sobhe-no.ir
487
دوشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
8

خبر

«صبح نو» مشکلات تجهیز بیمارستان‌ها به دستگاه‌های درمان سرطان را بررسی می‌کند

نوربالا برای پرتوهای کمرنگ

ایران در بین 183 کشور، در رده 123 بروز به سرطان قرار دارد. این آمار را قائم‌مقام وزیر بهداشت، دکتر علی‌اکبر سیاری به نقل از «مهر» در تیرماه سال گذشته داده است. با وجود این که کشور در ردیف‌های آخر قرار دارد اما معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آقای «رضا ملک‌زاده» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، متوسط نرخ سالانه بروز سرطان در ایران را 158 مورد در هر 100 هزار نفر عنوان می‌کند. این عدد بر اساس گزارش مرجع جهانی ثبت سرطان در پنج قاره جهان، 182 در هر 100 هزار نفر است اما آمار ابتلای ایرانیان از سال 93 به‌روزرسانی نشده است. مسأله ابتلا به بیماری سرطان در کشور زمانی مهم جلوه می‌کند که یکی از درمان‌های این بیماری مهلک، پرتودرمانی است. بسیاری از آمار تازه منتشرشده اما از کمبود دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی سرطانی در کشور می‌گویند.

صبح نو

خبر

پذیرش ۲۰۰ کودک معتاد
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پذیرش 200 کودک معتاد گفت: این کودکان به دلیل اعتیادی که دارند نمی‌توانند سریعاً در مراکز شبه‌خانواده نگهداری شوند، به همین دلیل شرایط نگهداری آنها نیازمند بازنگری است.
آقای‌حبیب‌الله‌فرید افزود: خدمات درمانی به 200 کودک بدسرپرست مبتلا به اعتیاد در سال گذشته از سوی بهزیستی داده شده اما به دلیل سم و اعتیادی که در تن این کودکان وجود دارد و باید ابتدا حتماً سم‌زدایی شوند، نمی‌توانیم آنها را در مراکز شبه‌خانواده نگهداری
کنیم.
وی با اشاره به اینکه رسیدگی به این کودکان معتاد نیازمند بازنگری اساسی است ادامه داد: در گذشته کودکان مبتلا به اعتیاد را در بهزیستی پذیرش نمی‌کردیم اما اکنون با برنامه‌ریزی‌های جدید، این کودکان ابتدا در مراکز «میان‌مدت» پذیرش می‌شوند و در آنجا خدمات روانشناسی، مددکاری و روانپزشکی دریافت می‌کنند. در حال حاضر 6 مرکز میان‌مدت اقامتی برای نگهداری از کودکان معتاد و بدسرپرست در کشور راه‌اندازی شده که در صورت افزایش آمار این کودکان، در بسیاری از استان‌های کشور نیز این مراکز ایجاد خواهد شد.
وی با تأکید بر حضور و نگهداری این کودکان در بستر خانواده گفت: اگر اقوام یا بستگان این کودکان شرایط نگهداری از کودکان را داشته باشند، رویکرد بهزیستی سپردن این کودکان به آنهاست و در غیر این صورت پس از ترک، به مراکز شبه خانواده خواهند آمد.
 
ارائه خدمت رایگان مترو به نمازگزاران عید فطر
قائم مقام معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: برای تسهیل در تردد نمازگزاران عید سعید فطر قطارهای مترو تهران از ساعت ۵ و نیم صبح به صورت رایگان آماده خدمت به نمازگزاران
هستند.
آقای شهریار افندی‌زاده ادامه داد: افزایش قطارهای مترو در خطوط یک و سه برای دسترسی راحت‌تر مسافران و نمازگزاران به مصلای تهران ازجمله این اقدامات بوده است. امسال فاصله زمانی بین قطارها چهار دقیقه پیش‌بینی شده و ساعت پنج‌ونیم صبح قطارها به طور رایگان نمازگزاران را به مصلا می‌رسانند.
وی با بیان این مطلب که امسال محدودیت‌های ترافیکی برای اتومبیل‌های شخصی اعمال می‌شود، بیان داشت: بهتر است شهروندان تهرانی برای شرکت در نماز عید سعید فطر از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
وی اعلام کرد: اتوبوسرانی بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس برای مراسم نماز عید سعید فطر پیش‌بینی کرده و این اتوبوس‌ها از ساعت پنج و نیم صبح از 21 میدان و تقاطع مهم، نمازگزاران را مستقیماً به سمت مصلا منتقل می‌کنند، همچنین با مساجد هماهنگی شده و 200 دستگاه از این تعداد در اختیار مساجد قرار می‌گیرند. 350 دستگاه ون نیز برای انتقال نمازگزاران پیش‌بینی شده است و پارکینگ‌هایی پیش‌بینی شده تا بتوان نظم ترافیکی مناسبی را ترتیب داد.
 
افزایش نرخ‌ها به مردم منتقل نمی‌شود
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه این سازمان برای واقعی کردن قیمت دارو در سال ۹۷، گفت: در این زمینه سه برنامه اجرایی وجود دارد که بر اساس آن شاهد تغییرات قیمت برخی اقلام دارویی تا سقف ۹درصد خواهیم بود.
دکتر کیانوش جهانپور درباره برنامه سازمان غذا و دارو برای واقعی کردن قیمت دارو در کشور، اضافه کرد: در حوزه قیمت‌گذاری دارو امسال سه استراتژی و برنامه اجرایی در سازمان تعیین شده که بر اساس آن در برخی اقلام دارویی مانند داروهای برند، برند-ژنریک و وارداتی شاهد کاهش قیمت خواهیم بود. البته درصدهای این کاهش قیمت متغیر بوده و به تناوب اعلام می‌کنیم که چه داروهایی دچار کاهش قیمت
شدند.
وی با بیان اینکه در برخی موارد شاهد ثبات قیمتی اقلام دارویی در سال جاری هستیم، افزود: در برخی موارد هم در راستای منطقی‌سازی قیمت، برنامه افزایش قیمت داروها را پیش می‌بریم که این اقدام بیشتر شامل تولیدات داخلی می‌شود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: باید توجه کرد که پیش از این ارز مرجع دارو حدود ۳۸۰۰ تومان برای هر دلار بوده است. حال طبق ابلاغیه‌ای که بعد از تحولات ارزی اخیر ابلاغ شد، ارز با نرخ تک‌نرخی رسمی دولت به قیمت ۴۲۰۰ تومان است. بنابراین مواد اولیه یا محصول نهایی دارو با این رقم وارد می‌شود و قاعدتاً تفاوت قیمتی با قبل در برخی اقلام دارویی خواهیم داشت که میزان آن بر اساس فرمول‌هایی است که در کمیسیون قیمت‌گذاری مطرح می‌شود. البته تغییر قیمت دارو در سال جاری تا سقف ۹درصد است.

 

captcha
شماره‌های پیشین