sobhe-no.ir
563
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
1
اروپا همچنان وقت‌کشی می کند

التیماتوم ظریف

«در صورت ناکارآمد بودن مکانیسم ویژه کشورهای اروپایی برای حفظ «برجام»، ایران ممکن است از این توافق هسته‌ای خارج شود.» این جدیدترین تهدید و التیماتوم وزیرامورخارجه ایران به طرف اروپایی توافق هسته‌ای است.

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب فرنگیس رونمایی شد

تبر غیرت بر دستان بانوی کرمانشاهی

«توی یک چشم بر هم زدن ، آب چشمه قرمز شد. سریع به سرباز دیگر نگاه کردم. وحشت کرده بود. به طرفم آمد. من هم ترسیده بودم. به اطرافم نگاه کردم. تبرم توی فرق سرباز عراقی جا مانده بود. پدرم هیچ حرکتی نمی‌کرد. خشک شده بود؛ مثل یک مجسمه.» شاید فکر کنید این روایت سربازی است در مواجهه با نیروی مسلح عراق، شاید هم روایت مواجهه یکی از مردان مرزنشین با نیروهای بیگانه باشد اما این طور نیست؛ این روایت برای دختری است 18‌ساله که از حمله روزهای اولیه عراق به روستایشان در حوالی گیلان‌غرب به کوه‌ها پناه برده بود.

گزارش میدانی «صبح‌نو» از حضور زائران عراقی در مشهد مقدس

دل در گرو «رضا»داریم

«السلام علیک یا علی‌ابن موسی‌الرضا» با لهجه غلیظ عربی سلامی می‌دهد و از در باب‌الرضا وارد صحن جامع رضوی می‌شود تا به زیارت امام هشتم برود. فؤاد به همراه خانواده‌اش از عراق برای زیارت قم و سپس مشهد به ایران سفر کرده است. حال خوشی دارد و با قدم‌های مطمئن به سمت داخل حرم می‌رود. او می‌گوید ما هم مانند ایرانیان که عاشق زیارت امام حسین؟ع؟ و حضرت ابوالفضل ؟ع؟ هستند، عاشق زیارت امام رضا؟ع؟ هستیم. مسافران این روزهای شهر مقدس مشهد بیشتر زائران خارجی هستند که از کشورهایی چون عراق، بحرین، کویت، پاکستان و حتی هند به این شهر آمده‌اند. تعداد کمی هم مسافران ایرانی از شهرهای مختلف هستند که در روزهای ابتدایی مهرماه برای زیارت به مشهد آمده‌اند.

چگونه صرافی های دوبی،‌هرات و سلیمانیه باعث نابسامانی بازار ارز می‌شوند

عملیات ارزی علیه ایران

«آمریکا، امارات و عربستان بازارهایی در سلیمانیه، هرات و دوبی درست کرده‌اند که ارز را در این بازارهای کوچک بالا برده و بازار ایران هم از آن‌ها تبعیت می‌کند.» این سخنان رییس‌دفتر رییس‌جمهوری درباره ریشه افزایش قیمت دلار در بازار تهران است، ماجرایی که از زمستان سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

مدیرکل سینمای حرفه‌ای ارشاد درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»درباره‌قانون‌جدیدتبلیغات‌سینمایی:

جلوی‌کلاهبرداری‌مجازی‌را‌می‌گیریم

در روزهای اخیر خبری توسط سازمان سینمایی منتشر شد که براساس آن تبلیغات فیلم‌های سینمایی در فضای مجازی قانون‌مند می‌شود.

خبرنگار جداشده بی‌بی‌سی‌فارسی از راه‌اندازی یک تلویزیون جدید فارسی‌زبان خبر می‌دهد

بی‌بی‌سی‌های جدید در راهند

جابه‌جایی‌ها و خروج کارکنان شناخته شده بی‌بی‌سی فارسی متوقف نشده است. در اوایل تیرماه بود که در «صبح‌نو» گزارشی از این جابه‌جایی‌ها منتشر و گفتیم کوچ جمشید برزگر به دویچه‌وله فارسی، مهدی پرپنچی به رادیو فردا و محمد منظرپور و صادق صبا به تلویزیون ایران‌اینترنشنال حکایت از آرایش سیاسی جدید کارگران ملکه دارد. حالا به این فهرست باید خروج نادر سلطان‌پور، گوینده اخبار بی‌بی‌سی و برنامه 60دقیقه، خروج فرداد فرحزاد و راه‌اندازی یک تلویزیون جدید، پناه فرهادبهمن برنامه‌ساز را اضافه کرد.

