sobhe-no.ir
563
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
7
«صبح نو» از آخرین تقلب‌های عجیب بازار لوازم خانگی گزارش می‌دهد

تولید در تهران، فروش در بانه!

با افزایش 100‌درصدی قیمت لوازم خانگی و کاهش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه، اقبال به سمت بازارهای مرزی نظیر بانه و جوانرود بیشتر از هر زمان دیگری شده است. سودجویان نیز فرصت را غنیمت شمرده و به روش‌های عجیب و غریبی برای کلاهبرداری از مردم بینوا متوسل شدند. کالاهای درجه چندمی که در زیرپله‌های تهران تولید می‌شود راهی بازارهای مرزی می‌شود و به اسم اجناس خارجی به چند برابر قیمت به مردم فروخته می‌شود.

به بهانه روز جهانی سالمندی

ستارگانی که هنوز پر فروغ‌اند

یادداشت علیرضا عزیزی

صبح نو

به بهانه روز جهانی سالمندی

ستارگانی که هنوز پر فروغ‌اند

یادداشت علیرضا عزیزی

پدیده سالمندی، رخدادی اجتناب‌ناپذیر و در آینده، نزدیک خواهد بود، که همچون زلزله‌ای اجتماعی بر جامعه و زندگی عامه مردم فرود خواهد آمد که همانند شکل طبیعی آن دارای دامنه اثرات گسترده‌ای است و البته برخلاف آن قابل پیش‌بینی نیز هست و تا اندازه‌ای امکان شناسایی پیامدها و کاهش اثرات آن نیز وجود دارد. بنابر پیش بینی‌ها، در 30سال آینده، حدود یک سوم جمعیت کشورمان سالمند  بالای 60 سال- خواهد بود، پدیده‌ای که هم اکنون حدود 10 درصد است.
یک جامعه سالمند، ماهیتی به مراتب متفاوت از یک جامعه جوان، یعنی آنچه امروز هنوز هستیم، دارد. جامعه جوان، جامعه‌ای مولد و سازنده است که بیش از آن که امکانات و تسهیلات بخواهد، بازدهی و انرژی دارد. در آن جمعیت گسترده‌ای در حال فعالیتند، تا اقلیت غیرفعالی  کودکان، نوجوان، سالمندان- از تسهیلات و امکانات مناسب زندگی برخوردار شوند. حال آنکه جامعه سالمند، جامعه‌ای غیرمولد، کم‌انرژی و غیرفعال است که بیش از آن که آفریننده باشد، نیازمند تسهیلات و امکانات بسیار برای بقاء خود است و در آن جمعیت کوچکی فعالند تا اقتضائات و نیازهای جمعیت گسترده غیرفعالی را برآورده کنند.
جدای از آن که چنین جامعه‌ای نیازمند تسهیلات گسترده در حوزه‌های پزشکی، بیمه، خدمات رفاهی، حمل و نقل و ... است که احتمالاً در این‌باره صحبت بسیار شده است، باید به نکات ریشه‌ای‌تری که در روانشناسی اجتماعی چنین جامعه‌ای قابل شناسایی است، نیز اشاره داشت. جامعه سالمند، جامعه‌ای است محافظه‌کار، که کمتر ریسک می‌پذیرد، تحول، پیشرفت و تغییر در آن به کندی صورت می‌گیرد، پس‌انداز و انباشت سرمایه  به جای سرمایه‌گذاری و تولید  در آن از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار است.
جامعه سالمند، جامعه ایستاتری است که در آن، نه تنها تحول اقتصادی، که تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز با کندی و موانع بیشتری همراه است، لذا جامعه در صورت بروز بحران‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی یا اجتماعی از توان و انرژی کمتری برای برون‌رفت از آن برخوردار است و لذا جامعه زمان طولانی‌تری را برای بهبود و اصلاح خود صرف می‌کند تا دوباره بتواند به چرخه مثبت تولید و بازتولید شیوه زیست مطلوب بازگردد. 
در وضع موجود، جامعه ما با مسأله و چالش حضور گسترده مسوولان و مدیران سالمند در رده‌های بالای تصمیم‌گیری مواجه است که امکان تغییر در حوزه‌های مختلف را با کندی و مانع همراه کرده است، 
حال آن که در آیند‌ه‌ای نزدیک، این بدنه جامعه است که از انرژی کافی برای تغییر برخوردار نخواهد بود، حتی اگر سیاست‌های کلی، در راستای توسعه و پیشرفت طراحی شده باشند. 
از سویی دیگر، جامعه سالمند، با پدیده شکاف بین نسلی و تفاوت در ارزش‌ها و هنجارهای نسل جدید با گذشتگان بیش از جامعه امروزی‌مان درگیر خواهد بود. در جهان امروز که تغییرات سریع در سبک زندگی 
جزء لاینفکی از آن محسوب می‌شود، جامعه سالمندی که نتواند با تغییرات لازم خود را همراه کند، از جوانانی که ظرفیت و گرایش بیشتری برای جذب ایده‌های تازه درباره زندگی دارند، عقب می‌ماند و باعث گسترش هر چه بیشتر شکاف فرهنگی و اجتماعی میان نسل‌ها می‌شود، که همین امر انزوا، تنهایی و طرد اجتماعی سالمندان و تزلزل بنیاد خانواده را با خود به همراه خواهد داشت. 
بدین ترتیب، جامعه سالمند آینده، که از توان کمتری برای بازتولید شیوه زیست مطلوب برای خود برخوردار است، در سطوح پایین‌تری از امکان‌های زندگی مجبور به زیست است لذا از نشاط اجتماعی و رضایت از زندگی کمتری نیز برخوردار خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین