sobhe-no.ir
563
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
6

اتهام ۷۰متهم صندوق ذخیره فرهنگیان مشخص شد

مشکلات ارزی دامن دانشجویان خارج از کشور را هم گرفت

تخصیص ارز دانشجویی ساماندهی می‌شود

تحصیل در خارج از کشور به یکی از اهداف اصلی جوانان بدل شده است هدفی که امروز با مشکلات زیادی روبه‌روست، در حال حاضر کسانی که روی نیمکت دانشگاه‌های خارج از کشور نشسته‌اند، با گرانی ارز مواجه شده‌اند و ادامه کار برایشان سخت شده است، طرح ارز دانشجویی هم نتوانسته مشکلات آن‌ها را بکاهد به گونه‌ای که خیلی از این افراد به‌دلیل ناتوانی در تأمین باقی مانده مخارج ارزی تحصیل و زندگی مجبور به رها کردن درس و بازگشت به کشور هستند.

صبح نو

اتهام ۷۰متهم صندوق ذخیره فرهنگیان مشخص شد

رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اتهام ۷۰ متهم صندوق ذخیره فرهنگیان را مشارکت در تحصیل مال نامشروع و کلاهبرداری عنوان کرده است.
صندوق ذخیره فرهنگیان از جمله مؤسسات اقتصادی است که بخشی از سرمایه آن از طریق برداشت سهمی از حقوق ماهانه فرهنگیان عضو و بخشی نیز از طریق کمک دولت با هدف و اندیشه ارتقای معیشتی و رفاه فرهنگیان و طرح افزایش قدرت مالی بازنشستگان این وزارتخانه در سال‌۷۴ ایجاد شده است.
شهریور ماه سال‌۹۵ بود که زمزمه فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان که ابتدا هشت‌هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شد، شنیده شد و آذرماه ۹۵ کمیته‌ای در مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی و تهیه گزارش از ابعاد این تخلفات تشکیل شد. آقای جبار کوچکی‌نژاد، رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان مهرماه سال گذشته در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: نتیجه تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه در گزارشی 4 هزار ‌صفحه‌ای آماده و تنظیم شده است. وی افزود: ۱۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان تخلف بانک سرمایه نهایی شد و تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های اقماری آن در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که مجموعاً حدود ۱۵‌هزار میلیارد تومان می‌شود.

سخنگوی قوه‌قضاییه: تخلفی به این بزرگی در یک بانک ندیده بودم
سوم بهمن‌ماه ۹۵ حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در صد و هفتمین نشست خبری خود در ارتباط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه اظهار داشت: این پرونده هر چه جلوتر می‌رود تخلفات گسترده و زیادتری در آن دیده می‌شود که جا دارد دولت و بانک مرکزی این موضوع را آسیب‌شناسی جدی کنند. وی افزود: دولت و بانک مرکزی آسیب‌شناسی کند که چرا این مسائل رخ داده و چه اقدامی انجام دهند که دیگر تکرار نشود. قوه‌قضاییه با زحمت اقدامات لازم را انجام داده و متهم را دستگیر می‌کند ولی اکثر آسیب‌شناسی نشود موضوع تکرار می‌شود همچنین پرونده جای عبرت دارد و باید بنگرند که چه 
رخ داده است.
سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه این مقدار تخلف را یکجا برای یک بانک ندیده بودم، افزود: چند هزار میلیارد تومان در این پرونده در اختیار تعداد معدودی از افراد بدون تضمین برای وصول قرار گرفته و همه این مسائل برخلاف مقررات بانکی و تجاری است. وی در نشست دیگری عمده تخلفات این صندوق را مربوط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ دانسته بود.
سخنگوی قوه‌قضاییه 22 فروردین‌ماه امسال اظهار کرد: در مورد صندوق فرهنگیان هم برای ۳۰ نفر تشکیل پرونده شده و به‌زودی برای عوامل اصلی آن کیفرخواست صادر می‌شود. اما در پیچ و خم رسیدگی به پرونده عریض و طویل صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه، آقای عباس پوریانی، رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، امروز از ارجاع پرونده متهمان پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان به دادسرا خبر داد. وی افزود: این پرونده ۷۰‌متهم دارد که تحقیقات پرونده سه ماه قبل انجام شده است و در‌حال‌حاضر پرونده این متهمان به شعبه رسیدگی‌کننده ارجاع شده که البته قاضی رسیدگی کننده نقایصی را در پرونده مشاهده کرد، لذا پرونده برای رفع نقص به دادسرا ارجاع شده است.
رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران گفت: مشارکت در تحصیل مال نامشروع و کلاهبرداری از اتهامات این متهمان است و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۶۴ مجتمع قضایی امور اقتصادی ارجاع شده است.
هرچند رسیدگی به پرونده‌ای با ابعاد و پیچیدگی صندوق ذخیره فرهنگیان نیازمند دقت زیادی است اما با توجه به اینکه زوایای مختلف آن با اعتماد و سرمایه حدود یک میلیون معلم شاغل و چندین هزار فرهنگی بازنشسته در ارتباط است و از آغاز رسیدگی‌ها هم مدت کمی‌ نمی‌گذرد، به نظر می‌رسد تعجیل در رسیدگی و اطلاع‌رسانی دقیق در مورد آن می‌تواند به بازسازی این اعتماد 
کمک کند.

captcha
شماره‌های پیشین