«صبح نو» از آخرین تقلب‌های عجیب بازار لوازم خانگی گزارش می‌دهد

تولید در تهران، فروش در بانه!

با افزایش 100‌درصدی قیمت لوازم خانگی و کاهش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه، اقبال به سمت بازارهای مرزی نظیر بانه و جوانرود بیشتر از هر زمان دیگری شده است. سودجویان نیز فرصت را غنیمت شمرده و به روش‌های عجیب و غریبی برای کلاهبرداری از مردم بینوا متوسل شدند. کالاهای درجه چندمی که در زیرپله‌های تهران تولید می‌شود راهی بازارهای مرزی می‌شود و به اسم اجناس خارجی به چند برابر قیمت به مردم فروخته می‌شود.

سازمان آتش‌نشانی تهران چطور نونوار شد؟

افتتاح فاتحانه در سایه فراموشی دستاوردهای پیشین

حادثه دردناک پلاسکو اتفاقی بود تا توجه به سازمان آتش‌نشانی و تجهیزات مورد نیاز برای اطفای حریق و حضور در حوادث یک‌بار دیگر مورد توجه افکار عمومی و نهادهای دولتی قرار گیرد. این در حالی است که سازمان آتش‌نشانی از سال‌84 به بعد نیز شاهد بالندگی و تجهیز به مدرن‌ترین دستگاه‌ها و خودروها بوده است. تهران در سال‌84 و آغاز به کار دوره مدیریت جهادی در بلدیه پایتخت دارای 74 ایستگاه آتش‌نشانی بود که این تعداد در سال‌96 و همزمان با پایان دوره حضور آقای محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران به 130‌ایستگاه رسید که از رشد 80‌درصدی تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی تهران حکایت دارد. همچنین در روزهای پایانی مدیریت اسبق شهرداری تهران قراردادهای مختلفی برای تجهیز آتش‌نشانی به مدرن‌ترین خودروها و نردبان‌های مورد نیاز شهر منعقد شده بود. یکی از همین قراردادها روز گذشته به بارنشست و آقای محمدعلی افشانی توانست در مراسمی که به مناسبت روز آتش‌نشان در برج میلاد برگزار شد از ورود تعدادی نردبان بزرگ به ناوگان سازمان آتش‌نشانی رونمایی کند.

سرمقاله

مسوولیت‌پذیر باشید

صبح نو

سرمقاله

مسوولیت‌پذیر باشید

تجربه تاریخی نشان داده که در عصر جمهوری، نمی‌توان ایران را با یک جناح سیاسی اداره کرد و در طول چهار دهه گذشته به فراخور ایام هر دو جریان سیاسی مطرح، قدرت اجرایی کشور را در اختیار داشتند، هرچند که سهم و زمان جریان دوم خرداد بیش از جریان اصولگراست. در حدود 70 ماهه اخیر هم، دولتی بر سر کار است که خود را وامدار اصلاح‌طلبان می‌داند و سهمیه قابل توجهی از کارگزاران حکومتی را در اختیار آن‌ها قرار داده و دوم خردادی‌ها هم، خود را نقش‌آفرین محوری در پیروزی‌های انتخاباتی آن می‌دانند. با این همه به نظر می‌رسد جناح مذکور با اتخاذ سیاستی سیاست‌بازانه، در حال خالی کردن پشت دولت و قرار گرفتن خود در موضع منتقد است؛ آن‌هم در شرایطی که هم در مجلس فراکسیون بزرگی دارند، هم در شوراهای اقماری اقتصادی پیرامونی فراقوه‌ای و هم در شورای شهر کلانشهرها. گویا برخی از آن‌ها به این فکر افتاده‌اند تا با عبور از روحانی و بزرگ‌نمایی و سرعت دادن به شکست‌های دولت، جریان خود را به‌عنوان آلترناتیو وضع کنونی معرفی کنند. در این زمینه از جنگ‌های رسانه‌ای گرفته تا نامه‌پراکنی‌های جنجالی و اظهارنظرهای خبرساز برای تحقق این راهبرد بهره می‌برند. حال آنکه با این روند، اولاً مسوولیت‌ناپذیری و سیاسی‌کاری خود را نزد افکار عمومی برجسته‌تر می‌کنند و در ثانی، به‌دلیل چسبندگی واقعی با دولت، در همه مصائب آن شریک‌اند و با فضاسازی نمی‌توانند بر این واقعیت، پوششی بگذارند.

captcha
شماره‌های پیشین