sobhe-no.ir
487
دوشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
4

تشدید جنگ اقتصادی اروپا با آمریکا

یادداشت حسین رویوران

شیپور جنگ تجاری با اروپا و کانادا توسط ترامپ در اجلاس G7 نواخته شد

نشست هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان موسوم به G7 در کانادا با شکست به پایان رسید و گروه هفت در آستانه 43‌سالگی با یکی از جدی‌ترین تنش‌های داخلی خود مواجه شده و احتمال انشقاق در آن به اوج خود رسیده است، تا جایی‌که سرنوشت بیانیه پایانی «G7» هم به توافقنامه آب‌وهوایی پاریس، توافق هسته‌ای با ایران و قرارداد تجارت آزاد گره خورد تا قلدربازی‌ها و شاخ و شانه کشیدن‌های رییس‌جمهوری آمریکا برای متحدان سابق کاخ سفید وارد مرحله تازه‌ای شود.

دور جدید رایزنی‌ها در زمینه کمیته قانون اساسی سوریه ۲۸ و ۲۹ خرداد در ژنو

صبح نو

تشدید جنگ اقتصادی اروپا با آمریکا

یادداشت حسین رویوران

برگزاری اجلاس گروه هفت اختلافات میان اروپا و آمریکا را آشکار ساخت. گروه هفت یک مجموعه اقتصادی است که نزدیک به 40هزار میلیارد دلار از تولید ناخالص جهان، یعنی دو سوم تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارد. این گروه متشکل از آمریکا با 5/18 ژاپن با پنج آلمان با چهار انگلیس با 5/2 فرانسه با 5/2 و کانادا و ایتالیا هرکدام با 2هزار میلیارد دلار است که نماد و سمبل کشورهای سرمایه‌دار جهان محسوب می‌شوند.
گروه جی 7 در گذشته نه چندان دور عمده تصمیمات اقتصادی جهان را اتخاذ می‌کرد و جهانی‌سازی اقتصادی در چارچوب سازمان تجارت جهانی(W T O ) محصول تفکر این گروه است. از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا با شعار «اول آمریکا» اختلاف در این گروه آغاز شد. ترامپ نه تنها از توافق آب و هوای پاریس خارج شد و از توافق نفتا با کانادا و مکزیک و نیز توافق هسته‌ای با ایران عبور کرد، بلکه بسیاری از مقررات اقتصادی را نیز زیر پا گذاشته است. اقتصاد سرمایه‌داری بر نوعی تقسیم کار جهانی استوار بود و کشورهای بسیاری مواد اولیه صنایع آمریکا را از خارج از آن تأمین می‌کردند. تصمیم اخیر ترامپ در افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم عملاً حساب اقتصادی آمریکا را از جهان سرمایه‌داری جدا کرد. به همین دلیل در اجلاس اخیر گروه هفت در کانادا دیگر شرکای اقتصادی آمریکا، ترامپ را به قانون‌شکنی و برهم‌زننده نظام بین‌المللی متهم ساختند.
این اختلاف در حال حاضر دارای ابعاد سیاسی به‌ویژه در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران و ابعاد اقتصادی به‌ویژه در ارتباط با واردات فولاد و آلومینیوم است و این احتمال وجود دارد در آینده ابعاد جدیدی نیز پیدا کند. تکروی آمریکا و تلاش آن برای حل مشکلات اقتصاد داخلی خود از طریق طرح اولویت به منافع ملی، عملاً فرایند جهانی‌سازی را با مشکل مواجه می‌کند.
اتحادیه اروپا با تولید ناخالص 18هزار میلیارد با تولید ناخالص آمریکا برابری می‌کند و تنها قدرتی است که توان ایستادگی در مقابل آمریکا را در ابعاد اقتصادی دارد، اما آمریکا متقابلاً تلاش می‌کند با استفاده از برتری نظامی خود رفتار اروپا را تعدیل کند و نظام بین‌الملل را همچنان تحت سلطه خود نگه‌دارد.  اکنون اروپا خود را در مقابل دو انتخاب می‌بیند؛
- یا باید همکاری خود در ابعاد امنیتی با روسیه افزایش داده و از این طریق یک توازنی در مقابل آمریکا ایجاد کند.
- یا اینکه تحت فشار نظامی آمریکا تسلیم خواسته‌های این کشور شود.
در این معادله جدید اروپای شرقی تمایل بیشتری به همکاری با آمریکا از خود نشان می‌دهد؛ حال آنکه اروپای غربی (البته غیر از انگلیس) همکاری با روسیه را تنها راه‌حل می‌داند و البته اعتماد به روسیه هرچند سخت است اما روسیه جدید نشان داده که اروپا می‌تواند به آن اعتماد کند.
اکنون این سؤال مطرح است: آیا این فرایند؛ جنگ اقتصادی میان اروپا و آمریکا را گسترش خواهد داد و نیز این جنگ به ابعاد سیاسی منتقل خواهد شد همانطور که ترامپ اعلام کرد بیانیه جی 7 در کانادا را نمی‌پذیرد و اروپا باید خود را آماده تحریم‌های آمریکا سازد؟ یا اینکه عقلای آمریکا به رفتارهای دیوانه‌وار ترامپ پایان خواهند داد؟ زیرا همانطور که ماکرون، رییس جمهوری فرانسه در این اجلاس مطرح کرد؛ اروپا نمی‌تواند گروگان دوره‌های خشم و دیوانگی برخی
 قرار بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین