sobhe-no.ir
487
دوشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
5
سنگاپور آماده دیدار تاریخی رهبران کره‌شمالی و آمریکا شد

سایه لغو برجام بر مذاکرات ترامپ با اون

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی قصد دارند سه‌شنبه در سنگاپور با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند. هواپیمای اختصاصی رهبر کره‌شمالی تحت تدابیر امنیتی بی‌سابقه‌ای ظهر دیروز وارد سنگاپور شد و رییس‌جمهوری آمریکا هم عصر دیروز به این کشور رسیده است.

خبر

صبح نو

خبر

افشاگری اندیشمند کویتی درباره پشت پرده تحولات اردن
یک اندیشمند کویتی تاکید کرد آنچه در اردن جریان دارد بسیار بزرگ‌تر و خطرناک‌تر از اختلافات درباره مالیات بر درآمد است.
«عبدالله النفیسی» اندیشمند کویتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته است آنچه در اردن جریان دارد، بسیار بزرگ‌تر و خطرناک‌تر از اختلاف بر سر قانون مالیات بر درآمد است و در محافل استراتژیکی آمریکایی و اسرائیلی دوباره این حرف مطرح شده که اردن به‌عنوان جایگزین مطرح است، همان طرحی که شارون از اردن به‌عنوان وطن جایگزین برای فلسطینی‌ها یاد کرده بود. این اندیشمند کویتی این سوال را مطرح کرد که آیا آنچه در اردن جریان دارد زمینه‌سازی برای «وطن جایگزین» است؟ اردن اخیراً شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده که معترضان خواهان لغو قانون مالیات بر درآمد و بهبود شرایط اقتصادی شده‌اند، با این حال برخی منابع از دست داشتن رژیم سعودی و امارات در این تحرکات خبر داده بودند، چرا که این منابع گفته بودند سعودی‌ها و اماراتی‌ها از عبدالله دوم به سبب عدم همراهی با توطئه معامله قرن و همچنین شرکت در نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی در استانبول و حضورش در کنار اردوغان عصبانی هستند و به همین سبب به دنبال انتقام گرفتن از اردن با ابزار فشارهای اقتصادی‌اند.

عربستان در یمن خط لوله نفت می‌سازد
منابع محلی در استان «المهره» در جنوب شرق یمن اعلام کردند که عربستان به سرعت در حال ساخت یک خط لوله نفت از مرزهای خود به سمت دریای عرب است. این منابع افزودند که سفر «محمد آل جابر» سفیر عربستان به استان المهره برای سرعت بخشیدن به ساخت این خط لوله بوده است. مسیری که از منطقه «الخراخیر» عربستان در مرز با یمن شروع می‌شود و تا بندر «نشطون» یمن امتداد پیدا می‌کند. بنابر این گزارش، بزرگان و شخصیت‌های منطقه از این اقدام عربستان به‌شدت آزرده و خشمگین هستند، اقدامی که در سایه نبود دولت منسجم و بدون طی مراحل قانونی و تنظیم قرارداد در حال انجام است.
احداث این خط لوله می‌تواند مسیر ترانزیت نفت عربستان را بسیار کاهش داده و همچنین از میزان نیاز به تنگه هرمز هرچند اندک نیز بکاهد.
مخازن حاوی آرای انتخابات پارلمانی عراق در آتش سوخت
وزارت کشور عراق از تلاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی در مخازن حاوی آرای انتخابات اخیر این کشور خبر داد.
به گزارش اسکای‌نیوز، در‌حالی‌که درخواست‌هایی از سوی پارلمان و دولت عراق برای بازشماری دستی برخی از صندوق‌های رأی انتخابات پارلمانی اخیر این کشور مطرح شده بود، وزارت کشور عراق از وقوع آتش‌سوزی در مخازن حاوی آرای انتخابات اخیر خبر داد. وزارت کشور عراق تاکید کرد، نیروهای بخش دفاع مدنی تلاش می‌کنند آتش‌سوزی‌ای را که در مخزن‌های کمیساریای انتخابات در بغداد رخ داده است، تحت کنترل خود درآورند. در همین حال، یک منبع امنیتی عراقی گفت: این آتش‌سوزی صندوق‌های رأی را در الرصافه بغداد هدف قرار داد و صندوق‌ها کاملاً در آتش سوختند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که آتش یکی از بزرگ‌ترین مخزن‌های صندوق‌های رأی‌گیری را در مرکز بغداد پیش از بازشماری دستی آراء درنوردید.
درگیری‌ها در کشمیر باز هم قربانی گرفت
درگیری میان پلیس هند و مردم در ایالت کشمیر منجر به کشته شدن ۶نفر شد.
به گزارش آناتولی، درگیری میان پلیس هند و مردم ایالت کشمیر منجر به کشته شدن ۶‌نفر شد. همچنین منابع آگاه در این خصوص اعلام کردند که عملیات نظامیان و درگیری‌ها در «کران» ادامه دارد. پاکستان تا کنون در این‌باره بیانیه‌ای صادر نکرده است. پیش از این نیز طی عملیات نیروهای امنیتی هند در مناطق «اننت ناگ» و «شوپیان» در ماه گذشته، ۱۷‌کشمیری کشته شدند.
لازم به ذکر است که اخیراً درگیری‌ها در کشمیر تحت‌کنترل هند شدت یافته و هر روز چندین غیر نظامی در این ایالت کشته و زخمی می‌شوند.
حملات جنگنده‌های سوری
به پایگاه‌های شبه‌نظامیان در حومه ادلب
جنگنده‌های سوری پایگاه‌های گروه‌های شبه‌نظامی در حومه ادلب را هدف قرار دادند و کمیته‌های مردمی سوریه نیز با همکاری ساکنان دو شهرک شیعه‌نشین فوعه و کفریا، حمله گروه‌های تروریستی وابسته به النصره به این دو شهرک را دفع کردند. رسانه جنگ سوریه از حملات جنگنده‌های ارتش این کشور علیه پایگاه‌ها و مراکز استقرار شبه‌نظامیان در بنش، رام حمدان، روما در حومه ادلب در پاسخ به یورش‌های مکرر آن‌ها برای نفوذ به دو شهرک محاصره‌شده فوعه و کفریا خبر داد.
برخی منابع محلی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کردند، کمیته‌های مردمی سوریه صبح روز یکشنبه موفق شدند با همکاری ساکنان دو شهرک فوعه و کفریا حمله گروه‌های تروریستی وابسته به جبهه النصره علیه این دو شهرک را دفع کنند. به گفته این منابع، کمیته‌های مردمی با تروریست‌های جبهه النصره که از محورهای روستاهای بنش، رام حمدان و الصواغیه وارد اطراف فوعه و کفریا شده بودند، به‌شدت درگیر شدند.

captcha
شماره‌های پیشین