sobhe-no.ir
563
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
4
گزارش یورونیوز از تورقوزآباد

نتانیاهو را سر کار گذاشته‌اند!

اروپا همچنان وقت‌کشی می کند

التیماتوم ظریف

«در صورت ناکارآمد بودن مکانیسم ویژه کشورهای اروپایی برای حفظ «برجام»، ایران ممکن است از این توافق هسته‌ای خارج شود.» این جدیدترین تهدید و التیماتوم وزیرامورخارجه ایران به طرف اروپایی توافق هسته‌ای است.

بعد از دوماه مسوول ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور انتخاب شد

رحمانی فضلی؛ سخنگوی سه قوه

شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در جلسه 23‌مردادماه خود تصمیم گرفتند که ستادی به نام «اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» به‌منظور مقابله با جنگ روانی و مسائل اقتصادی تشکیل شود. لذا سیاست‌های کلان اطلاع‌رسانی توسط اعضای بررسی و اعضای جلسه ساختار، اهداف و مأموریت‌های ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور برای مقابله با هرگونه جنگ روانی و التهاب آفرینی در بازار و اقتصاد کشور را تصویب کرد.

صبح نو

بعد از دوماه مسوول ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور انتخاب شد

رحمانی فضلی؛ سخنگوی سه قوه

شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در جلسه 23‌مردادماه خود تصمیم گرفتند که ستادی به نام «اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» به‌منظور مقابله با جنگ روانی و مسائل اقتصادی تشکیل شود. لذا سیاست‌های کلان اطلاع‌رسانی توسط اعضای بررسی و اعضای جلسه ساختار، اهداف و مأموریت‌های ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور برای مقابله با هرگونه جنگ روانی و التهاب آفرینی در بازار و اقتصاد کشور را تصویب کرد.

حال پس از گذشت حدود دو ماه، رییس‌جمهوری، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور را به‌عنوان «رییس ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» منصوب کرد.
در حکم روحانی برای وزیر کشور آمده است: «سیاستگذاری و برنامه‌ریزی رسانه‌ای و نظارت بر اجرای آن‌ها برای ایفای نقش فعال و مؤثر در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی مورد انتظار است.»
طبق مصوبه شورای عالی تمامی مسوولان و اعضای قوای سه‌گانه، ائمه جمعه، کارکنان نهادهای رسمی کشوری و لشکری و کلیه رسانه‌های کشور موظف به هماهنگی، همکاری و اجرای تصمیمات ابلاغی ستاد هستند.
بنابراین این حکم و مسوولیت جدید رحمانی‌فضلی ارتباطی به کابینه و دولت ندارد و یک مسوولیت فراقوه‌ای محسوب می‌شود. بنابراین هیچ ارتباطی با سخنگویی ندارد.
رحمانی فضلی خود درباره مسوولیت جدیدش چنین توضیح داده است که «سران قوا در جلسه‌ای که داشته‌اند، تصمیم گرفتند که یک هماهنگی بین دستگاه‌های متولی اقتصادی و دستگاه‌های اطلاع‌رسانی ایجاد شود که هم تبادل اطلاعات و هم برنامه‌ریزی صورت گیرد و به صورت ایجابی و سلبی به همه ابهامات، ایرادات، ضعف‌ها و خلأهای اطلاعاتی در جامعه پاسخ‌هایی مناسب داده شود.»
وی افزود: «با توجه به شرایط تحقیقاتی و اقداماتی که در رسانه‌های مختلف هم در داخل به‌دلیل نداشتن اطلاعات و عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها و در رسانه‌های خارج از کشور به‌دلیل اغراضی که نسبت به تخریب دستاوردها وجود دارد، ما در مسائل اقتصادی که در کشور داریم، وزن زیادی از این موضوع به این‌گونه اطلاع‌رسانی باز می‌گردد. ضمناً با کسانی که در این حوزه با اغراض سیاسی یا معاهدینی که نسبت به تخریب شرایط اقتصادی کشور غرضی دارند، پاسخگویی مناسب انجام شود؛ بنابراین، این جلسه تشکیل شد و در آن جمع تصمیم گرفته شد که وزارت کشور متولی این موضوع باشد که بنده به‌عنوان هماهنگ‌کننده این ستاد ایفای نقش خواهم کرد. امیدواریم همه رسانه‌ها به ما کمک کنند این امر بدون همکاری رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های ملی ممکن نخواهد شد. امیدواریم بتوانیم از حقوق حقه مردم کشورمان که دسترسی به اطلاعات درست، دقیق، بهنگام است گام‌های خوبی برداریم.»
وزیر کشور همچنین درباره امکان هم‌پوشانی این سمت با سخنگویی(دولت) گفت: «ما فقط در حوزه اقتصادی صحبت می‌کنیم، بنده هم صحبت نمی‌کنم بلکه این دستگاه‌ها هستند که صحبت می‌کنند و من فقط هماهنگ‌کننده دستگاه‌ها هستم مانند سایر شوراها که همه دستگاه‌ها عضو هستند مانند ستاد بحران شورای اجتماعی و همه اموری که احتیاج به هماهنگی در سطح ملی دارد را وزارت کشور به عهده می‌گیرد و به معنای سخنگویی نیست.» در پی افزایش فشارهای اقتصادی غرب و افزایش تحریم‌ها علیه ایران بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه‌ای در هشتم اردیبهشت‌ماه با حضور سران قوا دستور تشکیل ستادی اقتصادی دادند و دولت را مسوول این امر کردند که نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه، به ریاست رییس‌جمهوری و با حضور رؤسای مجلس و قوه‌قضاییه در پنجم خردادماه تشکیل شد. آقایان حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، محمود واعظی، رییس دفتر، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه، محمد نهاوندیان، معاون امور اقتصادی، مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، بیژن نامدار‌زنگنه، وزیر نفت و عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی اعضای قوه مجریه، آیت‌الله آملی لاریجانی، ریاست قوه‌قضاییه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه‌قضاییه و حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور اعضای قوه‌قضاییه در این شورای عالی اقتصادی هستند. همچنین از سوی مجلس آقایان علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی در این جلسات شرکت می‌کنند. مهم‌ترین راه‌های مقابله با جنگ اقتصادی، کاهش اتکا به متغیرهای برون‌زا در فرایند تصمیم‌گیری راهبردی و البته اقتصاد کلان کشور است. با توجه به برنامه تمام‌عیار دشمن برای مقابله همه‌جانبه با ایران در داخل نیز می‌طلبد که شورای هماهنگی اقتصادی که نمایندگان هر سه قوه در آن عضو هستند با تصمیمات عاجل و البته درست و کارشناسی‌شده به دنبال راه‌های کوتاه، فوری و زودبازده باشند.

captcha
شماره‌های پیشین