sobhe-no.ir
487
دوشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
10
باز هم وزیر بهداشت و باز هم واکنش به حاشیه‌های واکسن خبرساز

فعلاً خبری از واکسن HPV نیست

یک گروه جوان ایرانی استارتاپ تحویل سوخت خودرو به راه انداخته‌اند

آقا بنزینی‌ها

تقریباً برای همه‌مان پیش آمده که حال‌وحوصله قرار گرفتن در صف پمپ بنزین را نداشته باشیم و برای پر شدن باک ماشین به‌دنبال راهی کم‌دردسرتر بگردیم. حالا یک گروه جوان ایرانی استارتاپی به اسم «مستربنزین» راه انداخته‌اند و در سریع‌ترین زمان ممکن بنزین را پیش شما می‌آورند.

صبح نو

باز هم وزیر بهداشت و باز هم واکنش به حاشیه‌های واکسن خبرساز

فعلاً خبری از واکسن HPV نیست

ماجراهای برنامه خبرساز «ماه عسل» درباره واکسن HPV همچنان ادامه دارد. درحالی‌که مناظره از پیش اعلام‌شده دیشب، با اعلام مسوولان شبکه سه سیما مبنی بر انصراف یکی از طرفین مناظره، لغو شد، وزیر بهداشت اعلام کرد تا زمانی که واکسن HPV را تولید نکنیم، آن را وارد برنامه ایمن‌سازی کشور نمی‌کنیم.
دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به حاشیه‌های ایجاد شده درباره واکسن HPV ویروس پاپیلومای انسانی که می‌تواند به بیماری‌هایی مثل سرطان دهانه‌رحم و زگیل‌تناسلی منجر شود، گفت: تا زمانی که آن را در کشور تولید نکنیم، وارد برنامه ایمن‌سازی کشور نخواهیم کرد و توصیه می‌کنم مردم به حاشیه‌ها توجهی نداشته باشند.
هاشمی دیروز در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه برای ایجاد مرکز آموزشی و پزشکی سرطان و پزشکی هسته‌ای گفت: «امروز تفاهمنامه این پروژه را امضا کردیم و امیدواریم طی دو سال آینده افتتاح شود. این مجموعه با مشارکت سازمان انرژی اتمی و دانشگاه علوم پزشکی ایران و شهرداری تهران آغاز می‌شود و همه این دستگاه‌ها در تأسیس مجموعه‌ای از مراکزی که کارشان تشخیص و درمان و توانبخشی بیماران مبتلا به سرطان است، مشارکت می‌کند و در کنار آن مؤسسات آموزشی هم ایجاد خواهد شد.»
هاشمی ادامه داد: «از آقای دکتر صالحی به‌دلیل همه پروژه‌های متعددی که در حوزه سلامت دارند، تشکر می‌کنم. خوشبختانه سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت در کنار مردم کشورمان است و ما تجربیات خوبی در حوزه تولید واکسن، دارو، رادیو داروها و ایجاد مراکز تشخیصی و درمانی با کمک سازمان انرژی اتمی داشته‌ایم. در‌عین‌حال همه دستگاه‌هایی که از پرتوهای مختلف استفاده می‌کنند، تحت نظارت سازمان انرژی اتمی هستند.»
وی درباره منابع مالی این پروژه گفت: «منابع مالی این پروژه با مشارکت هر سه طرف قرارداد یعنی وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی و شهرداری تهران خواهد بود که در آغاز این کار سازمان انرژی اتمی زمینی را اختصاص داده‌اند. البته آن‌چه مهم است بهره‌مندی از تجهیزات و دانشی است که امروز بسیار جدید است و ما هنوز مانند اکثر کشورهای پیشرفته آن را در اختیار نداریم. حال بخشی از این تکنولوژی‌ها وارد بازار شده و بخشی از آن هم در سال‌های آینده وارد بازار خواهد شد.»
هاشمی همچنین گفت: «در‌عین‌حال ایجاد چنین ظرفیت‌هایی نوعی آینده‌نگری است برای این‌که بتوانیم در رقابت‌های بین‌المللی از سایر کشورهای پیشرفته عقب نمانیم. در‌عین‌حال به این منزله است که استعداد و دانش ایجاد چنین ظرفیت‌هایی در حوزه پزشکی وجود دارد و همه هموطنان‌مان باور دارند که در حوزه پزشکی در مرحله‌ای قرار داریم که در غرب آسیا کم‌نظیر است و در‌عین‌حال دانشمندانی داریم که در عرصه بین‌المللی با همتاهای خود رقابت می‌کنند.»
وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به موضوعات مطرح‌شده درباره واکسن HPV گفت: طبق دستور آقای رییس‌جمهوری ما همه واکسن‌ها را باید خودمان تولید کنیم و حتماً فناوری و امکان تولید این واکسن هم در کشورمان وجود دارد. در‌عین‌حال اقدامات خوبی هم در زمینه تولید واکسن‌ها انجام شده یا در حال انجام است؛ حال چه در انستیتو پاستور و چه در قالب قراردادهای دو جانبه‌ای که با برخی از کشورها منعقد شده است. بنابراین درباره واکسن HPV تا زمانی که آن را در کشور تولید نکنیم، وارد برنامه ایمن‌سازی کشور نخواهیم کرد. در‌عین‌حال توصیه می‌کنم که به حاشیه‌ها هم توجهی نداشته باشید.
هاشمی کنایه‌ای هم به منتقدان برنامه ماه عسل زد و گفت: «یک برنامه پربیننده و بسیار موفقی مانند ماه عسل زیر ذره‌بین قرار دارد و هر اقدامی که انجام دهند ممکن است اشکالات و ایراداتی به آن وارد شود. به نظر من باید از بالاتر نگاه کرد و دید که چه چیزی به صلاح مردم است؛ خیلی گرفتار حاشیه‌ها نشویم.»

captcha
شماره‌های پیشین