیارد تومان در اختیار شهرداری قرار گرفته که البته ۱۳۰۰ میلیارد تومان در بانک‌های سپه و صادرات در حال پیگیری است که امیدواریم به سرانجام برسد.» این در حالی است که آقای علی امام، مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه درباره جزئیات این مجوز به فارس گفت: «شهرداری سال گذشته مجوز انتشار 2000میلیارد تومان  اوراق مشارکت را از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور گرفت،این 2000 میلیارد تومان، 1000 میلیارد مختص خط 7 و 1000 میلیارد برای خط 6 بود.» وی ادامه داد: «مجوزهای لازم برای کلانشهرها در روز 28 اسفند ماه سال گذشته صادر شد و متروی تهران توانست بانک عاملی برای انتشار این اوراق پیدا کرده و بانک شهر عاملیت 700 میلیارد تومان از این اوراق را قبول کرد و در نوبت نخست انتشار که همان 28 اسفند بود، رقمی جزئی فروخته شد. انتشار 700 میلیارد انجام شد و پس از آنکه این اوراق خریداری نشد، در روز پایانی کل اوراق توسط بانک منتشرکننده به‌صورت بلوکی خریداری شد.»
 
رشد طلاق در کشور متوقف شد
رییس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: رشد جهشی طلاق طی سه تا چهار سال اخیر متوقف شده و امروز شاهد کنترل آمار طلاق در کشور هستیم.
آقای تقی رستم‌وندی گفت: خانواده یکی از مسائل زیربنایی در حوزه آسیب‌های اجتماعی است و مانند نظام آموزش‌و‌پرورش، بحث سبک زندگی مسائل خانواده برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و امروز از آخرین آمار مرتبط با طلاق مطلع شدیم که در این جلسه سازمان ثبت احوال روند چهار سال اخیر را در این حوزه اطلاع‌رسانی کردند و نتیجه این است که رشد جهشی طلاق طی سه تا چهار سال اخیر متوقف شده و امروز شاهد کنترل آمار طلاق در کشور هستیم.
وی در ادامه صحبت‌هایش به ارائه آمار طلاق از سال ۹۲ تا ۹۶ پرداخت و گفت: در سال ۹۲ جمعاً ۱۶۸ هزار و ۴۲۲ واقعه طلاق، سال ۹۳  ۱۷۵ هزار و ۲۵۵ مورد، سال ۹۴ این واقعه ۱۷۳ هزار و ۷۶۷ مورد، سال ۹۵ میزان طلاق ۱۷۴ هزار و ۳۹۲واقعه و در سال گذشته ۱۷۶ هزار و ۹۲۲ واقعه طلاق در کشور ثبت شده است. شاخصی که برای ما اهمیت دارد و آن هم شاخص طلاق زنان متأهل است، کاهش یافته است.
 
اعلام جدول شهریه سرویس مدارس؛ به زودی
مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران از ارسال مصوبه‌ای به آموزشگاه‌های ابتدایی در تهران خبر داد که بر اساس آن اگر آموزشگاهی به جز همان آزمون‌های معلم در کلاس درس، از دانش‌آموزان آزمون دیگری بگیرد، مجوز آن آموزشگاه لغو می‌شود.
آقای باقری گفت: بحث‌های اقتصادی، محیط‌زیستی، آسیب‌های اجتماعی و بحث‌های مطرح روز مسائلی است که با پیشگیری قابل حل است و در این زمینه می‌توان به آموزش‌و‌پرورش رجوع کرد و برای پیشگیری قبل از درمان از آن کمک گرفت. وی با اشاره به اینکه تمام مسائل کشور با آموزش صحیح حل می‌شود، گفت: خانواده و مدرسه کارخانه‌های تربیت صحیح هستند و تا زمانی که این دو رکن از وضعیت نامناسبی برخوردارند وضعیت در تمام زمینه‌ها نیز بدین گونه است. وی در رابطه با بحث کمبود معلم در تهران گفت: تهران جزء فقیرترین نقاط کشور از لحاظ برخورداری از تعداد کارمند و فرهنگیان است و می‌توان گفت که تناسب تعداد استاد به دانش آموز در تهران یک به ۱۹ است اما این مسأله که گفته می‌شود در‌حال‌حاضر برخی از کلاس‌های درسی بدون حضور معلم مانده‌اند به این دلیل است که ما در تهران بیش از ۴۰۰۰ مدرسه و ۲۵ هزار کلاس درسی داریم؛ برخی موارد عدم حضور معلمان در کلاس درس مسأله‌ای طبیعی است که ممکن است در طی سال یا حتی آخر سال نیز اتفاق بیفتد، چون ما ۶۰ هزار پرسنل داریم و اینکه زمان‌هایی پیش می‌آید که این افراد بیمار می‌شوند یا به مرخصی می‌روند.
 
صف «سزارین» در بیمارستان‌های خصوصی 
برای تولدهای تقویمی
معاون کل وزارت بهداشت از افزایش زایمان سزارین در برخی تاریخ‌های خاص در بیمارستان‌های خصوصی انتقاد و عوارض زایمان زودرس را تشریح کرد.
آقای ایرج حریرچی با اشاره به تمایل والدین برای تولد نوزادشان در برخی تاریخ‌های خاص، گفت: متاسفانه در تاریخ‌های خاص مثل 6/6/96 و بعضی روزهای مناسبتی، آمار سزارین در کشور بنا به درخواست بعضی خانواده‌ها و اجابت بعضی متخصصین در بعضی بیمارستان‌های خصوصی به طرز قابل توجهی از چند 10‌درصد حتی تا چند برابر بالا می‌رود. وی با اشاره به آمار زایمان سزارین در کشور و همچنین رایگان کردن زایمان طبیعی در قالب طرح تحول نظام سلامت به منظور ترویج این روش زایمانی، افزود: متاسفانه با وجود اقدامات انجام شده، نسبت زایمان سزارین در کشور ما هنوز نسبت به استانداردهای علمی بسیار بالاست و حدود 49‌درصد زایمان‌ها را شامل می‌شود. اقدامات فرهنگی انجام شده برای خانواده‌ها و همچنین برنامه‌های آموزشی لحاظ شده برای پزشکان، پاسخ زیادی حاصل نکرده و همچنان نسبت زایمان سزارین در کشور بالاتر از استانداردهای علمی است.

captcha
شماره‌های پیشین